Yasaklı Kitaplar: Amerika'da En Çok Yasaklanan 12 Kitap

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/liste/yasakli-kitaplar-amerika/

Yasaklı kitaplar her yerde! İşte ABD’nin bir dönem de olsa çeşitli bölgelerinde yasakladığı birbirinden kıymetli edebiyat eserleri. (DEVAMI…)

4 Beğeni

Harry Potter’in yasaklanması ilginçmiş

4 Beğeni

Cadı, büyücü ve sihir kelimelerine takmışlar. Dursleylerden farkı yok. Rowling boşuna yazmamış Dursley ailesini. :laughing: Büyük ihtimal böyle şeylerin olacağını tahmin etmişti bile.

Amerikanın J.K.Rowling’le hep sorunu olmuştur zaten. Yanlış hatırlamıyorsam yakılmıştı da kitapları. Merak ediyorum acaba hala yasak mı? Oradaki potterheadlerin işi zor olmalı.

1 Beğeni

Pek sanmıyorum zor olduğunu. Bu durum Harry Potter’da aynı Umbridge’in Dırdırcı dergisini yasaklanması gibi. Böylece insanlar daha çok merak ediyor. Ne var bunda yasak olacak kadar diyerek daha çok okuyor. Böyle haberlere Hermione’nin Umbridge’e güldüğü gibi gülüyorum. Eminim Rowling de gülüyordur. :laughing:

1 Beğeni

Evet sırf Dırdırcı yasaklandı diye insanlar daha da okumak istiyorlardı.

:rofl: Alaycı bir şekilde.
Ama ben hala neden yasaklandı anlayamıyorum. Dediklerine göre gerçek büyülermiş. :smirk:Büyülerin büyük bir kısmı ingilizce sözlerin biçim değiştirmeye uğraması ile yaranmış. Riddikulus! Ingilizce gülünç anlamına gelen Ridiculous kelimesinden yaranmış.

Bence bu yasak konusunda gizli bir şeyler var. Ama sonuç olarak neredeyse Dırdırcıyla aynı kaderi paylaşıyor.

4 Beğeni

Harri Potter serisi, Bülbülü Öldürmek ve Huckleberry Finn’in Maceraları yasaklanması ilginç.

6 Beğeni

Bizde neler neden yasaklanmış acaba. Bir dosya da buna mı hazırlansa. @erce müsait zamanında yapabilir bence böyle dosya konusu.

2 Beğeni

Bu kitapların yarısını okudum ben. Amerika da aranan azılı bir suçluymuşum gibi hissettim.
Huckleberry Finn saçma olmuş bence oldukça güzel bir roman. Çavdar tarlası benim de çok ısınamadığım bir kitap. Psikolojik bir kitap diye sınıflandırıyorum hep genç beyinlerde olumlu olmayan durumlar ortaya çıkarabilir. Muhteşem Gatsby de saçma olmuş. Sineklerin Tanrısı da çok mantıklı gelmedi. Harry Potter’a girmeyeceğim bile.
Bu kitapları okurken hiç bu söyledikleri sakıncalı şeyler aklımın ucundan geçmemiştir.

1 Beğeni

Bizden daha muhafazakarlar resmen.
Kitapların yasaklanma sebeplerine bakınca dizi ve filmlerindekiler ne acaba diye düşünmedim değil

1 Beğeni

:smiley: Yassah hemşerim yassaaah!

Kamuda kahverengi takım elbise yasaktır.
Resmi olarak değil ama gayri resmi olarak. Özellikle Fransa’da… Bizde de pek giyilmez. Sebebi sorgulanmaz ama.
Kahverengi ceketliler.

2 Beğeni

Bu konuya cuk oturan bir kalıp var aslında. :joy: O da…
Okay, boomer. :man_facepalming:t2:

Yasaklandığı için daha da fazla okuma isteği duyuyor insan.(Bülbülü Öldürmek ve Fareler ve İnsanlar kitaplarının yasaklanması çok saçma.)