Yıldızınızın Barışmadığı Kelimeler

Hentai.

Yerli ve Milli.

Fıtrat.

4 Beğeni

Productivity

Motivasyon

Ders

Mesleki tatmin

(Bunları duyunca başıma ağrı giriyor.)

4 Beğeni

Bir “ötekileştirme” lafı vardı n’oldu ona? Artık pek kullanan kalmadı gibi. Yiğit Özgür, bir karikatüründe güzel dalga geçmişti bu kelimeyle. “Yaşanmışlık” lafının da modası geçti yanılmıyorsam.

Keşke yerli ve millinin de modası geçse.

3 Beğeni

Keşke!.. Yerli ve milli tabirini slogan gibi kullananlar, milliyete kasteden, tuzak kuran tipler üstelik! İnsanın tepesini attıran bir gerçek de o. İkiyüzlülüğü çağrıştırıyor aynı zamanda.

2 Beğeni

Bir zamanlar “eyvallah” kelimesi

Teğet geçmek, suretiyle, şahlanmak, diriliş

Hele bir de “noktasında” var ki… Bu “noktasında” ucubesini, -sırf uzun boylu bir kişiye yalakalık olsun diye- koca koca profesörler, köşe yazarları bile kullanıyorlar.

Halbuki bu tarz bir kullanım, 2002’den önce kesinlikle ortalıkta yoktu. İfade kabiliyeti çok zayıf olan, uzun boylu bir kişi, konuşma diline soktu. “Turizm noktasında…”, “Şimdi biz enflasyon noktasında…”, “Bakınız sağlık noktasında…” diye söze başlayıp göz göre göre Türkçeye işkence etmeye başladı. Sonra da bütün yandaşlar, dalkavuklar, -sırf yalakalık olsun diye- kelimeyi sık sık kullanarak normalleştirmeye çalıştı.

2 Beğeni

Şahlanmak kelimesine gelince… Bizde genelde “ekonomi şahlanır” efendim. Benim bildiğim kadarıyla öyle. Damat Berat da, ekonomide şahlanma müjdesi verir durur, yüreğimizi umutla doldururdu. Büyük ihtimalle, şu an (2023 yılında) içinde bulunduğumuz hal, zaten ekonomide bir şahlanmadır. Hamdolsun, hep müjdesi verilen o şahlanmayı, ölmeden önce görmüş durumdayız.

Peki enflasyon niye yüksek o zaman? diyeceksiniz. Enflasyonun sebebi, fırsatçı bakkallardır diye biliyorum ben. Bana öyle söylediler. Ayrıca Avrupa’daki marketlerde raflar hep boşmuş, açlıktan rafları kemiriyorlarmış zavallılar. Gerçeğin sesi A Haber’i takip edin, bizde kalın efendim.

1 Beğeni

Bir de “liderlik vasfı” tabiri var, benim ayar olduğum… Örneğin, Kılıçdaroğlu’nda bundan hiç yokmuş, öyle diyorlar… Bende de yok mesela “liderlik vasfı”, açık söylüyorum. Doğuştan gelirmiş bu zaten. Ben doğdum, yanımda bulamadım.

Sevgili @SJack, dürüstçe cevap ver, sende var mı “liderlik vasfı”? Doğuştan geldi mi?

Kimde varsa bu “liderlik vasfı”, gizlenip durmasın ve derhal ülkenin (ya da CHP’nin) başına geçsin lütfen!

1 Beğeni

Bende de yok tüh. Daha 20 karakterlik cümle kuramıyoruz ne liderlik vasfı?

3 Beğeni

Türkiye’de belli bir yaşın üzerindeki sağcılar çok önemser bu "liderlik vasfı"nı öyle değil mi? Yanılıyor muyum? Hani şu muhafaza etmeye kafayı takmış kesim… “Muhafazakar taban” deniyor ya hani… Adam ekonomik tabloyu eleştirir, “zamlar belimizi büktü valla” diye şikayet eder, sonra “Kime oy vereceksin peki?” sorusu yöneltilince, “Kime verelim? Oy verecek adam mı var? Gene ampule basacam mecbur, Kılıçdaroğlu’nda liderlik vasfı yok bi kere…” der.

3 Beğeni