Yıldızlara Fısılda

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Yıldızlara Fısılda – Aylık Öykü Seçkisi

image

Ömrünün en taze demlerini yaşarken gerçek mutluluk içinde olduğunu bilmezdi. Acısıyla tatlısıyla geçen çocukluk yılları ne zaman aklına gelse gözleri dolar ve içinden çıkmak istemeyeceği hayallere kapılırdı. Kaç yaşına gelirse gelsin Florencia onun için sıradan bir şehir olmaktan uzak olacaktı. Çocukluğu, saflığı, hepsinden önemlisi babasıyla biriktirdiği güzel anılar oradaydı. Göğüs kafesini aydınlatan ışıklar ilk orada… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Merhaba Mervecim

Ansin karakteri yazdığın öyküler içinde en sevdiklerimden biridir. Dram yüklü çocukluğundan sonra bu öyküyü okumak çok güzeldi. Karakter ete kemiğe bürünmüşçesine gerçekçi ve insanın kalbine dokunuyor. Ruh hali, kaldığı ikilemler, geçmişe olan özlemi başarılı şekilde aktarılmış. Betimlemelerinle süslediğin cümleler de öykünün dokusunu sağlamlaştırmış adeta. Akıcı anlatımını hep sevmişimdir.

Mezarlıktaki hırsızlık ilgi çekici bir konuydu. Belki biraz daha ürkütücü sahneye yer verebilirdin. Böylece korku daha fazla hissedilebilirdi. :slight_smile:

Heyecan tam arttığı sırada finale geçiş yaptın. Son cümleler gerçekten etkiledi beni. Herkes yıldızlara fısıldayabilmeli. :slight_smile:
Başka hikayelerini de görürüz umarım. :smiley:

3 Beğeni

Merhabalar Mavicim,

Yorumların için çok teşekkür ederim. Ansin benim en kıymetli karakterlerimden senin de bildiğin gibi. Dört, beş yıllık bir karakterim hatta. Onu insanın kalbine dokunur bulmuşsun. Ne güzel bu ve ben bunu duyduğuma gerçekten mutlu oldum. Samimiyetle diyorum. :blush:

Mezarlık konusunu hafif geçtim haklısın. Öyküyü bitirememekten korktuğum için böyle oldu aslında. Daha da uzatabilirdim ama toparlayamamak beni endişelendirdi.

Tekrar teşekkür ediyorum. Umarım başka öyküler de çıkar kalemimden paylaşırım seçkide. :smile:

2 Beğeni

Merhaba Merve, sonunda hikayenin tamamını okuyabildim baya merak etmiştim. :slight_smile: İlk okuyan kişilerden biri olduğum için kendimi şanslı sayıyorum ama bu hikayenin benim için başka bir anlamı daha var hatta belki senin için de ehehehe kimse bir şey anlamayacak yüksek ihtimalle. :slight_smile:

Hikayeni ilk okuduğumda da beğenmiştim özellikle diyaloglarını. Bu anlatım tarzını beğendiğimi söylemiştim ve zaman kaymalarını da neredeyse tamamen halletmişsin hiç de bana söylediğin gibi değil. :slight_smile: Diyalogların çok iyi olmasına rağmen betimlemelerin bana biraz az geldi ama sanırım anlatımdan dolayı çünkü ana karakter etrafı anlatmaya başlasa biraz tuhaf olabilirdi tabi o da var. Ama bu anlatım tarzı ana karaktere daha yakın olmamızı sağlamış ve bir bağ kurmamıza neden olacakmış neredeyse. Neredeyse diyorum çünkü daha bağ kuramadan hikaye bitti ama bunu kelime sınırına bağlıyorum. Yalnız bu sınıra rağmen her şey biraz çabuk oldu gibi başka şekilde dileğinin gerçekleşmesini isterdim daha aksiyonlu bir sahnede belki. Ancak hikayenin bir başı ve bir sonu olmasını sevdim.

Matruşkanın dileklere bağlanmasını sevdim. :slight_smile: Güzel bir fikir. Başıyla sonuyla güzel bir hikayeydi bana zaman olarak Viktorya dönemi İngilteresi hissi verdi her ne kadar olmasa da. Heh bir de ya Türk ya da kurgu karakterlerden yanayım söylemiştim keşke öyle olsaydı dedim okurken. :slight_smile: Özetle sevdim ve benim için anlamı da olan bir hikaye. :slight_smile: Çok şey borçluyum diyebiliriz ehehe. :slight_smile: Eline sağlık.

1 Beğeni

Merhabalar Can, öyküyü okuyup yorumladığın için çok teşekkür ediyorum, görünce mutlu oldum. Öykünün başka anlamları konusunda söylemek istediğini sanıyorum ki anladım. :smile:

Zaman kiplerinde ne kadar zorlandığımı söylemiştim, ancak anlatıcıyı değiştirince biraz daha iyi olduğunu düşündüm. Senin de öyle bulmana sevindim. Betimlemelere gelince haklısın daha fazla olabilirdi ama öykünün bir kısmında aceleye geldi yazım. O yüzden de hızlı geçişler yapmışım gibi durdu, fakat daha da uzatsam toparlayamamak endişesi oluşurdu. O yüzden böyle bıraktım. :slight_smile:

Hikayede tarihe hiç değinmesem de 1830’lu yıllarda geçiyor aslında. Eskilik var, ama bilerek değinmedim buna. Hikayedeki karakter bitiremediğim bir roman karakterim olan Ansin, bahsetmiştim bundan. O yüzden değiştirmeye de kıyamadım. Tekrar teşekkür ederim yorumların için. :slight_smile:

1 Beğeni

Bence dört başı mamur bir öyküydü. Tasvir azlığı hissetmedim ben, karakterleri de stereotipler olmaktan uzak üç boyutluydu bunu da beğendim.

Hikayenin eski olduğu anlaşılıyor burada da bir sorun yok.

Matruşka bağlantısını da beğendim.

Sadece bir geri bildirim yapacağım; Her ne kadar üçüncü kişi anlatımı olsa da olayları Ansin’in gözünden okurken, bazen Ansin’i tam bir üçüncü kişi (gözlemci) anlatıcı ile anlatmışsınız gibi geldi. Bu konu benim de baş konum, anlatıcı konusuna kendim takıldığım için burada da dikkatimi çekti.

Herşeyin ötesinde gerçek edebi bir eser okuttunuz bize elinize sağlık.

1 Beğeni

Merhabalar, yorumunuz için çok teşekkür ederim. Mutluluk duydum.

Anlatıcı konusunda kahraman bakış açısıyla yazmıştım aslında, öncen de belirttiğim gibi. Bunda bir takılma yaşayınca değiştirdim. Daha dikkatli olmaya çalışacağım bu konuda, tekrar teşekkürler.