Ursula K. Le Guin Kitapları

Le Guin’in Hainli Serisi’ndeki hikâyeler aynı evrende geçseler de öyle biri okunmazsa diğerleri anlaşılmaz ayarında değiller. Ben o seriyi, kitapların yayınlanış sırasına göre okudum. Benim için bunun olumlu yanı şöyle oldu: Her kitap, merkezine başka bir mevzuyu kendine dert edinirken, kendinden öncekilerin açtığı meselelerin üstüne yeni yorumlar getirebilmemi sağlamıştı. Karanlığın Sol Eli ve Mülksüzler’e, Le Guin tarzına ve dert edindiği meselelere karşı bir birikim ve aşinalık oluştuktan sonra başlamak, kitapları kendi adıma daha iyi özümsememin sebebini buna bağlıyorum.

Le Guin ilk başta aynı temaları tekrarlar gibi yaparken, temanın içeriği önceki hikâyelerinde dert edindiklerinden farklı meseleleri hedef almakta.

Le Guin tarzı hakkındaki kabaca saba tanımım böyle. Hainli serisinden başlayacaksanız, şu yayınlanış sırasına göre okumanızı öneririm:

1. Rocannon’un Dünyası
  2. Sürgün Gezegeni
  3. Yanılsamalar Kenti
  4. Dünyaya Orman Denir
  5. Mülksüzler
  6. Karanlığın Sol Eli
  7. Rüzgârın On İki Köşesi
  8. İç Deniz Balıkçısı
  9. Dünyanın Doğum Günü ve Diğer Öyküler
  10. Anlatış
15 Beğeni

Yeni şiir kitabı Ayrıntı Yayınları tarafından basılan Günün Geç Vakitleri adlı kitabı raflarda.

Günün Geç Vakitleri (Kitapyurdu)

G%C3%BCn%C3%BCn%20Ge%C3%A7%20Vakitleri

4 Beğeni

Önce Yerdeniz Öyküleri mi yoksa Öteki Rüzgar mı okunmalı ?

Bence önce Öteki Rüzgar , sonra Öyküler. Şahsen öyle okumuştum.

Ama şu da var: Hikayelerin bir kısmı Öteki Rüzgar’daki karakterlere hazırlık gibi. Kendi okuduğum şekildeyse gördüğüm bazı karakterlerin geçmişini Öyküler’den öğrenmiş olmuştum. Hani sonradan derinlerine inmek bana ayrı bir keyif vermişti. Nereden nereye demiştim.

3 Beğeni

Bence önce Öyküler sonra Öteki Rüzgar, Hazal Hanımın da dediği gibi bazı karakterlerin geçmişi Öykülerde anlatılıyor, bana tersi sanki biraz daha kafa karıştırıcı olur gibi geliyor, ama ne yazık ki bir kere deneyimleyebildiğimiz bir durum olduğu için diğer türlü nasıl hissederdim bilemiyorum :grinning:

2 Beğeni

Bence de önce Yerdeniz Öyküleri, sonra da Öteki Rüzgar okunmalı. Özellikle Yerdeniz Öyküleri’nde yer alan çok önemli bir karakter var ve son kitapta da olayları anlamlandırmak adına bu karakterin geçmişini bilmek önemli. :grinning:

Daha önceden hiç Le Guin okumadım ama şuanki listemde Yerdeniz in tek cilt baskısı var fuarda almayı planliyorum. Öncesinde okumam gereken bir kitap var mı?

1 Beğeni

Hayır, direk başlayabilirsiniz. Geciktirmeyin lütfen, çok sevdiğim bir seridir.

1 Beğeni

Ne yazık ki daha 1 ay var fuara ama olsun hem ben o arada paramı iyice toplayip tek seferde 15 20 ye kadar kitap almak istiyorum şuan alsam bile okuduğum Zaman Çarkı oldukça yavaşlatır beni hele ki şu okul döneminde :slight_smile:

Hangi fuardan bahsediyorsunuz?

Açık konuşmam gerekirse Metis indirim konusunda en nemrut yayınevlerinden birisi… Yüzde 20 indirim yapıyorlardı normalde ama bu son fuarda yüzde 15 indirimle kalmışlar. Beni en çok üzen yayinevidir. 5 lira yüzünden kasadan çevirdikleri oldu. Fırsatçılık değil ciddi anlamda cebimdeki son paraydı. Metis ile birçok tatsız durum yaşadım. Kasada birisi var ki(Tüyap için) suratı beş karış… Bu gibi sorunlardan ötürü Metis kitaplarını internetten alıyorum. Zaman zaman yüzde 30 indirimler olabiliyor internette.

Bir not: Eğer CNR fuarı için diyorsanız bildiğim kadarıyla Metis CNR fuarına katılmıyor.

Tabi tüm bu dediklerin İstanbul için geçerli.

2 Beğeni

@Agape ye kesinlikle katılıyorum. Fuardan Metis kitabı alınmaz ki. Çok komik indirim oranları var ve pazarlık olayını kabul etmiyorlar pek. BKM’de %31 indirim ile almıştım kitabı, en ucuz da orasıydı galiba. Paranıza yazık, internette daha ucuz olan kitabı fuardan almayınız.

2 Beğeni

Metis, Remzi ve İletişim, indirim cimrisi yayınevleri. Ancak Metis’in, İzmir fuarlarında bir köşesinde baya ucuza kelepir kitap satışları oluyor. Baya da uygun oluyor. Onlar arasında da güzel kitaplar mevcut oluyor.

1 Beğeni

Tüyap Bursa Fuarindan bahsediyorum,ayrıca fuara gitmeden önce listemdeki tüm kitapların internetteki en ucuz fiyatlarına bakıp ona göre alacağım,kalanları internetten sipariş ederim artık.

1 Beğeni

Metis fuarlarda serileri %40 indirimle satıyor.Yerdeniz,Yüzüklerin Efendisi vs. gibi serileri alabilirsiniz fuardan.

4 Beğeni

Aynen fuarda setlerde %40 indirimi var. Fuardan görerek bakarak almanız en güzeli zaten az kalmış.

Bu arada 17’sine kadar İstanbul’da olanlar için Üsküdar’da kitap fuarı var. Küçük kendi halinde ama büyük yayınevlerininde katıldığı bi fuar belki bilmeyen varsa diye paylaşmak istedim. Yazar katılımı bakımından bu sene daha iyiymiş.

Kraliçemizin dilimize kazandırılmamış kaç tane eseri kaldı? @YaprakOnur

3 Beğeni

Ursula Ablamı 'Sürgün Gezegeni’nde tanıdım…Kitabı bitirir bitirmez Abla sen harika bir insansın dedim.Ama heyecan ve hevesim hemen geçmesin diye kitaplarını kitap listemin içine serpiştirdim.Elimdeki kitaptan -Uzaktan Kumandalı Kız- sonra ertesi gün Mülksüzler ile kaldığım yerden devam edeceğim.

5 Beğeni
3 Beğeni

:thinking:

6 Beğeni

Öykülerinden oluşan bu kitap olsa gerek.

5 Beğeni