Yazar Adaylarına Altın Değerinde 7 Tavsiye

(Kayıp Rıhtım) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/kayip-rihtim/kayip-koseler/yazar-adaylarina7-tavsiye/

Bir öykü, belki de roman kaleme aldınız. Ancak içinize sinmeyen noktalar var. Sanki bir şeyler eksik/hatalı gibi. İşte Kayıp Rıhtım’dan size yardım eli! Yaratıcı bir metinde mutlaka dikkat etmeniz gerekenlere dair detaylı bir rehber sizlerle. (DEVAMI…)

(Pelin ) #2

Hiç ama hiç katılmıyorum. Yanlış olarak ifade edilen cümle çok açık ve yeterince iyi (daha iyi de olabilirdi, o ayrı bir konu), hatta uzun cümle sayılmaz bile. Doğru denilen cümle ise bence zayıf kalmış. Özellikle “Saniye saniye aktarılan bu görüntüler” ifadesi, yani cümleyi sıfat-fiille bağlamak çok basit görünüyor benim gözüme.

Noktalı virgül konusuna katılamıyorum, çünkü çoğu yerde ciddi bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle aynı cümle içinde iki farklı unsuru, mesela sıralı kelimeleri ve farklı cümleleri yazarken anlam karmaşasını gidermek için noktalı virgül gerek. Tam tersi olunca, yani kullanılmayınca anlamakta zorlanıp tekrar okumak zorunda kalıyoruz. Ünlem ise bence neredeyse hiç kullanılmasına gerek olmayan bir noktalama işareti. Ünlemin vermek istediği anlamı fiillerle verebiliyoruz çünkü. " ‘Hey,’ diye bağırdı" yazmak “Hey!” yazmaktan daha güçlü geliyor bana.

Kalanlara genel olarak katılıyorum.

Yazmayı deneyip, 100 küsür sayfadan sonra bu işi beceremediğimi düşünüp projeyi çöpe atan bir acemiyim. Ancak okumak konusunda çok tecrübeliyim. Bu anlattıklarınızın benim için çok faydalı olacağını hissediyorum.
@pcd katılmadığı kısımları iletmiş, benim de farklı ama benzer bir fikrim olduğu için haddim olmayarak fikrimi açıklayayım.
2. maddede anlattığınız konu, yazarken beni çok zorlayan durumlardan biriydi. Ben de bunun bir sorun olduğunu ve “yanlış” olarak belirttiğiniz cümleye benzer bir cümle kurarken -en azından acemi bir yazar için- düzenlemeye gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Tabii verdiğiniz örnek, bahsetmeye çalıştığınızı düşündüğüm kadar kopan bir cümle değil. Çözüm olarak verdiğiniz yöntem de -yine belki de örnek sebebiyle- çok güzel görünmüyor.
4. maddeye @pcd katılmamış, ama ben katılıyorum. Acemilerin şimdilik bulaşmaması gereken, tecrübeli yazarlar için ise çok güçlü bir araç gibi geliyor bana.

Tekrar ellerinize sağlık.

Şahsen bu işaretlerin “havalı” olarak lanse edilmesi biraz tuhafıma gitti. Sonuçta Türkçenin noktalama işareti onlar. Yazar “Bilip bilmeden kullanmayın.” demeye getirdiyse o kısım başka tabii ki ama özellikle noktalı virgül anlam karmaşasını önlemek için kullanılması gereken bir araç.

@darlyopus Şu “-de/-da” kısmını çözelim de gerisi gelir :slight_smile:. Aynı fikirdeyim, bir işaret sırf var diye onu içerecek cümleler kurmamıza gerek yok. Sizin de dediğiniz gibi cümle kurmanın birçok yolu var. Ben sadece “havalı” kısmı üzerinde durmuştum. Yoksa dediklerinize katılıyorum.

(Onur Selamet) #5

Noktalı virgül iminin kurmaca metinlerde sanıldığı kadar gerekli olmadığını düşünüyorum.

Forum’da ve Öykü Seçkisi’nde bu işaretin sıklıkla yanlış kullanıldığına ise yakından şahidim. Hatta doğru bir kullanıma denk geldiğimde şaşırıyorum.

Doğru kullanımı bir yana, çoğu zaman daha iyi alternatiflerin hep olduğunu düşünürüm.

Cümle kurmanın yüzlerce yolu var. Engebesiz olanlar çoğu zaman daha iyi sonuçlar veriyor.

Genel olarak faydalı bir rehber olmuş. Ellere sağlık.

Yazar katıldığım maddede havalı demiş ama ben havalı bulmuyorum. Kullanımları okurken fayda sağlayan, ama kullanımı zor olan işaretler olarak görüyorum. Alıntıladığınız için belirtmek istedim :slight_smile: Okurken anladığım kadarıyla da yazar havalı olduğunu “sanarak” kullanmayın demek istemiş gibi. Kendisi havalı bulmuyordur muhtemelen.