Vatikan Kütüphanesi'nde Yunus Emre'ye Ait Keşfedilmemiş 200 Şiirlik Bir Divan Gün Yüzüne Çıkartıldı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Yunus Emre Divanı Vatikan Kütüphanesi'nde Keşfedildi – Kayıp Rıhtım

Vatikan arşivlerinden Yunus Emre tarafından kaleme alınmış ve daha önce hiç bahsi geçmemiş olan önemli bir eser gün yüzüne çıktı. Yaklaşık 200 şiirden oluşan Yunus Emre divanı, edebiyat dünyamızda büyük yankı uyandırdı. Kısa süre önce koleksiyonunu çevrim içi olarak yayınlayan Vatikan Kütüphanesi, Türk edebiyatının önemli ozanlarından Yunus Emre’nin bilinmeyen bir divanının ortaya çıkmasına neden oldu.… (DEVAMI…)

7 Beğeni

Nerede ne varsa alıp götürmüş herifler.

5 Beğeni

Hahaha, neden hırsız muamelesi yapıyorsunuz? Osmanlı’da kitap satışı yasak mıydı? :smiley: Osmanlılar kitapla yatıp kitapla kalktığı için olsa olsa zorla alıp götürmüşlerdir, diye düşünüyorlar herhalde.

2 Beğeni

Hırsız muamelesi yaptığım sonucuna nerden vardınız? Hem demiş olsam bile bu çok da yanlış sayılmaz sanırım. Vakti zamanında Mısırdan mumyalar, tarihi eserler çalınıp İngiltereye götürülmüştü. Buna benzer çok olay var.

Ayrıca merak ettim bu belgelerin satışının yapıldığı bilgisi size nerden geldi ki :slight_smile:

2 Beğeni

İskender palanın bir yunus emre romanı vardı hatırlar misiniz. Yunus’un onlarca şiirini yırtıp yokettiği için hayiflaniyordu.

Işid’in yok ettiği tarihi eserler ve ülkemizin “restorasyon” adı altında yok ettiği tarihi eserler gibi örnekleri düşündükçe bir yandan ‘iyi mi yapmışlar acaba?’ demeden edemiyorum.

6 Beğeni

Güzel bir haber. Umarım varsa diğer eserler de gün yüzüne çıkar.

2 Beğeni

Bir Yunus’u çalmadıkları kalmıştı, umarım kısa zamanda basılır.

1 Beğeni

Değer verenin elinde en güzel şekilde saklanan muazzam bir dünya mirasıdır Yunus’un şiirleri. Duyduğumda çok heyecanlandım. Yunus Emre divanı dönüp dolaşıp kendimi başımda bulduğum bir eserdir. Kim bilir bu 200 şiir nasıl kapılar açacak bize ve böyle bir zamanda kendini açık etti. Demek ki zamanı gelmiş. Şükürler olsun, hoşgeldi. Bulandan, koruyandan, açık edenden de Allah razı olsun.

2 Beğeni