Yeni Predator Filmi "Prey" Değerlendirmesi: Tam Oldu Derken Bir Çuval İnciri Berbat Etmek

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: Prey İncelemesi: Yeni Predator Nasıl Olmuş? – Kayıp Rıhtım

image

Prey incelemesi sizlerle. Hulu ekranlarında izleyicilerin karşısına çıkan yeni Predator filmi, hem olumlu hem de olumsuz eleştirileri bir araya getirdi. İlk olarak 1987 yılında John McTiernan’ın yönetmenliğini yaptığı Predator serisi aralıklı yıllarla 2022 yılına kadar yolculuğuna devam etti. İlk filmin o dillere destan başarısından sonra çekilen diğer filmler pek tat vermese de 5 Ağustos’ta Hulu’da… (DEVAMI…)

5 Beğeni

İncelemenize genel olarak katılıyorum. Kaleminize sağlık.

Ben bir Predator hayranı olarak bu filmi sevmedim. 3. ve 4. filmlerden, hatta 2. filmden bazı açılardan daha iyi bir film olsa da bu filmin temelindeki felsefe Predator’ün ilk filminde karşımıza çıkan Predator felsefesine aykırı. Bu nedenle nefret ettim.

Feminist perspektif, en alakasız eserlerden biri olan Predator ile bir araya getirilmiş. Öncelikle güçlü kadın karakterlere ve ezilen azınlıklara yapılan saygı duruşuna karşı değilim. Öyleyse Predator’de buna neden karşı çıktığımı açıklayayım.

Predator, Alien’ın tam tersidir. Alien, feminist bir bilimkurgudur. Yaratığımızın derdi genellikle erkeklerledir ve ona haddini bildiren hep bir kadın karakter olmuştur. Feminizm, Alien serisine sonuna kadar yakışır. Benim de Alien serisini sevme nedenlerimden biri budur. Alien ve Feminizm hakkında daha önce Alien: Covenant filmi hakkında yazdığım incelemeye bakabilirsiniz.

Predator’de ise durum bunun aksidir. Alien, erkekliğe bir sövgüyse Predator erkekliğe bir övgüdür. Erkek olduğu her hâlinden belli olan Predator ormanda yine erkeklerle savaşır ve filmdeki Arnold gibi erkekler de olabildiğince maskülen tiplerdir. Predator ormanların bıçkın delikanlısıdır. Kadınlarla işi olmaz, onları önemsemez, onları tehdit bile saymaz. Onun savaşları, erkekler arası savaşlardır.

Güçlü kadın karakterlerin olduğu film ve dizilere karşı değilim. Hatta daha çok yapılmasını da isterim. Türkiye’deki pek çok film ve dizinin başlıca sıkıntılarından birinin de güçsüz, erkeğe muhtaç, zengin bir erkek bulup sınıf atlamak dışında bir hayali olmayan kadınlarla dolu olması ve kadınlara sık sık şiddet uygulanması olduğunu düşünen biriyim.

Buradaki sorun güçlü kadın karakterin Predator serisine uygun olmaması. Güçlü kadın karakterlerin olduğu yüzlerce ve hatta binlerce filmin çekilmesi gerektiğini, o karakterlerin kız çocuklara örnek olmasını gerektiğini düşünüyorum. Güçlü erkeklerle ilgili de sadece üç beş tane film olsa yeter bence. Bırakın da üç beş tane film de biz erkeklerin olsun. Predator’e dokunmayın.

Filmin sorunları keşke bununla sınırlı olsa. Ateşli silahlarıyla Avrupalıların Predator’e karşı tamamen etkisiz kaldığı noktada Kızılderililerin ok, yay ve mızraklarıyla daha iyi bir iş çıkarması da filmin gerçekçiliğini azaltan bir nokta. Kızılderililer haksızlığa uğramıştır, soykırıma uğramıştır, onlara saygı duruşunda bulunalım tamam da bunun yolu neredeyse kurşun işlemeyen Predator’e ok işlemesi midir?

SJW kitlesinin anlamak istemediği nokta şu: Kadınlar, LGBT bireyler ve topluluklar, ezilen etnik, dinî, mezhepsel vb. azınlıklar vs. bunların filmlerde ve dizilerde daha çok yer bulmasına ve güçlü rollerde olmasına karşı çıkmıyoruz (karşı çıkanlar da var ne yazık ki), karşı çıkılması gereken şey yeni ve güçlü karakterler yaratmak varken, buna yönelik yeni ve güçlü eserler yaratmak varken, var olanlar üzerinde değişiklik yapılması. Bu, aynı tadı vermiyor, ortaya Prey gibi hilkat garibeleri çıkıyor. Gerçi kime laf anlatıyoruz ki? Muhtemelen Predator gibi maskülen bir seriyi de Feminist bir esere dönüştürdükleri için zafer ilan etmişlerdir.

Neyse, en azından 2. filmdeki 1719 tarihli tabancanın esprisini öğrenmiş olduk.

6 Beğeni

Ben de size katılıyorum. Kadınları daha güçlü göstereyim derken ortaya saçma bir son çıkarmak büyük bir hayal kırıklığı oldu benim için. Halbu ki bu mesajı daha farklı şekillerde sunabilirlerdi. Mesela Predator’un ölmediği bir son bir sonraki filme daha net bir kapı aralardı.

Değerlendirme yazımda bahsetmediğim bir konu da madem tehdit olarak görmüyorsun Naru’yu neden sürekli peşinde dolaşıyorsun? Film bu tür anlamsız kararlarla da sınıfta kalıyor. Yani kendi ayağına sıkıyor film.

3 Beğeni

Hocam geçen gün başka bir sitede Sandman dizisi ile ilgili yorumları okudum. LGBT bireyler nasıl övüyor bir görün dizinin SWJ kültürüne uygun çekilmesine. Adamların diziyi beğenme sebebi karakterlerin değiştirilip eşcinsel veya siyah yapılması. Hiç hikayeye filan bakmıyorlar. Böyle bir durumda Netflix filan daha çok sömürür bu SWJ kültürünü. LGBT bireyler nasıl kendileri üzerinden pirim yapılmasına izin veriyor hiç anlamıyorum…

7 Beğeni

“Tek başına onlarca silahlı düşmanını öldüren, koca bir ayı ve vahşi kurtla savaşından ufak yaralarla ayrılan Predator; henüz tavşan avlamakta bile zorlanan Naru’ya kaybediyor. Kendi maskesinin nasıl çalıştığını bilmeyen ve yanından geçtiği insanın ayak hareketlerini algılayamayan bir Predator, izleyiciyi ikna etmekte başarılı olamıyor.”

Predator 1987’deki filmde şu özel harekat birliğini haşat etmiyor muydu?

image

Hahaha. Gittiler SJW’leri memnun edeceğiz diye tavşan avlamayı dahi beceremeyen 15 yaşındaki kıza Predator’u mu öldürttüler? Hay allah ya, 2022’de başımıza gelenlere bak. Aradan 35 yıl geçmiş, uçan arabalara falan binecektik. Ama yoo, 21. yüzyılı tüm zihinsel ve sanatsal becerilerimizi seferber ederek SJW’lere yaranmanın yollarını aramakla geçirmeliyiz.

6 Beğeni

İşte ne günlere kaldık. Bir mesaj vereyim derken saçmalamakta geri durmuyorlar.

2 Beğeni

Sosyal medyadaki yorumlara biraz baktım da SJW tayfası filme bayılmış. İlk filmle bile kıyaslayacak kadar abartanlar olmuş.

3 Beğeni