Witcher: Kader Kılıcı – Geç Kalmış Bir İnceleme

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/witcher-kader-kilici-inceleme/Witcher serisinin ikinci kitabı olan Kader Kılıcı’nı hikayelerinden çevirisine dek ayrıntılı bir şekilde inceledik. (DEVAMI…)

16 Beğeni

Ellerinize sağlık. Çok güzel bir inceleme olmuş. Benim aklıma takılan bir şey oldu ama.
Bahsettiğiniz çeviri hataları çevirmenin gözünden kaçmış yada hatalı çevrilmiş. Peki editör yada son okumayı yapan kişiler neden atlamış bu hataları? Top şimşek gibi ilginçlikler göze batmak ile kalsa da sonrasında verdiğiniz örnek okuma zevkini baltalayabilir çünkü.

1 Beğeni

Son Dilek’ten sonra incelemelerinizi görmemek üzmüştü, devam ettiğinizi görmek güzel.

Çeviri kısmı beni de rahatsız ediyor açıkçası, “Rivya, Redanya, Serrikanya” gibi yer isimlerini yerelleştirmek çevirmene kalmış birşey kabul ederim ama anlamsal yanlışlar da ne yazık ki mevcut (“Biraz Fazlası” ismi mesela), Son Dilek’te gördüğümüz kadar çok olmasa da. Neyse, “Witcher” “Efsunger” olarak çevirilmediği için şanslı hissediyorum açıkçası; ne anlam olarak ne de telaffuz olarak mantığa uyan bir çeviriydi, en azından ondan kurtulduk.

Sürpriz-bozan’lı yazılarınızı da görmek çok mutlu eder vaktiniz olursa, özellikle “A Little Sacrifice”, ve “Something More” hakkında. İyi çalışmalar.

3 Beğeni

Teşekkürler. Muhtemelen Almancadan çevrildiği için böyle oluyor. Editör ve son okumacı Almanca bilmiyorsa sadece imla kurallarını kontrol etmek zorunda kalıyor ve çeviri sağlaması yapamıyordur… diye bir tahminde bulunayım.

Teşekkürler. Aslında kitaplar çıktıkça çabuk çabuk yazmak istiyordum ama benim çevirilerimden ve site işlerinden vs kitap okuyup inceleme yazmaya pek vakit kalmıyor maalesef.

“Biraz fazlası” benim de gözümü tırmaladı açıkçası. Hikâyenin sonunda Geralt’ın bu kelimeleri “Sen bundan çok daha fazlasısın Ciri,” şeklinde kullandığı çok açık. “Çok Daha Fazlası” ya da ona yakın bir şey olması gerekirdi öykünün adı. Ama işte… Sapkowski’nin ajansının kitapların Almancadan çevrilmesi için diretmesinin sonuçları hep bunlar. O yüzden çok bir şey diyemiyorum. Kemal Bey topuklarıma sıkabilir yoksa :grin:

3 Beğeni

Kitaplarda “genel” olarak gözüme çarpan ve eleştirmek istediğim bir husus, noktalama işaretlerinin eksik kullanılması oluyor. Özellikle gerekli yerlerde virgüllerin kullanılmaması. Virgül kullanılmadığı için bazen bir cümleyi iki defa okumak durumunda kalıyorum şahsen. Bunun dışında, detaylı ve oldukça güzel inceleme için teşekkürler…

1 Beğeni

İhsan bey, izninizle size Elric kitapları hakkındaki düşüncelerinizi sormak isterim. Bir iki cümle ile paylaşırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Neden Lehçe’den çevirmiyorlar?

Tamam sorunun cevabı aşağıdaki alıntıdaymış ):

Elinize sağlık , incelemeyi keyifle okudum…

1 Beğeni

Ben de tam tersine aşırı virgül kullanımından rahatsız oluyorum :slight_smile: İngilizcedeki virgül ile Türkçedeki virgülün kullanımı farklı. Ama bazı çevirmenler İngilizce metinde virgülü gördükleri yerde hemen Türkçesine de koyuyorlar.

“Yarın yola çıkıyoruz, beyler.”
“Seni görmek ne güzel, Geralt.” …gibi gibi. Bu virgülleri attığınızda anlam değişmiyor mesela. Ama bu şekilde yazıldığında gereksiz yere duraksamaya neden oluyor.

Elric kitaplarını seneler önce, Fırtınakıran’ın sayesinde okumuştum. 6:45 baskılarını. Yani 6 kitaplık orijinal serisini. İthaki’nin bastığı açıklamalı, röportajlı kitapları okuma fırsatım olmadı. O zaman bayağı sevmiştim, farklı gelmişti. O zamanlar gri karakterler şimdiki kadar yaygın değildi. O nedenle oldukça cazip bir yanı vardı. Severim Elric’i.

@AeroKnight-sama, İngilizce çevirisi de sıkıntılı. Sonraki baskılarda toparladılar mı bilmiyorum ama ilk resmi çevirisinde ciddi sorunlar vardı. Geralt’a warlock demişti adam. Drowner’ı su perisi diye çevirmişti falan… O yüzden Almancadan çevrilmesi konusunda ısrar etti Sapkowski’nin ajansı. Yoksa editörlüğünü ben yapacaktım kitapların. Kemal Bey’le anlaşmıştık hatta. Sonra olmadı maalesef.

@Anita, çok teşekkürler. Beğenmenize sevindim :slight_smile:

3 Beğeni

Çevirinin çevirisi durumu var yani? Çevirinin çevirisi olunca kitap cidden okunmaz bir hale gelir mi yoksa matematikteki işlem önceliği gibi özünde aynı mıdır? Çünkü çok görmüştüm “abi bu ne ya çevirinin çevirisini mi okuyozz biz yhaa” diye ağlayanları.

