Yazar ve Çevirmen Teliflerinden KDV'nin Kaldırılması Teklif Edildi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/yazar-cevirmen-telifleri-kdv-stopaj-teklif/

Yazar ve çevirmen teliflerinden alınan KDV’nin kaldırılması için kanun teklifi verildi. Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili olan Murat Bakan, telif gelirinden KDV’nin kalkmasını, stopajın ise yüzde 10’a düşürülmesini istedi. Türkiye’de yazar ve çevirmen telifleri çoğu zaman komik rakamlara karşılık gelmeleri ile gündem oluyor. Bu defa mecliste, yazar ve çevirmen telifleri hakkında bir teklif verildi. CHP Milletvekili… (DEVAMI…)

4 Beğeni

Aha, yine zam gelecek demek ki.

8 Beğeni

Altına, dövize, borsaya,kripto paraya veya mevduat hesabına para yatırmaya gerek yok. Temel ihtiyaçlara yatırım yapalım bir yükseldi mi bir daha düşmüyor. Zarar ettim stresi olmaz en azından. :// Y.T.D

2 Beğeni

Zarar hep var, olacak da. Bundan beş sene önce alınan domatesle şimdiki domates bir mi? Mesela yazın 100 kilo domates alıp dolaba yığsanız 5 sene acayip kâr edersiniz.

2 Beğeni

Domateslerin çürüyebileceğini öngöremedim. YTD yazayım da davalık olmayayım şimdi xd

Bize zam olarak yansımayacaksa olabilir. Zaten CEHAPE(!) teklif sunduğu için reddedilir. Sıkıntı yok yani :smiley:

Yok ya dondurunca çürümüyor. Bundan 8 sene önce 25 kuruştan domates satıyordu adam. Ben de 80 kilo aldım. Gözüme çok görünmedi. Mutfakta domates dağı oldu. Hepsini soyup püreleştirdik annemle. 2 gün ev domates koktu. Sonra da hepsini buzluğa doldurduk. 7 sene kullandım. :joy: Hiçbir şey olmadı. Bu sene 20-30 kilo alacağım. Çok rahat oluyor. :sweat_smile:

2 Beğeni

Başkası anlatsa kafa buluyor derim ama sen anlatınca xd

1 Beğeni

Domates soymak istersen yazın uğra. :joy: Tek hatam 80 kilonun o kadar çok olabileceğini bilememem oldu. Eşim insan gibi al diyor. Kamyonla alma. Dondurulabilen şeyleri abartma huyum var. Bezelye, kereviz, enginar, fasülye, domates vs.

1 Beğeni

Gözden kaçan bir detay daha var gelir vergisi + yüzde 10 daha arttı. Şirketler bu sene itibariyle ek bir vergi ile yüzde 10 daha gelir vergisi verecek.

Kdv’leri kaldırdıkları zaman bir kitapçıyla muhabbet etmiştim. Aynı oranda kitaba zam yaptıklarını söylemişti. Yayınevleri maliyet azaldı fiyatı düşürek diyeceğini sanmıyorum yapıştırır gene zammını maksat karları artsın.

1 Beğeni

Yazar ve çevirmen telifinden KDV’nin kalkması ve stopaj oranının düşmesi; yazar ve çevirmenin daha fazla gelir elde etmesini sağlar. Yayınevinin verdiği tutarda bir değişiklik olmuyor. Yayınevi yazarına, çevirmenine 10 birim para veriyorsa bu teklif kabul edilirse yine 10 birim verecek. Fakat yazar ve çevirmenin cebine daha çok para kalacak. Gelirin önemli kısmı vergi adı altında devlete kaptırılmamış olacak.

Yani “yayınevi zam yapar” yorumu temelsiz. Zaten haberi de pek okuyan yok gibi.

2 Beğeni

O yüzden üniversite öğrencilerine çevirtiyorlar çevirmene daha fazla para vermek için, çevirmenin daha fazla para kazanması için çevirtiyorlar. Aradaki farkı yazara yada çevirmene verecek yayınevi sayısının bir elin parmağını geçeceğini düşünmüyorum Türkiye’de.

Yayınevlerinin kötü çevirmen tercihlerinin konuyla ne ilgisi var? Vergiler düştüğünde/kaldırıldığında, yayınevinin cebinden çıkan para değişmiyor ki? Yazar ya da çevirmen daha az vergi ödemiş (ve daha çok kazanmış) oluyor. Bu kanun teklifinin yayınevleri ile hiçbir ilgisi yok.

“Vergiler kalktığına göre telif oranlarını düşürüyoruz” mu diyecekler? Niyet okumanın bile bir usulü, mantığı olur yahu.

https://forum.kayiprihtim.com/t/kitap-fiyatlarindaki-asiri-yukselis/3005/733?u=ali1234512

Telif oranı mı var yada buna hakkıyla uyan kaç tane yayınevi var? Uyuluyorsa şu an Türkiye’deki en çok kazanan mesleklerden biri çevirmenlik olması lazım. M. Bahadırhan Dinçaslan yazısında %7 açıklamıştı çevirmen telifini. 120 Tl etiketli kitaptan kazanılan 8000 Tl az para değil. Yanlışlıkla bir sıfır fazla yazarlar bin basacağına on bin basarlar onun hesabını başkası yapsın.

Evet, her kitap için sözleşme yapılır. Yüzde 6 ila 15 arası yazar ve çevirmenler için telif oranı belirlenir. Hangi yayınevinin, kime ne kadar telif ödeyeceği kendilerine kalmış. Teliften KDV ve stopajın kalkması/azaltılması yayınevinin cebinden çıkan parayı değiştirmez. Dolayısıyla meseleyi, “Ehühühü gene zam gülüüür,” şeklinde yorumlamak bilgisizlikten başka bir şey değil. Bundan keyif mi alıyorsunuz anlamadım ki :smiley:

Keşke dil okusaymışım ne deyem. O zaman çevirmenler kadar çok kazanan çok az meslek var Türkiye’de. Kitap başı 5-10 bin Tl’ler havada uçuşuyordur şu an.

Bu gönderi Rıhtım halkı tarafından rahatsız edici bulundu ve geçici olarak gizlendi.

Vergi oranları düşürülebilir, ama tamamen kaldırılması saçma olur. Bugün yazarlardan ve çevirmenlerden KDV’yi kaldırırsak, yarın müzisyenler, yönetmenler vb. hepsi verginin kaldırılmasını ister. İleride marangoz gibi zanatkarlar da bu durumdan faydalanmak ister. Zaten bu verginin kaldırılması çok kazanan yazarlar dışındakilerin işine de yaramaz. Yayınevleri masrafları azaldıkları için bu kişilerin teliflerinde indirime gideceklerdir. Boşu boşuna devletin topladığı vergide azalmaya neden olur.

1 Beğeni

Sorun şu ki o kadar domatesi alacak para yok. Saklayacak yer de yok ayrı konu da o kadar yiyeceği kim alır? (Siz püre yapmışsınız şimdi gördüm)

Bunun benzerini anneme söylemiştim aslında. İki üç ay bile fark edebiliyor. Hangi parayla erkenden alıyorsun dedi. Haklısın dedim. :expressionless:

2 Beğeni