Yıldız Lejyonları: İyi Fikir Kötü Edebiyat

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/yildiz-lejyonlari-iyi-fikir-kotu-edebiyat/Kameron Hurley’nin tartışmalı romanı Yıldız Lejyonları’nı sizler için inceledik. (DEVAMI…)

6 Beğeni

Eksik Parça Yayınları “Bilimkurguya sağlam bir giriş yapmayı düşünüyoruz,” dediklerinde bayağı heyecanlanmış ve meraklanmıştım. Yıldız Lejyonları ilk çıktığında da kitap oldukça ilgimi çekmişti. Ama incelemeni okuduğumda biraz hayal kırıklığına uğradım açıkçası.

Uzaydaki Lezbiyenler” nasıl bir konu seçimidir arkadaş? Tamam, kadın-erkek eşitsizliğine ben de karşıyım. Hatta feminist olduğumu söyleyen kadın arkadaşlarım da var. Ama yani… Erkek olmadan da kadın olurdu gibi bir tema da kendi içinde cinsiyetçiliğe giriyor bana göre. Sıfır erkek olsun, hepsi kadın olsun, bir de tümü lezbiyen olsun diyerek son yıllardaki politik görüşten nemalanmaya çalışmak gibi geliyor bana bu tür kitaplar. Bir de senin dediğin gibi içindeki onca iyi fikri çöpe atıp vasat bir hikâye sununca iyice şüphelerim artıyor.

İnceleme için çok teşekkürler ve ellerine sağlık :slight_smile:

3 Beğeni

Bu incelemeden sonra ilgimi çekti.

2 Beğeni

Kadınlar Ülkesi’ni okumuş muydunuz? Onda da erkeksiz bir toplum vardı.

Cem Akaş’ın bu yıl içinde çıkan “Y” isimli bir kitabında da kadınların olmadığı bir toplum vardı. Hatta bi çizgi romana çok benzetilmişti konusu
Kitabı henüz okumadım ama bu konu ilgimi çekiyor.

1 Beğeni

Okuduğumdan çıkardığım, kitabın bir tür Alman usulü sebze çorbası havasında olduğu.
Dip not: Y geninin giderek küçüldüğünü okumuştum bir yerlerde. Eğer aslı varsa, 900.000 yıl sonra kadın - erkek tartışması anlamsız olacak, çünkü ortalıkta erkek kalmayacak. Peh!

1 Beğeni

Okumadım ama Y Son Erkek’le (Saga’nın yazarı Brian K. Vaughan’ın bir başka çizgi romanı) olan benzerliği yüzünden aldığı eleştirileri duymuştum.

Kesinlikle katılıyorum, hem yazar mevcut modadan yararlanmaya çalışmış hem de kendi daha cinsiyetçi davranmış. Yine de yayınevi gerçekten cesur bir adım atmış ve dizgisinden çevirisine kadar çok çok özen göstermişler, ben çok saygı duydum.

Hem okuduğun hem yazıma editörlük yaptığın için asıl ben teşekkür ederim. :pray:

2 Beğeni

O zaman 900.000 yıl içinde bir şeyler yapmalısınız yoksa durum bu kitaptaki kadar kötü olacak :grinning::grinning:

1 Beğeni

İncelemeyi keyifle okudum,elinize emeğinize sağlık.

2 Beğeni

Çok çok teşekkür ederim :tulip::tulip::tulip:

2 Beğeni