Wattpad Kitapları ve Kadının Değersizleştirilmesi

(Bülent Özgün) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/kayip-rihtim/kayip-koseler/wattpad-kitaplari-ve-kadinin-degersizlestirilmesi/

image

Seveni olduğu kadar sevmeyeni de çok ama Wattpad gittikçe büyüyen dikkat çekici bir ortam olmaya devam ediyor. Gençlerin hem sosyal medya alışkanlıklarına uyuyor hem de bir topluluğa dâhil olma ihtiyaçlarını karşılıyor. (DEVAMI…)

(Uygar Özdemir) #2

Kadın kadar erkeğin de değersizleştiğini düşünenlerdenim ben, çirkin cinsiyet rollerinin yapışıp kalması, ideal erkeğin bu kadar vasıfsız olması bence erkekleri de rahatsız ediyor. Her şeye rağmen dediğiniz üzere bu türün yalnızca moda olması, gelecekte çok da yer almayacağını tahmin etmek zor değil.
Kaleminize sağlık…

(Barışcan Bozkurt) #3

Bunu en çok fanfiction ve kore pop konulu hikâyelerde görmek mümkün. Genç yaşta kızlar kendilerine yazık ediyorlar. Üstelik bu kitaplar basılıyor. Umudum benim de bunun bir moda olup, ardından hatırlanmamak üzere kaybolmasından yana fakat paranın olduğu yerde bu her zaman devam edecektir. Çünkü bu kitaplar satılıyor, çünkü Youtube ile büyüyen yeni bir nesil de geliyor. Buradaki yazarlara özeniyorlar ve kendileri de aynı şekilde hikâyeler çıkarıyorlar. Umarım bu çarka bir çomak takılır.

(Bülent Özgün) #4

Kesinlikle haklısınız. TV, sinema ve edebiyat eserlerinde belirli bir erkeklik pompalanıyor. Bu da en az kadına biçilen roller kadar rahatsızlık verici.

(Batuhan Barutcu) #5

Wattpad Kitapları Nedir ?
Bir çok kişi kitap yazarak para kazanılmaz diyor. En azından şu anki zaman için geçerli bu durum.
Türkiye’de 16-17 yaşlarındaki kızlarımız Wattpad adındaki bir uygulamada kendi kitaplarını yazıyorlar veya ücretsiz kitap okuyorlar.
Böyle dendiğinde çok güzel ama işin aslı çok farklı
Artık 16-17 yaşındaki çoğu kız ve erkek
Kitap olarak Aşk, +18 içerik, cinayet , mafya ,kölelik, uyuşturucu gibi kötü konuları iyiymiş gibi yazıyorlar . Daha küçük yaştaki çocuklar bu yazılardan etkileniyor. Gençliklerine yazık ediyorlar. Daha 14 yaşında 6 sevgilisi olup depresyona giren kişileri tanıyorum . Çok yazık .
Bunda sadece Wattpad sorumlu değil , televizyon, sosyal medya, popüler kültür, hepsi geçerli .
Yayın evleri ise çok okunduğu için bu kitapları basıyorlar. Ve üstüne 30 Ve üzeri bir fiyatla satıyorlar. Gençlik için bir sigara gibi . Hem zihnini öldürüyor hemde cebini.

(Metal Storm) #6

Kaç kere okuldaki kızlara kavga ettim bir bilseniz kaç kere anlatmaya çalıştım ama bir türlü anlamıyorlar .Anlatmaya başladığım zamanda sen bana karışmasın filan diyorlar ama en kötüsü bu değil en kötüsü bazı ****öģretmenlerin kızların tarafını ****tutmaları .

(Kuyuya Düşmüş İt ) #8

Kötü alışkanlık olan wattpad değil. Wattpad bu alışkanlığın kendini gösterdiği yer. Ben de küçükken (12 13 yaşımdayken (şu an 16 yaşındayım)) wattpad içerisinde bulundum. Okudum da yazdım da. Sorun çoğu yaşıtım olan gençlerin kendilerini ifade edebilecek kadar çok okumamış olması ve kendilerini ifade edecek konu bulamayıp, kalitesiz popüler kültür öğelerinin arkasına saklanması.

