Yunusların Anlatmak İstediği Bir Şey Var!

Otostopçunun galaksi rehberini okuyanlar hatırlayacaktır. Orada yunuslar insanlara dünyanın sonunun geldiğini anlatmaya çalışıyor ama insanlar onları sirk eğlencesi gibi işlerle boğuyordu. En son insanlara bunu anlatamayacaklarını fark edip çekip gidiyorlardı.

Bugün bir şiir yazmaya giriştim de aklıma sizle paylaşmak istediğim bir düşünce uyandı. Gökyüzünün başımıza bir akbaba gibi çöreklendiğini uçuşup durup bize sonumuzu hatırlatmakla yeminli olduğunu varsayarak başladım şiire.

Sonra aklıma göğün, dünyanın belki de kendi tek kelimelik lisanlarıyla bize milyonlarca yıldır bir şey anlatmaya çalıştığını ama bizim onu anlamakta başarı sağlamayıp bunun yerine sirk işleri benzerinde kendi gündelik işlerimizi var ettiğimizi düşündüm.

Belki de dünya Entler gibi söylemesi milyonlarca yıl süren bir kelimeyi şakıyordu ve biz onun dilini çözemediğimiz için Sauron kötü emellerine her geçen zaman da daha çok yaklaşıyordu. Belki de bir kaç ışık yılı uzaklıkta bir tabelada bize ne yapmamız gerektiği söyleniyor ama biz bunun yerine yüzüğü neden kartallarla atmadılar gibi boş beleş işlerin içine düşmüştük?

Yani bu abartmalar tabii işin şakası, fikrin canlılığını sağlamak kafanızda hayal etmeniz için yazdığım şeyler takılmayın. Demek istediğim belki de bizim doğa kanunu dediğimiz şeyler doğanın iletişim kurma şeklidir. Yani dünya venüs gibi tersine dönebilirdi ama bu şekilde dönmesi belkide güneş sisteminin bize vermek istediği mesaj için en uygun kelime şeklidir. Venüsün tersine dönmesi de bu paragrafın başka bir kelimesi gibi.

Yer çekimi, manyetizma, evrenin genişlemesi vb. bir çok şey daha belki de birer kelime gibi algılanıp iletişim şekli olarak düşünmek işte anlatmak istediğim kısaca bu. Boyutlar değiştiğinde doğa kanunları da yerine göre hükümsüz kalıyor veya değişiyor. Bunu tıpkı her ülkenin başka bir dil kullanması gibi düşündüm. Atomaltında elektronların gözlenirken başka gözlemlenmezken başka hareket etmesi belki de bir anlatış bir iletişime geçme şekli olabilir gibi gibi.

Bu başlığı çok amaçlı olarak kullanabiliriz diye düşünüyorum. Anlatmak istediğim mesajı örnek sayarak sizler de kitaplarda denk geldiğiniz hayal öğelerini, fantastik kurguları evrende hayatta herhangi bir şeyle bağdaştırdığınızda buraya yazmanızı çok isterim. Bir nevi hayal fırtınası olur. Ve bence düşünce çeşitliliğimizi artırmak için eğlenceli bir aktivite olabilir.

Kafanızda net bir şey uyandıramadım sanırım. Daha anlaşılır örnekler geliştirirsem buraya editlemeyi düşünüyorum. Velhasıl a dostlar evren bize kendi bildiği dilde bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir mi? Çalışıyorsa ne anlatmak istiyor? Evrenin sonu mu, her şeyin hakikati mi, pilava mayonez sıkmamamız gerektiği mi ? Bu sorulara tamamen kendi hayal dünyanızla cevaplar vererek yine bir hayal oyunu oynayabiliriz. Yani isterseniz tabii kalemlerinizi akıtın a dostlar :Dd

5 Beğeni

:smiley: Ya bu çok iyi fikir, bunu zaten edebiyat derslerimizde şiir okurken sık sık yapıyoruz ahahaha.

Mesela aslında Dünya her yağmur yağdığında ağlıyor ve üzerindeki toprak giderek içe çöküyormuş, en sonunda da iç dünyaya açılan bir kapı oluşturuyormuş. Orada farklı insanlar yaşıyormuş yüzyıllardır ve bizde onlarla tanışıyormuşuz. :smiley: Daha uzun bir şey yazacağım müsait olunca. :smiley: Bu arada Wordpress sitenizi merak ettim ama silinmiş. :smiley:

3 Beğeni

Hahahaha tam olarak anlatmak istediğim şey buydu evet. Tabii inşaat mühendisliği okuduğum için derslerde bunun yapıldığından hiç haberim yoktu. Çok güzel oldu senin örneğinle :Dd

Evet sitemi kapattım çok sebebi var birgün uzun uzun anlatırım sohbet ederiz :Dd

1 Beğeni

Her şeyin bir düzen içinde işlediği dünyada düzeni bozanın tek biz insanlar olduğunu anlatmak istiyor olabilir doğa. İnsanın dünyanın tümörü olduğunu, dünyayı hızla yok ettiğini ve dünyada istenmeyen bir fazlalık olduğumuzu çeşitli tepkilerle (buzulların erimesi, küresel ısınma, hayvan türlerinin ve ormanların yok oluşu, kuraklık) gösteriyor.

3 Beğeni

Canlılık virüs gibi hiçbir olumsuz koşula aman vermeden varlığını yayıyor. Bir fidan asfaltı bile parçalıyor da boy veriyor. Belki dediğin gibi bir hastalık canlılık. Ve evren kendini tedavi etmek için genişliyor ki merkezinden uzak tutsun onu, daha fazla yayılmasın. Kim bilir belki de öyledir.

2 Beğeni

Yunusları çok severim fakat insan insana derdini anlatamazken, yunusların anlatması mucize olurdu.

1 Beğeni

Gerçekler acımasız gelince zaten kurguya düşer yolumuz. Kendi mucizemizi hayal etmek işimiz :Dd

1 Beğeni

Kusura bakma, gerçekçi bakış açımla daha önce bir şiirini de baltalamıştım.:slight_smile: Hayal kurmak beni aşıyor galiba, bu sebeple sahneyi sizlere bırakıyorum. :slight_smile:

2 Beğeni

Hahaha ne baltalaması bir ayağımız da gerçeklerde olmalı hatırlatman bir sorun değil :Dd

2 Beğeni

İşte bunlar hep hayal :smiley: