Vakıf Dizisinin Çekimleri İzlanda'da Başladı!

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/vakif-dizisinin-cekimleri-izlandada-basladi/

Apple TV tarafından yayın hakları satın alınan Asimov’un ünlü bilimkurgu serisi Vakıf’ın (Foundation) çekimleri İzlanda’da başladı. (DEVAMI…)

3 Likes

Ne kadar çok platform oldu, hangisini alsak diğerleri eksik kalıyor.

1. Kitabın kapağı haberde bile kapatılmış :slight_smile:
1 Like

Merakla bekliyorum. Umarım dizi kitabın az da olsa hakkını verir hayal kırıklığına uğramayız.

Bu dizi serideki hangi kitapları içine alacak(ismine uygun olarak sadece Vakıf serisi mi yoksa GOT gibi ilk kitabın ismini kullanıp tüm kitaplar mı ),Vakıf kitabıyla mı başlayacak ?

Vakıf’ın durumu çok sıkıntılı çünkü seri roman değil hikayeler derlemesi. Bu nedenle bağlanabilecek kadar uzun gördüğümüz karakterler yok. Yaklaşık her 3 öyküde bir karakterler değişiyor. Dünyayı korumak için ticaret, din, teknolojik üstünlük gibi şeyler kullanılıyor. Star wars benzeri bir bilim kurgu değil yani büyük uzay savaşlarıyla veya kahramanca düellolarla olay çözülmüyor. Bunlar da var ama önemli yer tutmuyorlar. Yerdeniz uyarlamasıyla aynı sıkıntıya sahip. Ya genel izleyiciyi yada kitapların hayranlarını memnun edecekler. Çoğunlukla genel izleyici kitlesini memnun etmeyi seçiyorlar çünkü para oradan geliyor. Bu sıkıntıya The Walking Dead dizisi de düştü. Genel izleyiciyi seçtiler. Sonucu biliyoruz. Game of thrones ikisi arasındaki dengeyi çok güzel kurmuştu. Son üç sezonda kitaplardan daha ileriye geldiklerinden dolayı senaryoyu kendileri yazmak zorunda kaldılar. Sadece genel izleyici kitlesini memnun etmeye çalışıyorlardı. 6. ve 7. Sezonlarda bunu başardılar da. Ama 8. Sezonda olmadı. Bunu en iyi yapan uyarlama yüzüklerin efendisi. Hem hayranlar hem de genel izleyici memnun. Tabi bazı aşırı hayranlar Tom bombadil neden yok diye bazı akılsızlar da yüzüğü neden kartallarla götürmediler diye eleştiriyor. Bunlar önemli değil. Vakıf’ın başarısız bir uyarlama olacağını düşünüyorum. Umarım haksız çıkarım. Bu arada hari seldon’u michael caine veya anthony hopkins oynasaydı çok güzel olmaz mıydı.

2 Likes