(Bellatrix Black) #9

Wattpad uygulamasında birkaç yıl önce bilim kurgu bir hikayeye başlamış ve birkaç bölüm yayınlamıştım. Aldığım yorumlar eleştiriden ziyade küfür hakaret vesaire olduğundan kalemimi ‘gerçek eleştiri’ kabiliyetinden yoksun insanlardan gizleme kararı almıştım, diğer kurguların (özellikle de en popüler olanların) içeriklerini görünce uygulamayı kaldırdım ve o kurguları okumayı da yazdıklarımı yayınlamayı bıraktığım gibi bıraktım. Konu, başlığı açısından uygulamayı suçlar gibi görünüyor ama içeriği okuduğunuzda -yazar-ları ve yazıları hedef aldığını göreceksiniz. Ne yazık ki tüm medya ve benzeri kuruluşlar gençleri bu tip konulara sevk ettiği için kitap gibi kutsal bir nesne dahi bu çirkin kullanımlara alet edilmiş durumdadır. Kaliteli kalemlerin yayılması dileğimle…

(İrem ) #10

Wattpad platformu herkes için bir geçiş dönemi olabiliyor ve evet ben de bulundum. Şunu demek istiyorum ki belirli kültür seviyesinde yazan ergen kitle -aşağılama amacı gütmüyorum- var. Fakat destekçisi az. Nedeni de açık sanırsam. Uygulamaya giriş yaptığınızda size direk popüler kısımları sunar, seçtirir. Popüler kültürün bu derece yozlaşması çok görülüyor uygulamada. Düşüncelerimizi insanlarla aktarmak için yararlı bir araç görüyorum. Keşke doğru biçimde kullanılabilseydi…

Peki bu ana sayfada çıkan popüler olanlar çok zamandır aynı mı yoksa değişiyorlar mı? Değişiyorlar ise yeni popüler olanlar nasıl oluyor? Wattpad’de okuyucu olarak bir müddet takıldım fakat sitenin vitrinine hiç bakmadım, daha önce Kayıp Rıhtım kullanıcılarının önerdikleriyle bir çeşit ‘wattpad’in dibi’ diyebileceğimiz kısma bakma fırsatım oldu, uygulamanın dayattıkları olduğu fikri ilgimi çekti.

(Bird of Hermes) #13

Ben wattpad’i yararlı bir araç olarak göremiyorum maalesef; içeriğiyle, oluşturduğu ortam ve sinerjiyle katılımcılarını yalan bir dünyaya sokuyor diye düşünüyorum. Düşüncelerimizi aktarabileceğimiz birçok mekan ve olanak varken wattpad’e yararlı bir araç demek kanalizasyonda çiçek aramak gibi bir şey. Aranabilir mi evet ama buna gerek olduğunu düşünmüyorum.

(İrem ) #14

Çoğunlukla okuyucu kitlenin yükselttiği bazı Wattpad kitapları var. Kitapların konusundan ziyade okunma sayıları ile ön plana çıkıyor. Ve siz uygulamayı kullanıp hikayeler seçince size göre analiz yapıyor. Fakat önerdiği kesim genellikle okunma seviyeleri ayırt edilerek sunuluyor.
İlk kez kullanımda çok kullanılan temaların -yine- fazla okunmuş kitaplar ön planda.
Kaliteli içerik varsa da içeride gizli kalıyor.
Yeni kitapların yenilenme süreci de bu popülerlik ile alakadar.

