Yeni Keşfedilen Canlı Türü Cthulhu'nun Mirasını Sürdürüyor

(Burak) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/cthulhu-fosili-bulundu/

H.P. Lovecraft’ın efsanevi yaratığı Cthulhu uykusundan uyandı! Ama pek de beklediğimiz şekilde değil… 430 milyon yıllık bir fosil ile yeni bir canlı türü keşfedildi. (DEVAMI…)

(Kittysmew) #2

Bilimin bu tarzda kitaplardan, filmlerden, dizilerden, oyunlardan isim almasına bayılıyorum. Böylelikle hem bu isimler sonsuza dek bir yerlerde yaşıyor. Hem bilim insanlarının da aramızdan birileri olduğu böylece ortaya daha çok çıkıyor.

Benim de bildiğim bir tane vardı. Oyun karakteri olan Sonic the Hedgehog’u namı diğer mavi kirpiyi bilirsiniz. He işte onun adı da, vücudumuzdaki bir genin adı olarak kullanılıyor.

“Sonic Hedgehog” geni tüm insanlarda sizde, ben de olan bir gen. Ön beyin başta olmak üzere merkezi sinir sistemini (omurilik ve beyin) gelişmesini, motor sinirlerinin kontrolünü, embriyo gelişimini, hücrelerin özelleşip şekillenmesini yani doku modellemesini sağlıyor. Hedgehog signaling pathway’de diğer iki arkadaşı Indian ve Desert Hedgehog ile birlikte yer alıyor.

İsim konusu tartışmalıymış, çok tepki çekmiş, doktorlar hastalığı açıklarken Sonic Hedgehog demeyi küçük düşürücü buluyormuş o yüzden bir kesim genin adını “SHH” olarak kullanıyormuş. Ayrıca Hedgehog signaling pathway’inin de inhibitörünün adı Robotnikinin. Bildiğiniz üzere bu da Sonic’in baş düşmanı olan Dr. Robotnik’in (Dr. Eggman) ismi oluyor. :grin: