Vahşi Batı Rüzgârlarının Estiği En İyi 10 Western Filmi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Western Filmleri Listesi: En İyi Kovboy Yapımları – Kayıp Rıhtım

Western, ülkemizde çoğunlukla pazar sabahları TRT 2’de yayınlanan ve babalara özel bir janr olarak görülür. Oysa, 1930’lardan 1970’lere kadar Hollywood’un en önemli türlerindendi. Batı Amerika ve Meksika çölleri, türün yapımlarının birbirleriyle benzer görünmesini; karakterler ve hikâyelerinin aynı yolu takip etmesi türü zamanla kısırlaştırmış olsa da, sinema dünyasına çok önemli eserler kazandırdığı kesin. IMDb puanlarına göre… (DEVAMI…)

4 Beğeni

Yakın dönemin en iyi Western filmi “The Hatefull Eight” olabilir.

1 Beğeni

Bu filmi gördüğüm her yerde övme ihtiyacı hissettiğimden yazmak istedim.Arada bir gülmek istediğimde kahve sahnesini açıp izlerim. :grinning:

1 Beğeni

Keşke İmdb puanına göre sıralamak yerine kendi sevdiklerinizi falan yazsaydınız. Bunu istesem açar İmdb’den bakarım zaten.

1 Beğeni

İki tanesi hariç hepsini izlemişim. Kalan iki filmi de en kısa zamanda izlemeliyim.

Gary Cooper’in High Noon-Kahraman Şerif benim için tüm listelerin başındadır. Dustin Hoffman’lı Küçük Dev Adam tüm listelerde ilk sıralardadır. Wayne’li Rio Bravo, Mc Carthy dönemi cadı avını eleştiren High Noon’a karşılık olarak, Amerikan muhafazakarlığının sembolü olarak çekilmiştir. Wayne High Noon için “gördüğüm en amerikan karşıtı film” demiş, bunun üzerine propaganda amaçlı Rio Bravo çekilmişti. Bunu da not olarak düşeyim.

3 Beğeni