Yeni Dune Filmi Romana Sadık Kalacak!

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/yeni-dune-filmi-romana-sadik-kalacak/

Son gelen haberlere göre Denis Villeneuve’ün yönetmenliğini yaptığı Dune filmi Frank Herbert’in unutulmaz eserine bağlı kalacağa benziyor. (DEVAMI…)

Sıkıyosa kalmasın. (20 bilmem bir séy zırvaliği)

İlk yarim saati kurtarırsa olayı kopartır. Gerçekten zor proje. En az 3 saatlik bir film bekliyorum.

Ben Lotr-Matrix etkisi yapar diye düşünüyorum.

Film 2 part olarak çıkacakmış. Yani ilk kitabı ikiye bölmüşler

Kitabın ve Mr.Herbert’ın (fırlama oğlu ve onun yardakçısının yazdıklarını dikkate almıyorum bu arada) sıkı bir hayranıyım.
Bana iyi bilim kurgunun iyi edebiyat olduğunu kanıtlayan yazarlardan biridir.
Mr. Lynch’in (söylemeden geçemeyeceğim, en sevdiğim yönetmenlerden birine ayıp etmişsiniz) Dune’unu hiç beğenmemiş ve ona da yakıştıramamıştım doğrusu. Şaşılacak bir şekilde, iddiasız oyunculuk ve “hey, bakın ben efektim” diye bağıdan efektlere rağmen mini dizi daha iyiydi ve (Utan David) en azından kitaba olabildiğince sadıktı.
Biraz umut ve biraz da karamsar bir ruh hali ile bekliyorum. Bakalım ne çıkacak. Umarım “Genç Aragorn’un akılalmaz maceraları” ya da “Numenor’u nasıl batırdım” gibi birşeyle karşılaşmam.

1 Beğeni

Romana bağlı kalacak olması güzel bir haber fakat benim asıl merak ettiğim hangi kısımlar kesilecek ve yeni ne tür sinematik sahneler göreceğiz.

Dizi kitaba sadık, benim görüşüm oldukça güzeldi. Biraz daha emek harcanip, maliyeti yüksel tutulsaydı daha fazla insan tarafından tanınabilirdi. Dizide yıllar geçmiş olsa bile rahatsız olduğum tek sahne Prenses Irulan’in kelebekli çok kötü giysisiydi.

Bilmiyorum diziden çok bu giysinin kötü görünümü dizide ki tüm olumsuzlukların üstünde iz birakmiş bende. Garibim, Frank Harbet nasıl bir ruh hali zamanında kaleme aldiysa kadina yapmadığini birakmamiş. Üstüne senaristler derken en uzüldügüm karekterlerdendir.

2 Beğeni

Filmde, romana sadık kalınmasını niye bu kadar dert ediyor insanlar hiç anlamıyorum.

Çok normal değil mi?

Örneğin Dune filminde iyi karakterler Harkonnenler olarak verilirse kaçımız duvarlara tırmanmayız?

2 Beğeni

Okuduğumu izlemek istiyorum. Saçma sapan olmadık sahneler, alakasız eklemeler rahatsiz ediyor.

2 Beğeni

Köklü bir değişimden bahsetmemiştim -ya da hikayenin gidişatını değiştiren, yazarın özgün eserini bozan değişimler-. Yönetmenin veya yapımcının kendi özgün eklemelerini görmek de isterim. %100 romana bağlı kalınması ne mümkün ne de ben öyle bir şey izlemek isterim.

@rann Ben de tam tersi kitabı okurken kendi filmimi yapıyorum zaten daha farklı şeyler görmek istiyorum filmini izlerken.

1 Beğeni

Filmde kesinlikle çok değişiklik olacak. Özellikle de paul’un güçlerini kısacaklar

geleceği görme yetisi, mesih oluşu gibi

2 Beğeni

Ay evet ya. Sevgi kelebeği İrulan’ın uçuşan halini tamamen unutmuşum ben. Şimdi görünce utançtan gözlerim doldu yine :slight_smile:
Bu arada Bene Gesserit baş annesi Mohiam ve şürekasının sefil giysilerini de ben hatırlatayım bari:
33f74a1773eb695ec72479f128961be9

2 Beğeni

Nereden duydunuz?
Kitabın özünün bir mesih öyküsü olduğu ve tüm serinin buna göre kurgulandığı düşünülecek olursa bence pek doğru bir bilgiye benzemiyor.
Ayrıca fremenler arasında mesih oluşunun temel nedenlerinden biri kehanet gücü değil miydi? Ne de olsa kuisatz haderah ya kendisi.
Bunu da elinden aldığımızda çok trajik olurdu Paul’u elinde sadece hançer-i figan ile görmek doğrusu. :slight_smile:

1 Beğeni

Benim şahsi düşüncem. Hançer-i figan dediğimiz gibi olur ve ayrıca müthiş zekası da olur

Bende bunlari unutmusum. Tekrar hayal kırıklığı yaşadim. Oysa Dune filminde kostümler çok daha iyi idi. Yeni filmde kostümler umarım şekilli Hollywood tarzi süper kahraman modunda olmaz.
Beni yeni filmde en çok korkutan Jason Momoa, bu adam varsa bol dövüş ve aksiyon geliyor aklıma. Umarım felsefesi yoğun dövüş sahnesi az olur. Dc uyarlamaları gibi vurdulu kırdılı olmaz.

2 Beğeni

Uçmanın da bir sınırı olmalı ama :slight_smile:

Okurken hayal ettiğim dünyayla beyaz perdede ete kemiğe bürünmüş halinin örtüşmesi hoşuma gidiyor. Kitabın, konu ve karakterlerin bilim kurgu ya da fantazyadan anlamayan insanlar tarafından film yapılmasını, en sevdiğim romanların Hollywood klişelerine kurban edilmesini, daha da utanç verici olarak gişe hasılatının düşünülmesini son derece rahatsız edici buluyorum. Çok basit, ama çokça gözden kaçan bir örnek olarak LOTR’da Gimli’nin grubun şebeği yapılması gibi.

O kadar değişimler 2. 3. filmleri çok değiştirir ama.

özellikle 2.leto