Youtube Caddesi

(Emre ) #171

Yazılımcı olmak isteyen arkadaşların piyasaya girmeden önce ve ne yapmaları gerektiği hakkında fikir sahibi olması açısından izlemeleri gereken bir kanal. Bu benim en sevdiğim dil örnek olarak bunu attım. Tavsiye ederim.

(Emre ) #172

Tek katılmadığım nokta; insanların kendisinin geliştirmesini kitaplara bu kadar bağlayarak hata yaptığını düşünmem.

(Emre ) #173

(Emre ) #174

Bu kanalın yüz bin olmasını isterdim.

(Emre ) #175

(Can) #176

Birine tek bir belgesel izletebilme hakkım olsaydı Zeitgeist belgesellerinden biri olurdu bu. Evet her şeyleri doğru değil ve sorgulanması gereken çok şey var ama bunu inkar etmiyorlar pek. Bu mesajı okuyor ve hala izlemediysen izle. 2 saat 40 dakikanı bence daha dolu bir şekilde harcayamazsın.

Düzenleme: Bu mesajı okuyorsandan kastım videoyu paylaşan kişi değil mesajı okuyan kişiler.

Hiç izlemedim ben iyi bir belgesel arıyordum şuan bakmaya başladım bir de çok fazla övdüğünüzden merak uyandırdı.

(Emre ) #178

İkincisinde maalesef Venus Project kısmını tamamen atladım onu nasıl bu projenin içine dahil eder aklıma almıyor. Kompo teorisine komplo teorisi üretmek zorunda kaldım. Acaba bu da sistemi güçlendiren diğer ürünlerden birisi mi? Biliyorsunuz artık en sistem karşıtı kavram bile maalesef ki bu sistemi güçlendiriyor.

İlk Zeitgeist mükemmeldi, bildiğimiz şeyler beni çok çarpması açıkcası. İsa-Horus benzetmelerinde yanlışlar var bilerek çarptırılmış olabilir bilmiyorum. Bir kaç yerde daha aynısını yapıyor orda yine kuşkucu yaklaşmaktan kendimi alıkoyamadım. İkincisinde ise konuyu iyice topluyor ve yoğuruyor. Üçüncüsünde ise reklam bölümüne gelmiştim ve bir yazı yazmaya karar verdim Kitap Kampanya Alanına şimdi devam ediyorum tekrar.

(Can) #179

Ben Venus Project’i seviyorum evet temelde o kadar çok eksiği var ki ve şuan için uygulanabilir değil bana soracak olursanız ve her şeyden öte bütün insanlık problemlerini sadece paraya bağlamış, para kalkarsa mükemmel toplumu kurabiliriz düşüncesine sahip. Ancak parayı bu şekilde tehlikeli yapan zaten insanın kendisi. Yani insan hırsları hatta insanın rastgele yaptığı kötülüklerin bile Venus Project’de yeri yok. Temelde kusurlu olmasına rağmen ben ileride insanlığa yön verecek temelleri atabileceklerini düşünüyorum ki o yüzden bence Zeitgeist’te olmayı hak ediyorlar.

Bu soruya en çok Mr. Robot’ta rastladım. Ancak ben sistemi bu şekilde güçlendirmeye çalışacaklarını düşünmüyorum. İki tarafı keskin bıçakla ekmek kesmeye çalışacaklarını sanmıyorum çünkü Zeitgeist gibi sorgualatan, uyandıran yapımlar ciddi anlamda çığ etkisi yaratabilir ve geçmişte nasıl ki fikirler ulusları sürükledi o şekilde silah ters dönebilir ellerinde. Bana kalırsa güç sahibi insanlar korkak olur ve böyle bir risk almaz. Bu konuyu uzattım biraz çünkü aynı konu üzerinde ben de kafa patlatmıştım bir ara.

Haklısınız bilerek çarpıtılmış tamamlama yöntemiyle. 5 rakam kesin doğruysa 3 tane spekülatif olanı da katıyorlar sürüye. Aslında Zeitgeist ile ilgili beni rahatsız eden şey de bu. Kendi içinde de kendisinin sorgulanması gerektiğini ima ediyor ama kesin konuşmaktan asla vazgeçmiyor. Bir de biraz ilgi çekme olayı var işin. Ama sanırım anlaşılabilir bir şey bu. Günümüzde ünlü olmak için iyi bir şeyler değil çılgın şeyler yapmak gerekirken onlar ilgi için uğraşmış çok mu?

(Bülent Özgün) #180

Şu güzelliği şuraya bırakayım:

Ne anlatırlarsa anlatsınlar zevkle dinliyorum, hasretle bekliyorum sonraki "Diyaloglar"ı. Yeni yazarlara, yeni kitaplara gönderiyor bu güzel insanlar beni.

(Onur Selamet) #181

Rüştü Asyalı’nın seslendirmesiyle.

(Burak Mermer) #182

Nasıl olduysa gözden kaçırmışım bu kanalı. Videolar biraz kısa olsa da şahane isimlerin şahane röportajlarını, konuşmalarını çeviriyorlar. Arkalarında da Kitapyurdu desteği varmış.

Jorge Luis Borges (gerçekten harika, muhakkak izleyin), Kurt Vonnegut, Paul Auster, Stan Lee, Ray Bradbury, Frank Herbert, Philip K. Dick, Umberto Eco, Aldous Huxley, Stephen King ve daha birçok ismin videoları var. Bu da kanalın linki: Çeviri Konuşmalar

(Emre ) #183

(yunusemre) #184

(Emre ) #185

(Mustafa Erdem) #186