Watchmen Dizisi Çizgi Romanlarda Yaşananlardan Sonrasını Anlatacak

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: Watchmen Dizisi Çizgi Romanlarda Yaşananlardan Sonrasını Anlatacak – Kayıp Rıhtım

image

HBO tarafından hazırlanan Watchmen dizisinin senaristi, izleyeceğimiz yapımın çizgi romanların sonrasını konu alacağını açıkladı. Ama bu bir devam olmayacak. (DEVAMI…)

3 Beğeni

Tamam da şunun cevabı halen yok: Gözcüleri kim gözleyecek?

Özet

Ben yine zerre umut taşımıyorum tabii. Şaşırtın beni gençler. Lütfen :pray:t2:

2 Beğeni

Benim kafam karıştı :confused:
Rorschach’ı Jackie E. Haley den başkası oynamamalı diye diziye biraz soğuk bakıyordum, şimdi “Rorschach’sız Watchmen mi olur lan!” Diyerekten daha başka türlü bir soğuma duymaya başladım.

Ayrıca merak ediyorum;
Hem çizgi romanın hem de filmin sonunda Rorschach herşeyi anlattığı günlüğünün gazetecilerin eline geçmesini sağlıyor, acaba bu hikayeye buradan mı devam edilecek yoksa başka bir olay örgüsü anlatılarak bu kısım aslında hiç olmamış gibi mi davranılacak? Bunu soruyorum çünkü her kimle Watchmen konuşsam bu kısım hikayede hiç anlatılmamış gibi davranıyor. Yazarın direkt olarak Ozymandias dünyayı kurtardı demesi de bana sanki o da bu yönde düşünüyormuş gibi geldi.

• Rorschachlar kardeştir Ozymandias kalleştir!!! :baris:
1 Beğeni

Oldukça doğru bir karar. Aynı hikayeyi anlatıp da ‘‘çizgi romanı okuduktan sonra izlesen daha iyi olur’’ diyeceğimiz kafada bir uyarlama istemiyordum. Kendi hikayesi ve kendi değeri olmalıydı. Bu durumda bu uyarlamayı bildiğimiz anlamda bir uyarlama değil de süper kahraman çizgi roman serileri gibi aynı evrende geçen farklı hikayeler olarak göreceğim ve orijinal esere bakmadan tamamiyle kendi değerine bakarak sevebileceğim. O mektubun tamamını da okudum. Bana iyi bir iş ortaya çıkaracakmış gibi geliyor. Kötü olursa da Watchmen’in hikayesinin içine etmemiş olur yine.

Kapitalist bir sığır sağma girişimi daha. Watchmen diğer çoğu çizgi roman gibi değil. Net bir mesaj derdi vardı ve kendi hikayesi içinde bunu verdi. Buna yapılacak herhangi bir ekleme, anlamsız olacaktır. Bu çıkan dizi için, sadece bir fanfiction da denilebilir fakat bunun da ötesinde bir şey. Kimi kriterlere göre 20. yüzyılın en büyük edebi eserlerine -haklı olarak- girmiş bir yapıma böyle devam yapmak (senarist her ne kadar aksini iddia etse de, basbayağı devam), oldukça komik. Karamazov Kardeşler 2 çekmek gibi bir şey. Kaptalizm gerçekten kendi içinde üretilmiş her değerli şeyi, içleri boşalana kadar sömürüyor. Alan Moore’un bu klasik eserine bir hakarettir bu.

Shadow of War’du vesaireydi derken, göreli olarak yakın zamanda çıkmış bütün büyük edebi eserlerin ününü, açgözlü bir metalaştırma için kullanıyorlar. Tüketici olarak bunu yediğimiz sürece de, bu sığlaştırma çabasını desteklemiş, hatta onun kaynağı olmuş olacağız. Talep olmayan yerde, arz da olmaz.

2 Beğeni