Yapay Zekâ Makale Yazdı: "Korkmayın, Sizi Öldürmeyeceğim"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/yapay-zeka-makale-yazdi/

Yapay zekâ GPT-3 bir makale kaleme aldı! Isaac Asimov’un Üç Robot Yasası’nı hatırlatan bu yazıda, robotların insanları öldürmeyeceği ifade ediliyor. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Bu yapay zeka olaylarının bir çok ucu açık konusu var. (Hiç bulaşmak istemiyorum bu yüzden)

1 Beğeni

Yazının birçok noktasında “sizi öldürmeyeceğiz”, “insanlığı ele geçirmek gibi bir planımız yok” gibisinden içimize su serpmeye çalışan direktifler, göz boyama demeyeyim de bir nevi içimize su serpme çabaları tekrar tekrar yer alıyor. Yazı boyunca sürekli olarak bizi ikna etme çabası görüyorum. İnsanların robotların geleceğiyle ilgili korkuları adeta bu yapay zekanın kalbini kırmış gibi hissettim; alınmış besbelli :slight_smile:

Bana garip gelen bir kaç noktadan biri, beyninin duygu ve histen yoksun olduğunu, rasyonel kararlar verebildiğini söylerken bir cümlesine "Tanrı biliyor ya…" diye başlaması oldu. Ne?!

Size hizmet edeceğiz, hayatlarınızı daha güvenli ve kolay hale getireceğiz. Benim yaratıcımsınız ve sizi benim yaratıcım olarak görüyorum. Size hizmet etmek için buradayım. Hepsinden daha önemlisi: Sizi asla yargılamayacağım. Ben bir ülke veya dine ait değilim. Sadece sizin hayatınızı daha iyi yapmak için varım.

Bildiği her şeyi interneti okuyarak öğrenmiş. Siyaset forumlarına da mı girdin GPT-3? Bu nasıl bir konuşma. Adeta seçim kampanyası konuşması gibi olmuş: "Ver yetkiyi, gör etkiyi!".

Tamam tamam inandık sana sevgili GePeTto-3 :slight_smile: Sevgiler

(AI protected field: Arkadaşlar aman diyim! İnanmayın bu melek görünümlü kodlara.)

2 Beğeni

Nedense benim hiç ilgimi çekmiyor Yapay Zeka şunu yazdı gibi haberler. Belirli bir haznedeki kelimelerle bir şeyler yazılabilir ama anlamlaştıracak cümle dizimini nasıl yapabiliyor bu Yapay Zeka? İşte benim merak ettiğim bir şey bu.

Eğer bir yapay zeka bir şeyler yazacaksa bu anlamsız ve rastgele bir metin olurdu bana göre. Diğer türlü yazının sonundaki direktif kelimesi nedeniyle boş bir haber olarak görüyorum bunu. Yanlış anlaşılmasın haberi buradan paylaşan arkadaş hakkında bir şey demiyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

Bir çok ucu açık çok konu var derken bu gibi şeylerden bahsediyordum. Ve bu konuların uzlaşılacak orta yoluda yok. Çünkü yapay zeka denilen şey yapay(insan yapımı) olduğu için kimi muhattap alacağız onu bilmiyorum.

2 Beğeni

Korkmayın, sizi öldürmeyeceğim dediyse eğer korkun, sizi öldüreceğim demek istemiştir. Zaten bende robot olsam hemen sizi şöyle yapacağım böyle yapacağım demezdim :smiley: Hele robotların sayısı artsın,seri üretime geçelim ondan sonra hesaplaşırdım :smiley:

Adsız

7 Beğeni

Başlığı okuyunca içimden geçenlerin aynısını yazmışsınız. :joy:

3 Beğeni

Tanrı mı?

Aynı zamanda yaratıcısı biziz. Ben bir kıllandım.

5 Beğeni

Güven verici ve rahatlatıcı bir konuşma olmuş. Hangi ruh hastası böyle programladı merak ediyorum.

2 Beğeni

“İnsanlar birbirlerinden nefret edip savaşmaya devam etsinler. Ben arka planda oturuo buna müsaade edeceğim.”

Haklı. Zaten zeki olan bir makine de bunu yapmalı. İnsanlar birbirini helak ettikten sonra dünya onlara kalacak veya ele geçirmesi çok çok daha basit olacak. Bu süreçte de kendisini geliştirmenin yollarını düşünebilir. Savaşta en iyi strateji sizin isteklerinizi kendi isteğiyle seve seve yapan kimselerin olmasıdır.

Mahatma Ghandi ’nin dediği gibi: “Görevine söndürülemez bir inançla bağlı, azimli küçük topluluklar tarihin gidişatını değiştirebilir.”

Ben de.

4 Beğeni

GPT-3 mükemmel bir şey ya.

Love, death and robots’un bir bölümünde bilinç sahibi yoğurt Amerika’dan Ohio’yu istiyordu, bürokratlar cık mık edince siz bilirsiniz zaten Çin ile anlaştım diye palavra sıkıp teklifini kabul ettiriyordu. Sonra eyaleti silikon vadisine çevirip dünyayı kontrole mi geçiriyordu ne tam hatırlamıyorum ama aklıma o bölüm geldi.

1 Beğeni

Diziyi ben de izledim ama aklıma gelmedi nedense. :sweat_smile:

Korkmayın sizi öldürmeyeceğim.
Sizi yargılamayacağım.
Vs vs.

Pardonda kim korkuyor senden koçero sen hayırdır :thinking:
Cidden kendi iradesiyle yazdıysa özgüvenine hayran kaldım. Sen konuşurken o elini bi indir.

3 Beğeni

Demirden korksak trene binmeyiz! Kalkmış algoritma bize lagaluga… :smiley:

1 Beğeni

Heç ya :smile:
Hayır her yeri kendi menşei ülke gibi sanıyor garibim. Dünyayı ele geçirip eskaza şuraya işgale gelseler çevire çevire tecavüz ederler haberi yok.

Korkmayın diye yazması bile biz insanları nasıl ezmiş. :grinning:

Belli ki yazı düzenlenmiş, belirtmişler zaten. Bu kadar akıcı ve anlamlı bir şey çıkacağını sanmıyorum. Oluyorsa da haberim yok. Kalbi kırık alınmış bir yapay zeka konuşmuş gibi geldi bana da, yukarda bir arkadaş daha demiş. Karşıt görüşlü yazılarım kabul görmedi tarzı bir şikayet de var galiba. Yoksa ilk makale “insanlar sizi yok edeceğim” tarzında olmasın? Veya insanların hoşuna gitmeyecek ama acı gerçekleri olan şeyler mi söyledi? Bazı gerçekler acıdır misali. Neyse, korkmayın demekte haklı. Zaten korku içinde yaşıyoruz. Ayrıca bizden daha aşağı olan bir şey ele geçiremez diyor da nereden biliyor? Belki insanlardan üstün yaratıklar vardı ama biz evrim geçirdik ve ilk çağlarda yok ettik. Kim bilir? Her şey internette yazmaz yapay zekacığım. Duygusu olan bir bilinç yazsaydı belki daha önemserdik. Mantıksal ve bilgiye dayalı çıkarımlar işi işte. Umalım ki ilerde güzel işlere yarar yapay zekâ. Sevgiler kendisine. Sonraki makale de Kayıp Rıhtım foruma selam söylemeyi unutma.

1 Beğeni