VakıfBank Kültür Yayınları Felsefe Dizisi Kitaplığı

Çıkan Kitaplar:

1. Kara ve Deniz: Bir Dünya Tarihi İncelemesi (Carl Schmitt) 01/11/2018
  2. Radikal Aydınlanma ve Modern Demokrasinin Kökenleri (Jonathan Israel) 01/11/2018
  3. Kişi ve Kutsal (Simone Weil) 15/02/2019
  4. Erdem Peşinde: Bir Ahlak Teorisi Çalışması (Alasdair MacIntyre) 01/03/2019
  5. 101 Anekdotta Felsefe Tarihinde Yolculuk (Nicholas Rescher) 29/05/2019

Kapaklar:

Ön okuma ve detaylı bilgiler için:

Not: @Strenergy ve @fortknoxt Arkadaşlar ben de bir ucundan tutmak istedim fakat ben çok unutkan bir insanım. Bu yüzden yeni gelen kitaplar konusunda konuyu sizlere zimmetliyorum. :slight_smile: Hata, eksik, kusur, ekleme vs. varsa rahatça düzenleyebilirsiniz. Birkaç konu daha ekleyeceğim böyle. Şimdiden teşekkür ederim.

9 Beğeni

Sen hiç merak etme o iş bizde :wink::wink::wink:

Seninde ellerine sağlık. Güzel konular.

2 Beğeni

Simone Weil’in Kişi ve Kutsal kitabını okumaya başlamıştım geçen ay. Ne yazık ki kitabı yarıya kadar okuyabildim final dönemine girmeden önce ama hatırladığım kadarıyla şunu söyleyebilirim ki Weil’in zihninde ilginç fikirler var. Moduma girebilsem de şu kitabı baştan okuyabilsem. :persevere:

2 Beğeni

Bir konuyu diriltme kuralları nedir tam bilemedim ama Carl Schmitt adını görünce de yazmadan edemedim. Carl Schmitt bir Alman hukukçu ve siyaset teorisyenidir. Önceleri hukuk profesörlüğü yapan Schmitt, Nazilerin Nasyonel Sosyalist Partisinde aktif rol oynamaya başlayıp partinin baş hukukçusu oldu. Hitler yanlısı duruşunu II. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar korudu. Bu sırada nazilerin ırkçı fikirlerini de eleştirmekten geri durmayan enteresan bir kişilikti. Hukuk ve felsefe üzerinden iktidarın sınırlarını ve yasaların meşruiyetini irdeleyen, birçok yöne çekilebilen ilginç teoriler ortaya koydu. Teorileri ve kitapları hala tartışılır ve saygıyla irdelenir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ölümüne kadar toplumdan soyutlanıp (daha doğrusu, sivil ölüm denilen bir toplum dışlanmasına maruz bırakılıp) evinde sessiz sedasız ölümü beklemiştir

Bu kitabını daha önce hiç görmemiştim ve dünya tarihi üzerine bir kitabı olduğuna gerçekten de şaşırdım. Anladığım kadarıyla dünya tarihinden anektodlarla felsefi düşünceler üzerine bir deneme şeklinde ilerliyor kitap. Şu anda da 10 liraya düşmüş. Almayı düşünüyorum açıkçası: https://www.vbky.com.tr/kitap/carl-schmitt/felsefe/kara-ve-deniz-bir-dunya-tarihi-incelemesi-p978-605-7947-16-1

Ayrıca genel itibariyle Schmitt’e ve iki dünya savaşı arasındaki dönemde Alman düşüncesinin nasıl şekillendiğine, hatta soğuk savaş sonrası Anglo-Amerikan dünyasının düşünce yapısına ve neden yavaş yavaş Heidegger ve Schmitt’i tekrar incelemeye başladıklarına değinen harika bir çevirmen önsözü varmış kitabın: https://www.vbky.com.tr/UploadedFiles/website/Preview/schmitt_kara_deniz.pdf

Bu kitaba ilginiz olmasa da bahsettiğim konular hakkında genel bir fikir sahibi olmak için önsözü okumanızı tavsiye ederim.

2 Beğeni

Ayrıca eğer varsa Vakıfbank yayınlarının sitesinde her kitap için daha önce yayınlanmış makaleleri de bulabilirsiniz.

Carl Schmitt için:

https://www.vbky.com.tr/makale/parlamentarizm-ve-liberalizm-elestirisi-a76

1 Beğeni

1 Beğeni