Ursula K. Le Guin Kitapları

ursula-le-guin

BİYOGRAFİ (Kaynak: İthaki Yayınları)

1929’da Kaliforniya’da doğdu. Babası ünlü antropolog Alfred Kroeber, annesi ise yazar Theodora Kroeber’dir. Radcliff ve Columbia üniversitelerinde edebiyat eğitimini tamamladı. 1950’li yıllarda fantastik öyküler ve romanlar yazmaya başladı. 1962’de ilk bilimkurgu öyküsü yayımlandı. İlk romanı ise 1966 yılında yayımlandı. Hugo, Nebula, Locus ve Dünya Fantezi ödüllerinin hepsini en az iki kere olmak üzere kazandı. 2014 yılında, edebiyata verdiği katkılardan dolayı Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’yle lâyık görüldü. Başta Neil Gaiman, Iain Banks ve Salman Rushdie olmak üzere pek çok yazarı etkiledi. Yazarın eserlerinin altmetinlerinde anarşizm, sosyalizm, feminizm ve Taoculuğun izleri kolaylıkla sürülebilir.

ROMANLARI (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır.)

1. Rocannon’un Dünyası (1966) (Metis Edebiyat)
  2. Sürgün Gezegeni (1966) (Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları) 11. Kitap) (İthaki Yayınları)
  3. Yanılsamalar Kenti (1967) (İmge Kitabevi)
  4. Yerdeniz-1 Yerdeniz Büyücüsü (1968) (Metis Edebiyat)
  5. Karanlığın Sol Eli (1969) (Ayrıntı Yayınları)
  6. Yerdeniz-2 Atuan Mezarları (1970) (Metis Edebiyat)
  7. Rüyanın Öte Yakası (1971) (Metis Edebiyat)
  8. Yerdeniz-3 En Uzak Sahil (1972) (Metis Edebiyat)
  9. Mülksüzler (1974) (Metis Edebiyat)
  10. Dünyaya Orman Denir (1976) (Metis Edebiyat)
  11. Her Yerden Çok Uzakta (1976) (İmge Kitabevi)
  12. Malafrena (1979) (Metis Edebiyat)
  13. Başlama Yeri ( 1980) (Ayrıntı Yayınları)
  14. Balıkçıl Gözü (1983) (Metis Edebiyat)
  15. Hep Yuvaya Dönmek (1985) (Ayrıntı Yayınları)
  16. Yerdeniz-4 Tehanu (1990) (Metis Edebiyat)
  17. Anlatış (2000) (Bilimkurgu Klasikleri Dizisi (İthaki Yayınları) 25. Kitap) (İthaki Yayınları)
  18. Yerdeniz-5 Öteki Rüzgar (2001) (Metis Edebiyat)
  19. Marifetler (2004) (Metis Edebiyat)
  20. Sesler (2006) (Metis Edebiyat)
  21. Güçler (2007) (Metis Edebiyat)
  22. Lavinia (2008) (Metis Edebiyat)

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14 15

16 17 18 19 20

21 22

ÖYKÜ KİTAPLARI (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır.)

1. Rüzgarın On İki Köşesi (1975) (Ayrıntı Yayınları)
  2. Rüzgargülü (Gülün Günlüğü) (1976 -1982) (Ayrıntı Yayınları)
  3. İçdeniz Balıkçısı (1994) (Metis Edebiyat)
  4. Bağışlanmanın Dört Yolu (1995) (Metis Edebiyat)
  5. Aya Tırmanmak ve Diğer Öyküler (1996) (Metis Edebiyat)
  6. Kadınlar Rüyalar Ejderhalar (1999) (Metis Edebiyat) (Metis’in hazırladığı bir seçki orijinali yok)
  7. Yerdeniz Öyküleri (2001) (Metis Edebiyat)
  8. Dünyanın Doğum Günü (2002) (Metis Edebiyat)
  9. Uçuştan Uçuşa (2003) (Metis Edebiyat)
  10. Vahşi Kızlar (2011) (Ayrıntı Yayınları Bilimkurgu Dizisi 1. Kitap) (Ayrıntı Yayınları)
  11. Yaban Kızlar (2011) (Versus Yayınevi) (Vahşi Kızlar ile aynı)
  12. Uçsuz Bucaksız (2018) (Doğan Kitap)
  13. Orsinya Öyküleri (2018) (Modern Serisi (İthaki Yayınları) 4. Kitap) (İthaki Yayınları)
  14. Denizyolu (2019) (Doğan Kitap)

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14

MAKALELER (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır.)

1. Dünyanın Kıyısında Dans (1992) (İthaki Yayınları)
  2. Dümeni Yaratıcılığa Kırmak (1998) (Hep Kitap)
  3. Zihinde Bir Dalga (2004) (Metis Edebiyat)
  4. Sözcüklerdir Bütün Derdim (2016) (Hep Kitap)

1 2 3 4

ŞİİRLER (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır.)

1. Tanrı Kuşlarıyla Buluşmak (2011) (Yitik Ülke Yayınları)
  2. Günün Geç Vakitleri (2015) (Ayrıntı Yayınları)

1 2

ÇOCUK KİTAPLARI (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır.)

1. Balina Süleyman’ın Dokuz Yüz Otuz Birinci Dünya Turu (1983) (Çınar Yayınları)
  2. Kanatlı Kediler Masalı 1 - Dört Yavru (1988) (Günışığı Kitaplığı)
  3. Kanatlı Kediler Masalı 2 - Yuvaya Dön (1989) (Günışığı Kitaplığı)
  4. Balık Çorbası (1992) (Elma Çocuk)
  5. Kanatlı Kediler Masalı 3 - Yeni Arkadaş (1994) (Günışığı Kitaplığı)
  6. Kanatlı Kediler Masalı 4 - Kentte Tek (1999) (Günışığı Kitaplığı)

1 2 3 4 5

6

Özel Teşekkür: Konunun hazırlanmasında yardımlarını esirgemeyen @YaprakOnur arkadaşımıza teşekkür ederim.

