Witcher: Kader Kılıcı – Geç Kalmış Bir İnceleme

O zaman bizler burada okları yayınevine çevirmeliyiz. Yine de bunun kişi açısından negatif getirileri olabilir. Belki çevirmenin yapmadığı bir şey çevirmene, editörün yapmadığı bir şey editöre yüklenebilir. Okuyucu bunu pek bilmez. Bence son okuma çok akıllıca. Görülmeyen gizli bir güç gibi. :smiley:

2 Beğeni

Aslında benim değindiğim husus geneldi. Yani özellikle sizin editörü veya çevirmeni olduğunuz bir kitap seçmedim inanın. Hay Allah :slight_smile: Yani ben tesadüfen Silo’yu okuyordum ve o cümle gözüme çarptı. Geçen gün konuştuğumuz konu aklıma geldi ve o şekilde yorum yaptım. Sadece bir örnek vermek istemiştim. İnanın sadece tesadüf. Sizi eleştirmek haddime değil.

1 Beğeni

O zaten olan bir şey :slight_smile: Bundan birkaç yıl öncesine kadar kimse çevirmen ve editör adına bakmazdı. Biz de bakmazdık açıkçası. Sonra site için proje, hikaye vs çevirisi yaptıkça aslında ne kadar çok emek verildiğini gördük. Çevirmen ayrı, editör ayrı, son okumacı ayrı bir görev üstleniyor. Böylece haberlerde bu isimlere de yer vermeye başladık. Bu sayede bilinçlendik, bilinçlendirdik biraz.

Ama dediğiniz gibi, bu sefer de kitapta bir hata oldu mu direkt çevirmene yüklenme olayı yaşanıyor. Halbuki ham çeviri iki kapak arasında basılıp okura sunulana kadar neler neler değişiyor. Bunun tersi de var tabii; işini kötü yapan çevirmen övgü alırken asıl gizli kahramanlar olan editör ve son okumacı bir köşede kös kös oturabiliyor. İçi içini yiyor belki de :stuck_out_tongue:

Son okuma görülmeyen, gizli güç olsa da en az parayı alan ve adı neredeyse hiç zikredilmeyen kişi kısacası :slight_smile:

Estağfurullah, eleştirebilirsiniz tabii ki. Sorun yok. Sonuçta ben de insanım, ben de hata yapabilirim. Mükemmel olduğunuzu, kendinizi geliştirmeye gerek olmadığını iddia ettiğiniz an bitmişsiniz demektir.

Tesadüf de olsa güzel bir noktaya parmak basmışsınız o hâlde :slight_smile: Dediğinizi dikkate alacağım. Teşekkürler.

3 Beğeni

:grin:

Çok fenaydı… Essi Daven rüzgâr gibi geldi geçti. Çok kısa sürede çok şey aktardı.

2 Beğeni

Geraltin on dort kisinin yazili oldugu mezar tasini inceledigi sirada arkasindan gelen kadin kimdi?

Elinize sağlık. Gerçekten çok başarılı bir inceleme olmuş. Malesef yazıldığı tarihte gözümden kaçmış. Neyse en azından dizi çıkmadan önce hafızamı tazelemiş oldum. Son Dilek için yapılan inceleme de çok güzeldi.

1 Beğeni

@Onur_Catal O kadın ölüm :slight_smile: Ama bu sadece bir rüya… sanırım.

@Torcheim, teşekkürler. İlk sezonda bu kitaptan bölüm olmayacak ama sanırım :slight_smile:

1 Beğeni