Yeni Bir Vonnegut Kitabı Daha Dilimize Geliyor: Titan'ın Sirenleri

(Cemalettin Sipahioğlu) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/yeni-bir-vonnegut-kitabi-daha-dilimize-geliyor-titanin-sirenleri/

Kurt Vonnegut’un dilimize ilk defa çevrilen romanı “Titan’ın Sirenleri” ile zaman ve mekânın prangalarından kurtulmuş varoluşun karanlık kuyularına mizahla dalma vakti. (DEVAMI…)

Otostopçunun Galaksi Rehberi 40 Yaşında
(M. Ihsan Tatari) #2

Vonnegut okumak hiç kısmet olmadı. Merak etmiyor da değilim hani. Var mı eserlerini okuyan, tavsiye eden? Ya da kimlere, neden tavsiye ediyorsunuz, kimlere etmiyorsunuz? Hangi kitabından başlamalı, hangisi mutlaka okunmalı?

(Didem) #3

Amanıınn… Bir ara alıp okuyayım diye okumaya başladığım haberde Otostopçunun Galaksi Rehberi’ne ilham olduğunu öğrenmek… Ön sipariş zorunlu oldu.:see_no_evil:

(Cem) #4

Eeee… Abi…

KR Kitap Kulübü #2 Kurt Vonnegut - Otomatik Piyano

:smiley:

Bu arada ben de Otomatik Piyano ile başladım. Aynı zamanda yazarın kronolojik olarak ilk eseri. Zaten çok merak ediyordum senin gibi, ilk kitabındaki kendine has dilini de görünce ve sevince kronolojik olarak sırayla okuma düşüncem kesinleşti. Titan’ın Sirenleri de ikinci romanı, ben de sonrasında buna dalacağım.

Ancak yazara @darlyopus hakim. Ona soralım asıl.

(Ahmet Boyraz) #5

Ben Kedi Beşiği ile başladım Vonnegut okumaya. Sıkmayan ve kısa bir kitaptı Çok beğenmiştim. Yazara ait okuduğum bir başka kitap ise KR Kitap Kulübünde seçilen Otomatik Piyano olmuştu. Kısmette askerde okumak varmış. :smiley: Kedi Beşiğine nazaran daha uzundu. Biraz da olsa sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Hali hazırda Galapagos, Mezbaha No:5 gibi kitapları da okunmayı bekliyor. Benim tavsiyem Kedi Beşiği ile başlamanız olacaktır. :smiley:

(Bahri Doğukan Şahin) #6

Metis’in muhteşem baskısından Otomatik Piyano’yu okumuştum ilk olarak. Sonrasında Mezbaha 5’i okudum ve her ikisini de bayağı sevdim. Fakat Vonnegut’un bir öyküsü var ki, bu 2 eserden daha çok sevmiştim.

Öykünün adı “Harrison Bergeron”. Çok kısa olan bu öykü en meşhur öykülerinden biri ayrıca. Karanlık bir gelecek, bu kadar az kelimeyle ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. En sevdiğim bilimkurgu öykülerinden biridir.

Şu sıralar da Maymun Evine Hoşgeldiniz isimli öykülerinden oluşan derleme kitabına başladım. Aynı zamanda başka kitaplar da okuduğum için şu anlık bu kitap hakkında yorum yapmayacağım çünkü sadece 2 öykü okudum.

(Ümit Yaşar) #7

Vonnegut’un hikâyeleri de iyidir. Harrison Bergeron’u Korkunun Bütün Sesleri antolojisinde de bulabilirsiniz. Şampiyonların Kahvaltısı ve Mezbaha No:5’i de ben ekleyeyim.

(Onur Selamet) #8

@mit, @Nemo ben Vonnegut okumaya “Hokus Pokus” ile başlamıştım. Aslında bir iki kitap dışında belli bir sıralama yok. Onlarda da bazı ortak karakterler birbirlerinin kitaplarına konuk oluyor.

Yine de en güvenli başlangıç kitabı “Mezbaha No: 5” olur bence. Vonnegut dünyasının özeti gibi.