Vakıf Evreni Okuma Rehberi

Merhabalar,

Vakıf serisinin genişletilmiş evreni için hazırlamış olduğum okuma rehberini eski sitede de paylaşmıştım ancak buraya da taşımak istedim. Sıralama yazılma sırasına göre ara kitaplar da eklenerek oluşturulmuştur. Bazı arkadaşlar kronolojik sıralamayı tercih ediyor ama ben okurken alınacak hazzın zirvede tutulması açısından yazılma sırasını şiddetle öneriyorum. Gerisi size kalmış…

51 Beğeni

Çok iyi bir liste olmuş. Ellerine sağlık. Ayrıca Ben, Robot İthaki’ye geçti diye biliyorum. Çünkü Bilim Kurgu Klasiklerinde var

3 Beğeni

Kendi bilgisayarımda güncelledim ama bu resmi kolaya kaçıp eski konudan aldım orada güncellememişim :slight_smile: Yeniden yüklüyorum.

2 Beğeni

Şimdi oldu sanki :slight_smile:

Teşekkürler ne zamandır bu seriye başlayacağım hep bir karmaşa :slight_smile: kimi yayınlanma sırasına göre öneriyor kimi zaman çizelgesine göre bende hep arada kalmıştım.

2 Beğeni

Önümüzdeki aylarda ben de bu seriye başlamayı düşünüyordum. Çok teşekkürler ellerinize sağlık :pray:
fakat ara kitap 1955, onu vakıf serisi 3 ten sonra okumak gerekmiyor mu :thinking:

2 Beğeni

Yazım sıralaması 7 kitaplık Vakıf için geçerli, ara kitaplar genişletilmiş evren kitapları oluyor onları okumasanız da 7 kitaplık Vakıf serisi için bir fark olmuyor. Orada yaşanan olaya atıfta bulunduğu için ekledim. Tüm sıralama okurken spoiler yemeden, alınacak hazzı zirvede tutacak şekilde ayarlandı. Sıralamaya uymanız durumunda seriyi bitirdiğinizde iyiki bu sıraya uydum diyeceğinize eminim.

3 Beğeni

Anladığınız üzere Vakıf serisine henüz hiç vâkıf değilim :slight_smile: Ama görseli kaydettim ve kesinlikle bu sıralamayla okuyacağım. Tekrardan çok teşekkürler emek vermişsiniz :pray:

3 Beğeni

Ben çok farklı girdim bu evrene. Ben, Robot’dan başlayarak Robot serisini bitirdim. Sonra İmparatorluk, sonra da Sonsuzluğun Sonu ve Vakıf.

Şimdilik memnunum.

Son siparişimde ben de konuya hakim olmadan Sonsuzluğun Sonu’nu almıştım. Çok sevindim ilk sırada görünce :blush: ondan sonraki kitap Ithaki’den çıkan mı acaba ?

Ben de biraz araştırdım bu okuma düzenini.
Isaac Asimov, Vakıf Kurulurken kitabında yazarın notu olarak bir okuma listesi önermiş. (Türkçe çeviride bulunmuyor.)

Robot Serisi

1. Ben Robot (1950)
  2. Çelik Mağaralar / Ölü Gezegen (1954)
  3. Güneşin Tanrıları / Çıplak Güneş (1957)
  4. Şafağın Robotları (1983)
  5. Kurtarıcı (1985)

İmparatorluk Serisi

1. Tanrılar ve İmparatorlar (1952)
  2. Sonsuzun Tohumları / Asi Gezegen Tyrran (1951)
  3. Zamandan Kaçış / Uğursuz Gezegen Galactica (1950)

Vakıf Serisi

1. Vakıf Kurulurken / İmparatorluk Kurulurken (1988)
  2. Vakıf İleri / Erişilmez İmparatorluk (1992)
  3. Vakıf / İmparatorluk (1951)
  4. Vakıf ve İmparatorluk / Altın Galaksi (1952)
  5. İkinci Vakıf / Gizli Tanrılar (1953)
  6. Vakıf’ın Sınırı / Galaksi Çöküyor (1982)
  7. Vakıf ve Dünya (1986)

Kaynak: Series Guide - Kaedrin's Guide to Isaac Asimov

7 Beğeni

Sonsuzluğun Sonu - The End of Eternity Vakıf Evreninde yer almıyor mu?

Asimov’a ait okuduğum tek kitap Ben, Robot şimdilik.:man_facepalming:

Şurada daha geniş bir liste mevcut.

Daha geniş bir liste değil o, Asimov külliyatı…

Yukarıda bahsetmiş olduğunuz liste kronolojik sıralama ve ben kesinlikle o sırayı tavsiye etmiyorum. Star Wars’ı 456 123 yerine izlemek mi 123 456 şeklinde izlemek mi diye düşünebilirsiniz.

Bizim de şöyle bir rehberimiz var :hanci:

Rehber

3 Beğeni

Yazıda neden okumamamız gerektiği yazmıyor. Bu daha çok kişisel tercihe dayalı gibi duruyor. Neden kronolojik okumayalım?

Sorunuzun cevabını VeRMiNaaRD vermiş aslında,

Yazıda da nedenini açıkça söylemese de, şöyle bir cümle yer alıyor:

George Lucas, Star Wars‘lara Episode 1’den başlasa bu kadar berbat etmezdi.

Kendisi öznel olarak şöyle ekliyor,

Romanlar hakkında ipucu vermemek için daha fazla açıklama yapmıyorum.

Bu arada ben yapmayın denileni yapıp kronolojik okumuştum :slight_smile: Bu bilgilere sahip olarak bu tercihi yapmıştım. Kendi adıma pişman olmadım, fakat pişman olacak okur çoktur diye düşünüyorum.

4 Beğeni

Ben de konu bütünlüğünü tercih edenlerdenim. Kronolojik olana sadık kalıcam.

Ben bu seriye başlamadım.Elimde Vakıf’ın ilk kitabı var.
Serinin tamamlanmasını sizce beklemeli miyim? Direk başlayıp diğer kitapların çıkışını beklemek daha mı mantıklı yoksa?

Çok merak etmiyorsanız bence bekleyin. İlk iki roman beni tatmin etmedi.

3 Beğeni