Yüzüklerin Efendisi Dizisi Oyuncu Kadrosuna 20 Yeni İsim Eklendi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/yuzuklerin-efendisi-dizisi-oyuncu-kadrosu/

Yüzüklerin Efendisi dizisi oyuncu kadrosuna 20 yeni isim daha eklendi. Amazon Prime Video’nun The Lord of the Rings macerası her geçen gün büyüyor! Bu yılın ilk günlerinde geniş başrol kadrosu açıklanmıştı. Eklenen yeni isimlerle dizinin bünyesi daha da büyüdü ve dudak uçuklatıcı bütçesinin neden gerekli olduğu yavaş yavaş ortaya çıktı. Açıklanan devasa kadroyu detaylı olarak… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Şuraya bir şey yazardım da bazı sjw mensupları şimdi ırkçı felan ilan eder o yüzden yazmamak daha iyi.

3 Beğeni

Maalesef çok haklısın.

1 Beğeni

Bence dereyi görmeden paçaları sıvamamak lazım. Herkes çok çok önden yorumlara başlamış. Oyuncular çok zayıf, tanınmış kimse yok denmiş ama şu an akılda kalan bir çok dizi ve filmde böyle olmuştu zamanında. Bir de elbet 1-2 tanınmış kişi açıklayacaklar diye tahmin ediyorum dizinin çıkmasına yakın zamanlarda reklam için. Bunun dışında siyahi oyuncu olması söylenmiş, evet doğru siyahi ırk yok aslında ve burada siyahi oyuncular gösterilmesi onların elf falan yapılacağı anlamına gelmiyor (belki de yapılır). Belki de o oyuncular makyajlı ya da tamamen kostümlü bir karakteri canlandıracaklar. Bekleyip görüp, çıkan işe ve sonuca göre yorum yapma taraftarıyım.

1 Beğeni

Farklı etnik kökenden oyuncuların insan, elf, cüce vs. rolde karşımıza çıkması sorun olur mu?

Eserin ilham kaynaklarını ve eski Avrupayi insanlık sunumunu düşününce, evet, tuhaf gelebilir. Beowulf, Kalevala gibi Avrupa kökenli epik destanlardan esinlenilip onun mitiyle, kültürüyle, tarihiyle yoğurulmuş bir eser.

Eserin özündeki -olabildiğince- saf ve geleneksel iyi ile kötü savaşını düşününce, evet, farklı etnik kökenden oyuncuların yer almasına izin verebilecek kadar esnek bir temele sahip. Habis ve ayartıcı bir kötülüğün, elfi, insanı, cücesi vs. fark gözetmeden tüm dünyayı tehdit etmesi söz konusu.

Yüzüklerin Efendisi de farklılıklarına rağmen ortak tehdit karşısında bir araya gelen ve o farklılıkları sayesinde habis kötülüğü altedebilmiş ekip(ler) vardı.

Epik fantezi ruhunu ve ona göre yorumlanan iyi-kötü çatışmasını korudukları sürece, farklı etnik kökenden oyuncuların insan, elf, cüce vs. olması çok sorun değil. Neticede Sauron ve efendisi Melkor’un gözünde deri renginin önemi yok; “Seni kullanışlı kölemiz yapabilir miyiz, yapamaz mıyız?” hesabında işler çevirirler. Öyle bir kötülüğe odaklı hikâyede farklı etnik kökenden oyuncuların yer alması, hata veya özünü kaybetmekten ziyade, hikâyenin özündeki farklılıkların biraradalığına dair güncel bir vurgu sayılabilir.

Evren içerisindeki en bilinen karakterleri farklı etnik kökenden oyunculara oynatmaları düşük ihtimal dahilinde. Hatırladığım kadarıyla dizinin görsel/sanatsal estetiği filmlerdekiyle aynı olacaktı. Filmlere sadık kalmaya niyetliyseler oyuncu seçimlerinde de buna dikkat edecektirler. Hem zaten milyar dolar akıtılmış bir proje, ticari riske girmemek için hayranları topyekün boykota sürükleyebilecek tercihlerden kaçınmaları muhtemel.

Aman, neyse… Her zaman belirttiğim gibi: Gelsin de sonucu değerlendirelim.

Hoş, şu zamanda hemen de gelmeyecek ya, neyse…

4 Beğeni

Cümle içinde, “ırkçı değilim ama…” veya “pis sjw’ler” laflarını gördüğüm anda tüylerim diken diken oluyor adeta. Celal Şengör gibi ZIRVA diyesim geliyor.

