Yenilmez: Lem'in Kaleminden Star Trek Soslu Bir Bilimkurgu Klasiği

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/yenilmez-lemin-kaleminden-star-trek-soslu-bir-bilimkurgu-klasigi/

Var mısınız, katıksız bilimkurgu okumaya? Hem de Stanislaw Lem kaleminden Star Trekimsi bir macera tadıyla? (DEVAMI…)

10 Beğeni

Uzun zamandır erteliyordum, yazıyı tekrar görünce bu sefer, onu da okumaya başladım, Lem çok sevdiğim ama çok sık görüşemediğim arkadaşım gibi. Erasmus döneminde bir Polonyalı arkadaşımın sayesinde Lem ile tanışmıştım ve çok şaşırmıştı sen nasıl Lem okumazsın diye, arkadaşlığımızın üzerinden 5 yıl geçti, sanırım arkadaşımı çok seviyor olmam, onları bir nevi bağdaştırmama da neden oluyor. :buyucu:

2 Beğeni

Arkadaşınız doğru demiş: Lem okunmaz mı yahu :slight_smile: ?Zamanında o kadar yazmış adam :smiley:

Lem’i arkadaşlığınızla bağdaştırdığınız durumunuz, Lem ismini bir tür hasret katalizörüne dönüştürmüş gibi :thinking:

2 Beğeni

Lem’e başlayalı 5 yıl oldu yahu ve çok da severim, Lem okuyanları kıskanırım falan :blush:
sadece o zamana kadar keşfedememiştim. :upside_down_face:

2 Beğeni

Taşlar şimdi yerine oturdu :smiley:

2 Beğeni

Hem Lem hem de bir Uzay Yolu hayranı olarak bu incelemeyi okuduktan sonra Yenilmez’i okumak benim için bir göreve dönüştü.

1 Beğeni

Umarım, kitaptan edindiğim coşkuyla sizi yanlış beklentilere sürüklememişimdir :face_with_head_bandage: İncelemeyi yazarken, bu ikiliyi karşılaştırmadan durmadım :neutral_face: Aklım hep ikisi arasında mekik dokudu.

Star Trek’i anmışken, meraklısını Star Trek öncesi bir uzay macerası önereyim: Forbidden Planet. Bir ST bölümünün film versiyonu gibi. Yılı sebebiyle bazı şeyler eskimiş veya tuhaf gelebilir. Bir not daha: Başrolde Airplane ve The Naked Gun serisinden tanınan Leslie Nielsen var. (“Ciddi Komik” olarak hafızlara yer etmiş birini “Ciddi mi Ciddi” rolünde izlemek bi’ tuhaf geldi. Ezber bozulunca böyle hissettiriyor.)

1 Beğeni

Hem Rohan’ın yapılanların akılcılığı üzerine sorgulamaları hem de Lauda’nın olguyu açıklarken gittiği yollar, romanın bilimsel temelinin üzerine felsefik altyapısını nasıl yedirildiğinin güzel göstergesi. Özellikle Rohan’ın tüm bunlar beyhude derken, astrogatörün konumundan düşündüğü zaman farklı dalları da hesaba kattığı kısımlar etkileyiciydi.

Ayrıca senin de yazdığın gibi “inatçılık” çok vurgulanıyor. Keşif arzusunun yanı sıra her zaman kazanma isteği (özellikle bilim insanlarının aralarında oluşturdukları “çözüm” önerileri bunun göstergesi) inatçılığın insana özgü nedenlerinden.

Yazıda geçirdiğin gibi iniş-kalkış, izlenen taktikler, alınan kararlar derken Yenilmez’de incelikle işlenmiş bir bilimsel altyapı ve özenli betimlemeler var ve bu okuyucuyu iyi tatmin ediyor.

Kapakla ilgili görüşlerine katılıyorum. İstense içerikle bir alakası var denilebilecek kısımlar bulunsa dahi vadedileni anlatması açısından hatalı bir seçim. Estetik açıdan güzel evet, ama yanlış seçim. Çeviri konusunda lehçe aslından çevrilmiş olması büyük bir artı. Ancak harika bir iş değil, dediğin gibi daha iyi bir hale getirilebilir. Ancak benim asıl problemim çeviriden ziyade editörlük. Özensiz ve göze batan hatalar var.

1 Beğeni