Yeni Diziciliğe Teorik Bir Bakış

(uğur uçkıran) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/yeni-dizicilige-teorik-bir-bakis/

Son yıllarda dizi piyasasının büyük değişim geçirdiği malum. Her gün yeni örnekleriyle hepimizi şaşırtmaya ve ilgi toplamaya devam eden dizi dünyasındaki bu değişimleri medya gurusu Marshall Mcluhan’ın tezleri bağlamında inceledik. (DEVAMI…)

(Cemalettin Sipahioğlu) #2

Netflix platformunda Big Mouth adlı yetişkin animasyonu var. Bu sene ikinci sezonu yayınlandı. Konusu itibariyle yazıda geçen araç mesajdır, risk alma, internetin dağıtım yapısı, hizmetler, vb. hususlara çarpıcı bir örnek. Dizi ergenliğe yeni giren çocukların utanç, şaşkınlık ve dehşetle dolu cinsel hayatları üzerine. Cinselliğin yüz kızarttıran halleri, herkesin bildiği ama görmezden geldiği/itiraf edemediği gerçekler, Amerikan toplumundaki cinsel skandallar (erken yaşta çocuk sahibi olmak gibi) vs. Cinselliğin "C"sinden bahsetmekten bile imtinayla kaçınacaklar için izlemesi oldukça zor dizi.

Çocuk ve cinsellik? Kabul edelim, yetişkin cinselliği söz konusuyken bile kısıtlı ve sadece ürüne dönüştürülebilir yönleri öne çıkarken bu iki kelimenin bile yan yana gelmesi, klasik televizyonculuğu bırakın, kablolu yayıncılıkta bile mümkün değil.

Servislerin ve beraberlerinde getirdikleri yayıncılık anlayışlarının önü, klasik yayıncılarca alınabilir mi? Öyle bir şey mümkündüyse de artık çok geç. Bu yeni yayıncılığın etkileri yerel servislerimizde de kendini göstermeye başladı.