Yayınevlerine Sorduk: "Ne Olacak Bu Ekonominin Hâli?"


(Eren Diakotra) #10

Aslında baskı yüzünden de olabilir ihracat yapmayışımız ama bilmiyorum artık uzman değilim.


#11

Kimse yapmamış ben yapıyım. Ben hep 50 TL’lik kitap aldığımdan beni etkilemiyor :smile:

%90 oranında dışa bağımlı olan, en basit şekli ile kağıt dahi üretemeyip %100 yerli ve milli savaş uçağı yapan (yersen) bir ülkede dolar ve euro artarsa aklınıza gelebilecek herşeyin ya fiyatı artar ya da kalitesi düşer. Gayet normal bi durum.

60-70 TL’ye alacağımız 250-300 sayfalık kitapların, okurken kalitesizliklten elimizde dağılacağı günler hiçte uzakta değil…


(Metal Storm) #12

Dün yazmayı unutmuşum bu gidişle Oathbringer çıktığında 80 Tl olacak


(mirezloret) #13

Bu gidişle kitap okumak bir zenginlik statüsü olacak :smile:


(ömer Akdoğan) #14

Değinilmeyen bir nokta var , kitap fiyatlarındaki aşırı artış son bir, bir buçuk senedir var. Yani daha dolar ve euro artışı söz konusu değilken, kitap fiyatları artıyordu zaten

.


(Kemal Küçükgedik) #15

@Omer_Akdogan


(Serhat) #16

Açık ve net şekilde açıklanmıştır. :slight_smile:


(Zeynep) #17

Açıklayıcı ve faydalı bir konu olmuş.Emeği geçen herkese çok teşekkürler…


#18

Gayet bilgilendirici ve güzel bir soru cevap olmuş.

Son 2-3 senedir kitap konusunda oldukça şanslı bir dönem yaşadığımızı düşünüyordum. Özellikle bilimkurgu ve fantastik kurgu kitaplarından örnek verecek olursak bir sürü yayınevi bu alana el attı ve daha önce çevrilmemiş bir sürü eser Türkçe’ye kazandırıldı. Aynı şeyi ilgi alanım olan Tarih kitaplarında da görüyorum. Görünen o ki bu sene yeni eserler ve tekrar baskılar bakımından kurak geçecek. Zira bir sektörün gelişmesi için piyasa dengesi gerekir. Dolar şu an yüksek ama 2 sene dolar bu fiyatta kalınacağı bilinse dengeler ona göre kurulur ve sektör gelişmeye devam eder. Sektörlerin maalesef en büyük düşmanı ekonomik belirsizlik. Şu belirsizlikte yayınlanan her yeni kitap yayınevleri için bir risk taşımakta. Naçizane görüşüm bu işin çözümü e-kitap’a geçişten veya telif bedellerinin düşük alınmaya çalışmasından ziyade ekonomik istikrar sağlanması.

Açıkçası kağıdın yurtdışından ithal edilmesi, beni rahatsız etmiyor. Türkiye’de kağıt üreten fabrikalar mevcut. Ancak tüketim üretimden fazlayken üretimi arttırmaktan ziyade ithalat gibi de bir çözüm varken Türkiye’nin ormanlarını kağıt üretimi için yok etme lüksü yok diye düşünüyorum.


(ömer Akdoğan) #19

Dövizin ülkemizde sürekli yükseliş eğiliminde olduğunu bilmek için kahin olmaya veya tabloya bakmaya gerek yok. Dikkat ederseniz son bir, bir buçuk yıllık periyottan bahsediyorum. Sizin gönderinizden anladığım kadarıyla ocak 2017’den nisan 2018 'e kadar fazla bir yukarıya doğru hareket yok.Genelde durağan olmasına rağmen, genelde aşağıya doğru bir hareket görüyorum.Buna rağmen kitap fiyatlarında artış oldu. Son bir, bir buçuk ayda dövizde aşırı yükseliş var. Tahmin ediyorum ki, son aydaki bu yükselişleri daha fiyatlara yansıtmadınız, bunun olumsuz etkilerini önümüzdeki aylarda göreceğiz.Bir yayınevi sorumlusu olarak , böyle bir tablo ile cevap vermenizi haklı görmesem de anlayabiliyorum.Ama ben bir tüketiciyim ve olaya bu pencereden bakıyorum.Ayrıca bütün bu gelişmeler sonucunda TMÇ kitabı için nasıl bir fiyatlandırma yapacağınızı merakla beklemekteyim.


(Serhat) #20

Kitaplara zam mı yapılacak yoksa :hugs::relaxed::stuck_out_tongue_winking_eye: Önden kamuoyu yoklaması mı yapılıyor.


(ömer Akdoğan) #21

Açık ve net şekilde açıklanmıştır. İnanın ben anlamadım, anladığınızı benimle paylaşırsanız sevinirim.