Çevirinin çevirisi ancak kaynak alınan çeviri kötüyse kötü olur. Öteki türlü kötü olması için bir neden yok. Ha, ne olur. Lehçeden Almancaya çevirirken Almanlar için anlamsız olan bir kelime oyunu o kültüre uygun bir şekilde çevrilir. O zaman o kelime oyunu bizde kaybolur. O tür ufak tefek şeyler olabilir.

Ya da bu kitapta olduğu gibi, aslen Zerrikania olan bir ülkenin adı Almanlar S ile başlayan kelimeleri Z ile okuduğundan Serrikania yazılabiliyor. Bir de şöyle bir şey var tabii:

4 Beğeni

Teşekkür ederim, aydınlandım.

1 Beğeni

Tabi ki belirttiğiniz üzere (ve verdiğiniz örnekler üzerine) gereksiz virgül kullanımı olmamalı. Ama bazen kullanılması gereken yerde kullanılmıyor. Anlam değişiyor. Şu an aklıma bir örnek gelmedi ama okuyacağım kitaplarda rastlarsam mutlaka yazarım.

Elric yorumu için teşekkürler

2 Beğeni

Bu aralar kitabın ingilizce versiyonunu geceleri yatmadan önce son okuma olarak Kindle’dan okuyorum. İlk öyküdeki ava çıkan grubun karakterlerinin tezatlığı ve uyumsuzluğu, her birinin kendi amacına uygun hareket etmesi vs. o kadar ilginç geldi ki bana. Tabi öykünün sonunda olay bambaşka ve hiç beklenmedik bir yere yönelince iyice şaşırdım doğrusu.

İngilizcesinde oldukça karmaşık ve daha önce hiç karşılaşmadığım çok sayıda sıfat ve zarf var. Kendimi iyi bir İngilizce kitap okuyucusu olarak görürüm ama beni bayağı zorluyor. Neyse ki Kindle’ın yardım opsiyonu ile okuma hızım düşse de devam edebiliyorum.

Bir yandan Witcher’ın ilk oyununu oynamayı, beri yandan Sword of Destiny’yi okumayı beraber götürüyorum. Halimden memnunum…

Bu nefis inceleme yazısı için teşekkürler @mit.

2 Beğeni

Ben teşekkür ederim okuduğun için. Sapkowski’nin en sevdiğim yanlarından biri karakterlerindeki çeşitlilik ve hepsinin kendi çıkarı oluşu, buna uygun davranması :slight_smile: İlk hikâye de bunun en güzel örneklerinden.

1 Beğeni

“Holston geriye kalan birkaç katı hayatında son defa tırmanırken yukarıdan gelen …” (Wool-Silo)

katı sözcüğünden sonra bir virgül gerekir diye düşünüyorum. Örnek sadece. Virgül olunca otomatikman yarım nefes duruyoruz ve cümle daha anlamlı hale geliyor. Meşgul ettiğim için kusuruma bakmayın.

1 Beğeni

Evet, haklısınız. Orada virgül kullanılması cümleyi daha anlaşılır kılarmış. Ama bu kitabın çevirmeni ben değilim, editörüyüm. Ve yaptığım değişikliklerden bazıları son okuma sırasında yayınevi tarafından geri alındı. Yani ben mi böyle yazdım, yoksa son aşamada mı bu hâle geldi emin değilim. Yine de hatayı kabulleniyor, eleştirinizden pay çıkarıyorum. Teşekkürler.

2 Beğeni

Burada bir şey merak ediyorum: Bir kitapla bu kadar oynanması normal mi? Birkaç virgül dert değil elbette ama benim kafama takılan daha çok; çevirmen çeviriyor ve elbette çevirmek önceliği, mutlaka imla-yazım hatası filan olacaktır. Editör üstünden geçiyor ve buna ciddi mesai harcıyor. Bir kitabı keyfi okumak ile düzelti için okumak arasında fark var. Kelimeler tekilleşiyor veya göz sürekli bir hata peşinde koşuyor. Bir yandan da anlam bütünlüğü filan. Neyse… Yani editör bu denli vakit harcarken üstüne bir de son okumada bu düzeltilerin birçoğu değiştirilince ne hissediyorsunuz? Sonuçta burada en ufak hatanın faturası size kesililiyor. Kimse son okuma yapan kişiye suç bulmuyor. Bu bağlamda son okuyucu olmak bana çok kârlı göründü. :joy:

1 Beğeni

Şimdi şu incelemeyi de okuyunca kitabı da tekrar okuyasım geldi. Ben bir ara tekrar geçireyim pençelerimi kendisine. :joy:

1 Beğeni

Yani… tabii ki son okuma sırasında imla ve yazım hataları dışında çok fazla şeye karışılmaması gerekir. Ama bazen editörün işi editörlükten çıkıp çevirmenliğe dönüştüğünde son okumacıya daha çok iş düşüyor. Çünkü çeviriyi düzelteyim derken harf hatalarını gözden kaçırabiliyorsunuz, hatta siz de yapabiliyorsunuz. O yüzden sorumlulukları artabiliyor.

Rasim Silo üçlemesinin üstüne çok titrediğinden benden sonra kitabı iki-üç kez daha okuyor ve değişiklikler yapıyordu. Bazen kızıyordum kendisine bazen de hak veriyordum. Ama sonuçta kitabın en iyi ve en okunaklı şekilde çıkması için çabalıyor herkes. O yüzden sonraları böyle şeylere kızmayı bıraktım :slight_smile:

Ama doğru olduğunu bildiğim şeyin tekrar yanlış çevrildiğini gördüğümde de çok kavga ve mücadele etmişliğim vardır :slight_smile:

3 Beğeni