55 Beğeni

Şu zamana kadar en zorlandığım seri oldu :slight_smile: İnşallah eksik kitap kalmamıştır, var ise lütfen bildiriniz.

5 Beğeni

İşte bu eline sağlık :clap:t6::clap:t6::+1:t6:

1 Beğeni

@fortknoxt Karanlığın Sol Eli Metis değil Ayrıntı :+1:t6: arada kaçmış olcak o kadar :smile:

2 Beğeni

O kadar da olur. :slight_smile: Hem ben seni denedim bakalım ne kadar dikkatlisin diye :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

1 Beğeni

Aslında bu kitapları da ekleyecektim ama çok eski baskı olduğu için eklemedim. Hatta Metis yada başka bir yayınevi güncel baskı yapar diye düşünerek eklemedim.

1 Beğeni

Farkettim :smile: ama çok fazla kitabı varmış :scream: Benim oluduklarım;
Anlatış, Sürgün Gezegen, Dünyaya Orman Denir, Rocannon’un Dünyası hepside çok güzellerdi.Elimde Karanlığın Sol Eli,Mülksüzler ve Yanılsamalar Kenti kitapları var.Bu ay bi tane Ursula okuyayım ben en iyisi :+1:t6:

2 Beğeni

:+1::+1: Ya ben. Listeyi hazırlarken dedim bu kadar kitap olamaz. Tereddüte düştüm bu kitap varmıydı şu varmıydı diye açıkçası. Listeyi hazırlayana kadar bende beklemiyordum bu kadar. :slight_smile:

1 Beğeni

Balıkçıl Gözü’nün yeni baskısı mevcut. https://www.babil.com/balikcil-gozu-kitabi-ursula-k-le-guin

Teşekkürler ekledim listeye

Öncelikle ellerinize sağlık, gerçekten güzel bir çalışma olmuş, zor olduğunu da tahmin edebiliyorum. :krs:

Biliyorum bulup da bunamak olacak benim isteğim ama… Çok fazla boş zamanım var, neyle uğraşsam derseniz bir gün diye bir öneri yapayım istedim. :slight_smile:
Bu liste roman / öykü / kurgu-dışı kitaplar olarak ayrılsa ve basım tarihine göre sıralansa, ne dersiniz hoş olmaz mı? :slight_smile:

4 Beğeni

Listeyi hazırlarken çoğu kitap sitesini araştırdım. Ancak kitap sitelerinde son baskı tarihleri yazıyor. Ama elimden geldiği kadar düzenleme yapmaya çalışayım.

1 Beğeni

Çok güzel bir liste olmuş, teşekkürler. Kadınlar Rüyalar Ejderhalar makaleler altında listelense daha doğru olur.

2 Beğeni

Hainli döngüsü kitaplarını belirli bir sıraya göre okumak gerekiyor mu? Çok da seri kitap gibi değil deniliyor. 2. kitap olarak gözüken Sürgün Gezegeni’ni okudum, bir şey devamı gibi durmuyordu ama hikayenin devamı gelse gelir.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Gerekmiyor :slight_smile: Şahsen hepsini okumuş biri olarak, keşke şu sırayla okusaydım demedim.

1 Beğeni

Romanlar arasinda ortak karakterler veya konu devamı gibi bir şey yok, ama aynı evrende geçiyorlar, dolayısıyla arka planda Hain ırkının tarihine göndermeler var. Benim gibi ara vererek okuyacaksanız arada wikipedia’daki hainish cycle maddesine bakmanızı öneririm.

1 Beğeni

Liste için çok teşekküler, Orsinya Öykülerini de eklemek gerekebilir, geçen ay çıktı biliyorsunuz.

1 Beğeni

Doğru diyorsun Modern Klasikler’e ekledik burayı unuttuk. :slight_smile: :slight_smile:

1 Beğeni

Hobbit, Yüzüklerin Efendisi’ ni bitirdikten sonra Ursula Abla’ nın Yerdeniz Serisi’ ne geçtim ve bitirdim. Eğer fırsat olursa Ursula Abla’ nın bilimkurgu külliyatına dalış yapacağım ilerleyen zamanlarda. :slight_smile:

5 Beğeni

Kraliçenin ününü bilip kitaplarını nereyse hiç okumayanlar arasında ben de varım. Daha önce Yerdeniz’in ilk 3 kitabını okudum ama vizeler finaller derken devam etmedim. Açıkçası devam etme isteği de pek gelmedi. Ayrıntı bilim kurgu sağolsun hem de kısa bir kitap olmasından Vahşi Kızları okudum 2 gün önce ve Ursula LeGuin okuma isteğim kabardı ve Hainli döngüsü gözüme çarptı. Bu nasıl bir seridir ki 4 ayrı yayınevi kitaplarını basmış bir yerde toplama ihtiyacı hissetmemiş. Yada tam olarak bir seri mi? Değilse nedir? Mülksüzler ve Karanlığın Sol Eli en ünlü kitapları sanırım ve hainli döngüsüne dahiller. Acaba Ursula LeGuin bana uygun mu diye bunlardan başlasam nasıl olur? Bu forumda beni aydınlatacak birçok LeGuin hayranı vardır diye umuyor ve hepsine şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

1 Beğeni