Kusura bakmayın artık başka bir çağda yaşıyoruz, bu konular üzerine okuma yapmaya davet ediyorum sizi. Siyahi aktörlerin filmlerde Afrikalı rolünden başka bir rolde oynamasını istemiyorusunuz gibi anlaşılıyor.

Yüzüklerin Efendisi seven siyah renkli insanlar dizide kendilerini temsil eden birini görmek istemez mi? Ne diyeceğiz “Tolkien karakterleri hep saf beyaz tenli yazmış, sana bu dünyada yer yok kusura bakma.” mı diyeceğiz? Gidip de Gandalf’ı siyahi bir aktöre oynatmayacaklar merak etme, “representation” öcü bir şey değil.

2020 yılında bunu basaramayacaksak ne zaman başaracağız?

5 Beğeni

Frodo, Sam, Pipin, Mery, Bilbo 5
Gandalf, Sauron, Saruman, Gollum, Grima 5
Legolas, Gimli, Aragorn, Faramir, Boromir 5
Elrond, Eowyn, Arwen, Lurtz, Haldir 5
Eomer, Galadriel 2
9 tayf var her birini başkası oynamış olsa 9
31 ana karakter eder.

Dizide 20 yeni isim daha… Yani mevcutlar var buna 20 yeni daha…

Hazır o kadar adam bir mekanda toplanmışken bence Silmarillion çeksinler…

1 Beğeni

Mesaj ironi mi içeriyor bilemedim ama dizi zaten İkinci Çağ’da geçecek.

Bilememişsin… :blush:
İroni içeriyor tabi 20 yeni oyuncu daha… Hani bir şey başlarda onun devamına eklersin 20 yeni daha…
Yani bu kadar kalabalık kadroyla Silmarillion çekilir, Eru’dan başlayarak. Yoksa Lotr ekibini dizi için saymadım. Ana karakter sayıyısı kaç olabilir diye…

Bana bakma tabi ben çok ön yargılıyım bu konularda. İstemiyorum da… Suyunu çıkardıkları suyu damıtıyorlar artık. Tadında bırakmak diye birşey vardır… Bazı şeyler ortalık malı olmamalı bu kadar. Bence…

Katılıyorum. Sjw’nin neden kötü bir şeymiş gibi algılanması gerektiğini düşünülüyor hiç anlamıyorum. Sosyal adaleti ve eşit temsili savunmak neden kötü bir şey olsun? Bir de Türkiye’de yaşayıp Sjw karşıtı olmak ayrı bir tezat, yurtdışında Türkiye’den gelen insanlara nasıl potansiyel canlı bomba muamelesi yapıldığı bilmiyor sanırım bu arkadaşlar ki sjw buna karşı çıkıyor. Bir de Sjw karşıtlığının çıkış noktası ABD ve beyaz üstünlüğüne inanan insanların beyaz tanımının içerisine Türkiyeli olarak biz girmiyoruz, biz beyaz değil ortadoğuluyuz onlara göre. ABD’deki Sjw karşıtlarının ve beyaz üstünlüğünü savunanların beyaz kavramı WASP’dan (White, Anglo-Saxon, Protestan) oluşuyor.
Sjw karşıtlığı ülkemize ne yazıkki içeriği bilinmeden ithal edilmiş bir olgu.
Ülkemizde de nasıl bu kadar benimsenebiliyor hiç anlayamıyorum. İngiltere gibi tüm dünyayı sömüren veya abd gibi köleci toplum geçmişimiz olsa şaşırmayacağım ama yoksulluktan gelen ve ezilmiş bir toplum olduğumuz için çok şaşırıyorum.

Türkiye’de bir insanın sjw karşıtı olması için aşırı elit bir aileden geliyor olması lazım, ülkede hakkı yenilmeyen bir grup yok neredeyse.

İlgilisine tavsiye ederim;