(Emre Can Doğan) #16

Mesele tamamen arz-talep dengesi. Yukarıdaki bir arkadaş bu düşünceye yakın bir şekilde kötü alışkanlığın Wattpad değil Wattpad’de kendini göstermesi demişti. Buna katılıyorum zira Wattpad yokken pembe diziler, ucuz edebiyat, beyaz romanlar gibi adlarla yazılan ve yayımlanan bir nevi popüler edebiyat ürünü vardı. Yok muydu? Özellikle yabancı yazarların yazdığı Albay’ın Karısı, Günahsız Melek, Şeytan vb. adlı kitaplar piyasada gırla geziyordu. Yine geziyor, Wattpad ancak önümüzde duran kötü yemeğe tuz biber oldu. O yüzden uygulamayı suçlamak saçma kalıyor başlık açısından çünkü onu kullanan bizleriz. Her şey gibi o da popülerleşince bozundu. Popüler edebiyat istemesek de var olacak çünkü hepimiz aynı seviyede değiliz.
Wattpad’in bu yayınlara yaptığı şey günümüzde her iletişim aracının yaptığıyla aynı: Görünür hale getirmek. Belki eskiden olsa ancak raflarda, kitapçılarda rastgelinecek muzır neşriyat ile şimdi tek tıkla karşı karşıyayız. Ki bu da günümüz teknolojisinin lanetlerinden biri.
Yazarlara gelince popüler olmak amacıyla öyle hikayeler -o yazılanlara kitap demek istemiyorum- yazan kızlar ve erkekler var. Yine de bu demek değil ki kötü yazarlar var ama iyisi yok. Öyle kanalizasyonda açan çiçek kadar nadir de değiller, bakınca göz önünde oldukları anlaşılacak kadar iyi yazan ve basılan pek çok bilimkurgu, fantastik yazarı gördüm ki aralarında çok iyi olanlar var. Mesela yeni dönemde Sinem Ataklı adında bir hanımefendi ilk romanını yayımladı. Bilimkurgu. Oldukça da başarılı bir kitap. Wattpad ya da başka bir platform elbet mükemmel değil ama tutup da bu platformları tümden lağım, işe yaramaz ve kötü ilan etmek de pek mantıklı ve adil olmasa gerek.

Tartışma için örnek olarak Bülent Özgün 'ün yazısına da değinecektim ama konuyu oraya taşımışlar :slight_smile:

WATTPAD OKUYORUZ: https://www.youtube.com/playlist?list=PLLkT9MAdXYAAazdtf05lgliG6tdphEIWy

Şu oynatma listesini buraya bırakıyorum. Vaktiniz olursa mutlaka birkaç bölüm izleyin (Özellikle Benimle Yan ve Mafyanın Hizmetçisi bölümlerini).

(Emre Can Doğan) #18

Favorim: https://m.youtube.com/watch?v=OPwnQ8lFEXE&t=0s&list=PLLkT9MAdXYAAazdtf05lgliG6tdphEIWy&index=9

Ben bu kitapları beyaz diziye benzetiyorum. Mesele aslında kolay ulaşılabilirlikten çok popüler olana yönelme isteği ve özellikle gençlerin gerçek edebi eserleri en iyi tabirle sıkıcı bulması. Bu kitaplar çabuk okunuyorlar ve sizi hiç düşünmek zorunda bırakmadığı için de yormuyor. Ben burada özellikle öğretmenlerin çaba sarf etmesi gerektiğini düşünüyorum. Polisiye, bilim kurgu, fantastik edebiyat gibi kitaplarla okuma sevgisi kazandırılırsa zaten bir süre sonra wattpad kitapları çöp gibi gelmeye başlayacaktır. Wattpadde iyi bir şeyler okumak isteyenler denizyolcusu ve ruhperver in kitaplarına bakabilirler.

(Emre Can Doğan) #20

Dr.Penyez’i seviyoruz :slight_smile:

(mirezloret) #21

Konuya girerken maNga - Rezalet Çıkarasım Var şarkısını dinliyordum ve konuya girdiğimde şarkı “Rezalet, rezalet, rezalet” diye tekrar etmeye başladı. Sanırım bu bir mesajdı :smiley:

(Eren Diakotra) #22

*Kırbacı çıkarıp busesu’ya ateşli gözleri ile yiyecekmiş gibi bakar.

“Ah berksu lütfen yapma berksuuuu”

Malesef böyle şeyler yazanlar var trol sanmayın arkadaşlar. Bence bizde böyle şeyler yazıp parayı kırabiliriz ha? Sizce?

Wattpad kitaplarının her şeyi değersizleştirdiği kanaatindeyim. Edebiyatı, sinemayı, televizyonu, medyayı, hayatı, aşkı, sevgiyi, dostluğu, düşmanlığı ve daha pek çok şeyi o kadar basite indirgiyorlar ki… Tek amaçlarının artık ‘belki aradan sıyrılırım’ düşüncesiyle köşeyi dönmek olduğuna inanıyorum.