William Faulkner'dan Yazmak Üzerine 20 Altın Tavsiye

(Halil Oğulcan Karamağara) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/william-faulknerdan-yazmak-uzerine-20-altin-tavsiye/

“Yazın. Eğer iyiyse, zaten bunu bilirsiniz. Eğer iyi değilse, camdan dışarı fırlatın gitsin.” (DEVAMI…)

(Cem) #2

Tavsiyelerin yanı sıra yazın üzerine çok güzel söylemler de var. Etkileyici.

Eline sağlık.

(Halil Oğulcan Karamağara) #3

Çok teşekkürler, ben de şahsi olarak çok faydasını gördüm. Gerçekten güzel bilgiler var içerisinde. :slight_smile:

Çok güzel paylaşımdı. Özellikle karakter ve doğruları yazmak üzerine kısımlarını çok beğendim. Karakterlerin hikayenin omurgası olduğunu düşünmüşümdür hep.

Yazmak üzerine okuduğum en doyurucu tavsiyelerdi. Trainspotting filminin ünlü repliği geldi aklıma yazının sonunda. Diyor ya “C vitamini illegal olsa onu bile kullanırdık.” Faulkner de demiş yazıyı iş haline getirmeyin. Cidden yazmak bir iş olsa ondan da haz almazdım.

(Halil Oğulcan Karamağara) #6

@maviadige Beni en çok duygusuz yazmakla ilgili kısım etkiledi. Gerçekten gözlemlemek ve deneyimlemek çok önemli. İnsanlarla pek konuşan biri değilim ama dediğiniz gibi karakterler organik olmak zorunda. Aynı bir insan gibi ve bir insan gerçekten insanlarla iletişim kurmadan nasıl diyalog ve gerçeğe yakın karakterler yazabilir ki.

@Howl Eheheh ne güzel demişler gerçekten, fakat cidden zararlı olan çoğu şeyin tadı güzel. Mesela kola. Tabi sevmeyenler de vardır. En azından benim için yasak elma tatlı.(kola bana yasak) Ben bunu oyun oynamak konusunda yaşamıştım. Bir YouTube kanalı açıp düzenli video yüklemek istedim ve gerçekten oyun oynamaktan sıkılmaya başladım bir süre sonra. Halbuki hayatta en sevdiğim şeylerden biriydi. Ekonomik olarakta haklı bence. Yazmak için kafanın rahat olması lazım, elbette üzülmek ve hissetmek çok faydalı şeyler ama en azından bir eve ve yemeğe ihtiyacın var. Üstelik bunu bir iş haline getirirsek kısa vadede para kazanamayacağımız için zevklerimizden mahrum kalacağız yazıda da dediği gibi. Bu da bizi uzun vadede çok sıkar ve umutsuzluğa iter.

Okudum ve beğendim. Bu tür yazıların faydalı olacağını düşünenlerdenim. Arkadaşların eline sağlık…

(Halil Oğulcan Karamağara) #8

Çok teşekkür ederiz. :slight_smile:

Bana kalırsa yaşamış en iyi yazardır William Faulkner ama Türkiyede pek bilinmemektedir hatta öyle ki adamın kitaplarından uyarlanan film sayısı 8 olmasını rağmen çevrilen kitapları sadece 4 tanedir özünde manalı olmasına rağmen artık iyice klişe bir hale gelmiş olan “The past isn’t ever dead, it isn’t even past” sözünü sarf eden adamdır da ayrıca kendisi. Bazılarına göre anlattığı olaylar çok sıradan olduğu için, okurken sıkılınabilinir fakat anlatımı gayet güzeldir, okurken detaylar sizi mest edebilir. ve aslında bu sıkıcı görünen olaylar, birbiri ardına eklenen parçalardan farksızdır aslında; parçaları yerleştirirken o kadar etkili görünmeseler de, tamamlandığında harika karakterler haline gelmektedir.

Hep diyorum ya anlatacak çok ilginç bir hikayeniz olacak ya da harika bir anlatıcı olacaksınız…

(Ufuk ) #11

Hangi saptamadan bahsetsem, hangisine “nokta atışı” desem bilemedim. Muazzam tespitler ve öneriler barındıran nefis bir derleme olmuş. Kendime dahi itiraf etmekte zorlandığım gerçekler var içerisinde.

Bir an için kendimi üniversite anfisinde onu dinlerken hayal ettim. Not almaktan parmaklarım ağrırdı muhtemelen. Sözlerindeki yazar egosunu ciğerlerime doldururdum. Aynı anda, insanlara faydalı olmak için gösterdiği azmi takdir eder ve ayakta alkışlardım. Evet aynen böyle yapardım.