Ursula K. Le Guin'in Yıkıcı Hayal Gücü

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/kayip-rihtim/kayip-koseler/ursula-k-le-guin-yikici-hayal-gucu/

Ursula K. Le Guin 2 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı. Pulitzer ödüllü yazar Michael Chabon’ın, The Paris Review’da yayınlanan Le Guin yazısını Türkçeleştirdik. (DEVAMI…)

9 Beğeni

Bu yazı için teşekkür ederim. Vefat ettiği günü dün gibi hatırlıyorum. Ekranın karşısında kalakalmıştım. Sanki en iyi arkadaşlarımdan, yol göstericilerimden birini kaybetmişim gibi. Her aldığım kitabımın başına adımı ve alış tarihini ve yeri yazarım. Onun kitaplarının ilk sayfalarına yazı yazmıyordum ki bir gün onunla tanışınca tertemiz bir ilk sayfaya imza atsın diye. Olmadı. Yine de ben aldığım yeni Ursula kitaplarında kendi kendime oluşturduğum bu geleneği sürdürüyorum. Huzur, rahmet, güzellik, ışık ne varsa senin ruhuna dolsun Ursula…

5 Beğeni

Bilimkurgu ve fantastik okuyan birisi için bu yolda hiç bıkmadan, usanmayan yürüyen birisinin yazısını okumak hiç yabancı gelmedi. Çünkü insanlara göre kim fantastik ve bilimkurgu okuyorsa, yazıyorsa boşa okuyor, yazıyor. J.R.R. Tolkien’i bile Yüzüklerin Efendisi’ni yazdığında böyle bir saygın profesör böyle bir türde yazar mıymış diye eleştirmişler ve o yüzden eleştirilerden dolayı bir daha Orta Dünya kitabı yazmamış diye düşünülüyor. Diyorsunuz ki zaman değişti, bu ön yargı kalktı ama şu cümleyi okuyunca bir şeylerin değişmediğini fark ediyorsunuz.

Ursula K. Le Guin Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi’ne 2017’de kabul edildi.

1 Beğeni

Ursula le guin’in Yeryüzü Müzesi için yazdığı o manidar yazı.Türk okurlarına ve yazarlarına tüm o bilgeliğiyle şöyle seslendi:

“Her birimiz, dünyanın dört bir yanında, büyük bir karanlıkta yolumuzu bulmaya çalışıyoruz diyebilirim. Böyle eserler en ihtiyaç duyduğumuz vakitlerde yakılan, etrafımızdakileri ve gitmemiz gereken yolu aydınlatan lambalardır. Bu lambaların yakıtı da hayal gücüdür. Türk okurlarım, dostlarım ve yoldaş yazarlar, bu ışığın yanmasına vesile olduğunuz için size teşekkürü borç bilirim.”

4 Beğeni