Yukio Mişima Kitaplığı

Yukio%20Mi%C5%9Fima

BİYOGRAFİ

YUKİO MİŞİMA, asıl adı Hiraoka Kimitake. 1925’te doğdu. İlk hikâyelerini çocukken yazmaya başladı. Babasının ısrarıyla Tokyo Üniversitesi’nde hukuk okudu. Mezun olduktan sonra girdiği memuriyette ancak bir yıl çalışabildi. İstifa etti, tüm zamanını yazmaya ayırdı. Mişima’nın kısa sürede uluslararası bir ün kazanmasını sağlayan Bir Maskenin İtirafları , 1948’de yayımlandı. Çok sayıda romanın, popüler dizi romanların, öykü kitaplarının, denemelerin ve edebiyat eleştirilerinin yanı sıra kabuki tiyatrosu ve geleneksel no oyunları için çağdaş metinler kaleme aldı. Çağdaş Japon edebiyatının en önemli yazarı olarak kabul edilen Mişima, 1970’te ününün ve prestijinin doruğundayken Henry Miller ( Reflections on the Death of Mishima ) ve Marguerite Yourcenar ( Mişima ya da Boşluk Algısı ) gibi yazarların kitaplarına konu olacak bir intiharla 1970’te yaşamına son verdi.
Kaynak: Can Yayınları

ÇIKAN KİTAPLARI (Yayınevi Çıkış Sırası) (Orijinal Çıkış Sırası)

1. Altı Çağdaş Nô Oyunu
  2. Bahar Karları (Bereket Denizi 1)
  3. Kaçak Atlar (Bereket Denizi 2)
  4. Şafak Tapınağı (Bereket Denizi 3)
  5. Meleğin Çürüyüşü (Bereket Denizi 4)
  6. Bir Maskenin İtirafları
  7. Yaz Ortasında Ölüm
  8. Denizi Yitiren Denizci
  9. Dalgaların Sesi
  10. Altın Köşk Tapınağı
  11. Aşka Susamış
  12. Yıldız
  13. Satılık Hayat

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12

EN SON ÇIKAN

13

15 Beğeni

Daha bu sabah şimdiye kadar okuma şansı bulamayıp da en çok merak ettiğim yazar kim diye düşünüp Mişima olduğuna karar vermiştim, şimdi bu başlığı görmek güzel bir tesadüf oldu.

Fikirlerine güvendiğim farklı farklı kişilerin Yukio Mişima ile ilgili çok güzel yorumlarını okudum, Yu Hua ile uzakdoğu edebiyatına da ısınınca alınacaklar listemin en üstlerine yerleşti kendisi. Okuyan arkadaşlar yorumlarını paylaşırsa çok mutlu olurum.

Teşekkürler liste için, elinize sağlık.

4 Beğeni

Sadece bir kitabını (Denizi Yitiren Denizci) okudum. Kitaptan çok Mişima’nın hayat hikayesinden etkilendiğimi hatırlıyorum. Aykırılığı, tutuculuğu ve sadece 44 yılda yaptığı yaşadığı şeyler ve görkemli bir sonla sahneden ayrılışı… Japon geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir adammış Mişima, okuduğum tek kitabında da ufak bir modern Japonya eleştirisi vardı.

Denizi Yitiren Denizci kısa ama etkili bir kitap. Mişima karakterlerin duygularını okuyucusuna da hissettirmeyi biliyor. Detaycılık var mı? Evet fakat onu özel yapanın bir anlamda bu olduğu da söylenebilir.

Nereden baksanız faşist ve ırkçı bir militaristin önde gideni diyebilirsiniz. Nobel’e üç kez aday gösterilip alamamasının sebebi de bu bence. Ben onun dahi kötülerden olduğunu düşünüyorum. İçinde apaçık bir karanlık taraf var, yazdıklarıyla insanın özüne varmaya çalışıyor.

Denizi Yitiren Denizci beni çok etkileyen bir kitaptı, Mişima’nın karanlığından da öğreneceğimiz şeyler vardır o yüzden en yakın zamanda Bahar Karları romanıyla devam etmeyi düşünüyorum.

3 Beğeni

Yeni kitap

Kapak güncellenmiş hali

Yukio Mişima tam KR Kitap Kulubü’nde ağırlamalık yazar gibi geliyor. :slight_smile:

Benim gibi merak edeni veya üzerine sohbet etmek isteyeni de az değildir diye düşünüyorum.

Güncelleme: Az değilmiş. Biz de başladık. >

Ayrıca @fortknoxt, bir de dilimizde yayımlanan kitapların, orijinal çıkış sırasına göre rehberini isteriz! :smiley:

3 Beğeni

Listeye orijinal çıkış tarihlerini ekledim. Yaptım oldu. :joy: :joy: :joy:

1 Beğeni

Mishima, hayranı olduğum bir yazar. Filmleri olsun oyunculuğu olsun gerçekten çok yönlü bir sanatçı. Yaşamı olsun, özel yaşamı olsun, faşizme ve otoriteryenliğe bakış açısı gerçekten radikal diyebileceğimiz bir kişilik. Can yayınlarından çıkan listedeki bütün kitaplarını okudum oynadığı ve kendisini ve eserlerini konu filmlerini de izledim diyebilirim. Ayrıca listeye şu iki kitabını ekleyebilirsek sanırım liste tamamlanacaktır.

1- Samurayın yolu ölümdür

https://www.nadirkitap.com/hagakure-samurayin-yolu-olumdur-yukio-mishima-kitap10388575.html

2- Şölenden sonra
https://www.nadirkitap.com/solenden-sonra-yukio-mishima-kitap16171909.html

Orjinal adları ise;

1- Way Of The Samurai
2- After the Banquet

3 Beğeni

Yeni kitap geliyor.

1 Beğeni