Yapay Zekâ Yeni Bir Harry Potter Hikâyesi Yazdı!

Fantastik Canavarlar sitesinde tamamını okumak için: Yapay Zekâ Yeni Bir Harry Potter Hikâyesi Yazdı! – Fantastik Canavarlar

image

Günden güne gelişen Yapay Zekâ elbet bir gün Harry Potter’a da bulaşacaktı ve o an geldi çattı! Yeni hikayemize merhaba diyin: Harry Potter ve Büyük Bir Kül Yığını Gibi Görünenlerin Portresi. Kendilerini zengin içeriklerin oluşturulabileceği bir platform olarak tanımlayan Botnik Studio, “Harry Potter ve Büyük Bir Kül Yığını Gibi Görünenlerin Portresi” isimli üç sayfalık hikayeyi Yapay… (DEVAMI…)

Yapay zekalar hep dikkatimi çekmiştir. Hatta düşününce en korkunç denilen kitaplardan bile daha korkunç gelir yapay zeka içerikleri. Belki duygu motifinden olabilir. Küçük alıntılar çok tatlıydı ama keşke 3 sayfanın da çevirisi olsaydı. Benim hoşuma gitti. Eğlenceli ve biraz mantıksız olsa da hoş.

1 Beğeni

Aslında bu yapay zeka değil. En fazla 0 ve 1 şeklinde düşünebilen düz ilerleyen bir algoritma. Yani var olanın kombinasyonlarını çıkarabilir, önceden yazılmış şeylerdeki sıklığa göre bir harita çıkarıp onun üzerinden üretebilir ama sıfırdan bir şey üretemez, öğretilmeyen veya kendi öğrenmediği hiçbir şeyi yaratamaz. Yapay zeka ise 0-1’lerden oluşmaz. İnsan gibi yaratabilir, hayal edebilir. Hiç görmediği şeyleri bile.

Şunu da ekleyeyim şuana kadar hiç gerçek anlamda yapay zeka yapılmadı. Son zamanlarda Turing testini geçen birkaç çalışma var ama gerçek anlamda yapay zeka sayılabilecek bir başarı henüz yok.

1 Beğeni

İşte o beni ürkütüyor. Bunun kendi içine tanımlanan serilerden yeni bir şey yazdığını kavradım ama tamamını okumak isterdim yine de. Tamamen kendisi düşünen ve karar veren senin dediğin ikincisi gerçekten bana kontrolsüz geliyor.

Düzenleme: çok şükür :joy:

2 Beğeni

Çok komik keşke Türkçesi de çıksa