(Serhat) #22

Ben anladım aslında. Herkesin kendi açısından haklı tarafları var tabiki de. Ben sadece şaka yollu söyledim.


(Kemal Küçükgedik) #23

@Omer_Akdogan Ömer Bey, sizin de tabloda görebildiğiniz gibi Ekim 2016-Ocak 2017, Eylül 2017-Aralık 2017 ve Mayıs 2018 tarihlerinde dolarda ani ve güçlü yükselişler yaşanmış. Yani iddia ettiğiniz gibi “dolar ve avroda bir artış yok” değil. Tam da sizin dediğiniz tarihlere yakın tarihlerde şiddetli artışlar var. Başka arkadaşların dediği gibi bu ani ve şiddetli artışlar belirsizliklere ve fiyatların korkuyla yukarı çekilmesine sebep oluyor.

TMÇ’nin fiyatlandırması noktasında ise bir bilgim ve yetkim yok.


(ömer Akdoğan) #24

Herkes görmek istediğini görüyor sanırım. Sizin değindiğiniz sert yükselişlerin akabinde sert düşüşler olmuş, bunu da görün lütfen. Sonuçta 2 ocak 2017 ile 2 ocak 2018 arasında yüzde 6,9 luk bir artış var. Bence kitap fiyatlarında ki aşırı artışın nedenleri için, döviz yerine başka yerlere bakmak lazım.


(Okan Akıncı) #25

Bence yükselişler yanlış yorumlanıyor. Elbette kesintisiz bir yükseliş trendi yok. Bir süre sabit duruyor, sonra birden yükseliyor. Yani sürekli olmasa da yükseliyor.

Evet, her yükselişten sonra müdahale ile düşüyor, bunda haklısınız ama eski seviyesine düşmüyor. Kısa süre içinde dolar 4,20’den 4,90’lara kadar çıktı. Sonra müdahale ile ancak 4,60’lara gelebildi. 70 kuruş yükseldi, 30 kuruş düştü. Sizin söz ettiğiniz düşüşler, yükselişler kadar sert olmuyor. Bence siz de görmek istediğinizi görüyorsunuz. Düşüşler, yükselişler ile aynı miktarda değil. Eğer öyle olsaydı doların yıllar önceki değerinde olması gerekirdi ama değil.

Dolar son bir kaç yılda 2,50 liradan neredeyse 5 liraya yaklaştı. Daha da geriye gidersek bir zamanlar 1,30 civarındaydı.

Kısacası dolar ne düz bir yükseliş eğrisi izliyor ne de sabit kalıyor. İki adım yükseliyor, bir adım iniyor, bir süre o seviyede takıldıktan sonra yeniden iki adım yükseliyor.

Elbette kitap fiyatlarındaki artışın tek sorumlusu döviz değil ama bu, döviz etkisinin olmadığı ya da abartıldığı anlamına da gelmemeli.


(Bülent Özgün) #26

Can Öz söyleşilerinde bu durumdan yıllardır bahsediyor, yayınevlerinin işleri çok zor. Söyledikleri her şeyi haklı buluyorum. Yaşadıkları sıkıntıları direkt bize yansıttıklarını da düşünmüyorum, bir şekilde idare ediyorlar. Bir yıl evvel 25 TL’ye aldığım bir kitabın eş değerinde (tabi sanat eserinde eş değer tartışılabilir) başka bir kitabı şimdi 50 TL’ye alıyor değilim. Taş çatlasa 5 TL zam konmuştur.

Yayın dünyasının çeşitli aşamalarında çalışan arkadaşlarım var, hiçbiri verdiği emeğin karşılığını alamıyor. Yayınevlerinin çektikleri mali sıkıntıları çalışanlarına yansıtmasındansa zam yapmasını yeğlerim. Zam yapılması gerekiyorsa yapılsın, ben yine de alırım. Kitap fiyatları 3-5 Lira arttı diye okumaktan imtina etmem. Onlarca ürüne saçma sapan zamlar geliyor, onları sessizce kabulleniyoruz, herkes sigarasından, yakıtından feragat etmiyor. İş bir sanat eseri almaya gelince zamlara veryansın etmek doğru değil.


(Eren Diakotra) #27

Darbe yaparım lan 80tl ne


(Ufuk ) #28

Şurada kahkahalar attım resmen:

Türkiye de en sonunda e-kitaba geçebilir. Böylece baskı maliyetleri sıfırlanır, ulaşılabilirlik artar, daralan sektör tekrar genişleyebilir. Kitabın içeriğinden çok kokusuna vurgun olan arkadaşlar da dilerlerse aynı kitabı 4-5 katı fiyatına alıp koklayabilirler.

Sanırım yayınevleri e-kitap üzerine yoğunlaşmak istiyor, çıkışı orada görüyor ama okuyucular hazır olmadığı için tıkanmış durumdalar.


(emre) #29

Ülkede ağaç katliamı varken kağıtlar neden dışardan alınıyor.