Yapay Zekâ Tarafından Yazılan Tiyatro Oyunu Sahnelenecek

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Yapay Zekâ Tiyatro Oyunu Yazdı: Karel Capek Hatırlanıyor – Kayıp RıhtımKarel Capek’in robot kelimesini dünyaya kazandırışının 100. yılında yapay zekânın yazdığı bir oyun sergilenecek. Yapay Zekâ: Bir Robot Oyun Yazdığında adını taşıyan eser internet üzerinden de yayınlanacak. Karel Capek’in distopik eseri R.U.R. (Rossum’un Evrensel Robotları), ilk olarak 1921 Ocak ayında Prag’ta gösterilmişti. İngilizce ve genel olarak bilimkurgu Robot kelimesiyle bu oyundan sonra tanışmıştı. Capek’ten 100… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Yakında böyle böyle her işi robotlar yapacak, biz acımızdan öleceğiz. Yeme - içme, dinlenme, uyuma, yorulma, hastalanma yok. Ver yağını ara ara 1-2 mühendis bakımını yapsın. Bitti gitti. Oyun da yazar, oyun da yapar, her işi de yapar hem de bedava mis gibi :grimacing:
Bunu yazarken aklıma geldi de belki mühendisler bile robot olur.

1 Beğeni

Bunun bir çözümüne yönelik öneriler var ve test eden ülkeler var.

Google dan arayıp, okuyabilirsiniz. Örneğin “vatandaşlık maaşı” uygulaması.

Robotların sanayide ve hizmet işkollarında insanların yerini alması insanların işsiz kalması nedeniyle devletin tüm yurttaşlara maaş ödemesi, temel ihtiyaç barınma, beslenme, iletişim, güvenlik, seyahat ve kültür gibi ihtiyaçları karşılaması vs.

Gelecek ne getirir öngörüler ne ölçüde doğrulanır bilinmez ama özellikle Avrupa demokrasisi içerisinde bazı hükümetler, burjuvalar, siyaset veya fikir adamları hem “şehir devletler” hem de “vatandaşlık maaşı” uygulamasına yönelik fikirler geliştiriyor.

2 Beğeni

Avrupa bizi bu yönlerden de kıskanır hiç şüphem yok :sweat_smile:

1 Beğeni

Sıkıyorsa Nuri gibi film çeksinde göreyim.

MarketsandMarkets araştırma firmasının 2020 yılında yayımladığı rapora göre, 76,6 milyar dolar olan robot pazarının, 2025 yılına kadar 176,8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Diğer bir taraftan ekonomistler, Kovid-19 virüsünün sebep olduğu pandemi sonrası işsizlik oranının daha da artacağını tahmin ediyor.

IMF’in en son yayımladığı “Dünya Ekonomik Görünüm Raporu”na göre, küresel ekonominin 2021’de yüzde 5,5 oranında, 2022 yılında ise yüzde 4,2 oranında büyüyeceği öngörülüyor. Bu süreç boyunca, daha fazla tipte ve sayıdaki robotun farklı sektörlere dâhil edilmesi bekleniyor. Bu sebeple, ülkelerin artan işsizlik oranını ve robot kullanımını nasıl yöneteceği büyük bir merak konusu.

İşsizlik dalgasının sebep olacağı sosyal patlama ve zorunlu göç ne ile durdurulacak? sorusuna yanıt arayan Kuzuloğlu, istihdamın makinelerce üstlenilmesinin bir adım ötesinde köleliğin tekrar doğma riskinin olduğunu düşünüyor. Buna yönelik olarak, ‘evrensel vatandaşlık maaşları’ gibi farklı sonuçlar veren çalışmalar olduğunu dile getiren Kuzuloğlu, önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkacak olan bu sorunu şu sözlerle ifade etti:

“İklim krizi gibi bunun da halının altına süpürdüğümüz bir sorun olduğunu düşünüyorum. Bir avuç insanın geliştirdiği teknolojiler, milyarlarca insanın hayatını değiştiriyor. Bu çok tehlikeli. Önümüzdeki makine çağında her zamankinden daha fazla vicdanı olan ve insana saygı duyan bireylere ihtiyacımız olacak.”

1 Beğeni

GPT-2, internette okuduğu haber, kitap ve film senaryoları gibi milyonlarca metinden öğrenerek yazı hazırlıyor.

Olacak şey mi abuk subuk şeyler çıkmıştır şimdi milyon tane şeyden. 3-5 tane spesifik yükleseler yani bi arog yüklesek bi eternal sunshine of spotless mind bi de deadpool, manyak tutar valla yazarsın afişine 3 filmin adını robot karıştırdı dersin. Eğlence sektörü işte kimlerin elinde çürüyüp gidiyor.

Not: bu arada sayın editörlerimden ricam üslubumun korunması adına yazımda düzenleme yapılmaması.