3 Beğeni

Dediğinizin çoğuna katılıyorum. Karşıtlık durumundan ziyade eleştiriye oldukça açık bir kavram olduğunu da belirtmek isterim ama. Sizde takdir edersiniz ki ‘‘sjw’’ yukarıda bahsettiğinizden daha geniş bir olgu ve bunun sosyal medya hatta sosyal hayatta her ideolojide olduğu gibi aşırıcı versiyonlarını da görüyoruz. Toplum dinamiğini etkileyelim, tarihsel kökene sahip olumsuzlukları modern çağda giderebilelim diye fikir olarak doğru yöntem olarak yanlış olan bir çok şey var benim görüşümce. Ben bu noktada birçok '‘sert eleştiri’'yi fikirlere değil daha çok yöntemlere yöneltilmiş olarak gördüğüm için mecra gözetmeksizin süzgeçten geçirme taraftarı olarak görüyorum kendimi. Hoş, kimlikler bilinmediği için yapılan eleştiri ve yazılan şeylerin arkasında yatan fikirleri tam kavramak mümkün olmayabiliyor. Bu söylemler tek başına değerlendirildiğinde de cinsiyetçi, ırkçı veya kadına şiddetin önünü açan argümanlar olarak görülebiliyor bu da doğal bir şey neticede ama bir o kadar da acımasız ne yazık ki. Bu gibi durumlarda mecra gözetmek gerekebilir yargısız infaz yapılacak ise. Örneğin bir arkadaş grubunda tartışmaya açılan şey halka açık bir tartışma ortamına sunulduğunda damga yemek gayet mümkün. Konudan çok uzaklaşmamak adına yazımı dizi oyuncu tercihleriyle ilgili yorumumla bitirmek isterim. Ben bu konularda genel bir görüşe sahip olmamakla birlikte oyuncu ve karakter uyumu açısından değerlendiriyorum. Örneğin, Zaman Çarkı dizisindeki Perrin için aktör tercihi beni ilk izlenim açısından tatmin etmişken Min karakteri de bir o kadar tatmin etmedi ama neticede diziyi izlemek gerekiyor. Bir zamanlarda Superman karakterini Michael B. Jordan’a verecekler gibi bir şeyler de dolanıyordu mesela. İnanılmaz kötü bir fikir şahsen; ancak bunun yanında gelecek Batman filminde Gordon karakterini Jeffrey Wright’ın canlandıracak olması oldukça iyi bir seçim olarak geliyor gözüme. Dolayısıyla LotR için de oyuncuları çok bilemediğim için pek kesin bir şey dememekle birlikte, ‘‘sjw’’ gözetmeksizin role uygun oyuncular seçilmesi taraftarıyım. Superman için verdiğim örnek çok kötü bir ‘‘sjw’’ uygulaması olarak görülebilecekken Gordon için Jeffrey Wright tercihi ister ‘‘sjw’’ ister değil, kesinlikle çok yerinde bir seçim mesela benim için.

Yanlışı düzeltme amaçlı: Jeffrey Wright, Komiser Gordon’u canlandıracak.

1 Beğeni

Ahh evet düzeltiyorum niyeyse Gordon ile Alfred’i karıştırıyorum. :smiley:

Amerikan kültürü içimize işlemiş. Amerikalıların ırkçılık anlayışı siyahlara karşıdır. İslam dininde ve de Türk kültüründe siyahilere karşı bir ırkçılık görmedim ve duymadım.

Irkçılığı Amerikalıların gözünden bakıp sadece siyahilere karşı küçültüyoruz.

Birisinin siyah tenli olması ırkla ne alaka? Onu hiç anlamadım.

1 Beğeni

Oyuncuların kimi oynayacağı belli olmadan yorum yapmak istemiyorum ama siyahi bir oyuncuyu elf, cüce vesaire yapacaklarsa burada ciddi bir sıkıntı var. Eğer Tolkien evreni uyarlama iddiasıyla çıkıyorlarsa karakterlerin ten rengini bizim dünyamızdaki bir kesim alınmasın diye değişmeleri çok saçma olur. İkinci çağda dark elf var mıydı emin değilim ama varsa siyahlar dark elf olursa sorun etmem mesela. Birinci çağda önemli dark elf karakterler olduğunu kesin hatırlıyorum. Konuyu orası seçip siyahları dark elf yapsalardı kimse şikayet etmezdi. Daha önce de dizide bol bol cinsellik olacak demişlerdi. Yüzüklerin Efendisi’nde siyah karakterler yoktur, cinsellik yoktur. Eğer bunları ekleyecekseniz yaptığınız yüzüklerin Efendisi değil başka bir şey olur. Ve ben Blade Runner gibi bir istisna olmadıkça uyarlamaların kaynak metne sadık yapılmasını isterim. Bu açıklamalar sebebiyle emin olamıyorum. Tabi bu oyuncular zaten görünmeyecek olup orkları falan oynayacaksa hiç sorun yok.
SJW karşıtı falan da değilim. Sadece kaynak esere sadık kalınmasını isterim. Orijinal senaryolarda oyuncu ırkları veya cinsiyetleri benim için önemli değil. Ama 007 siyahi kadın olamaz. 007 60lardan beri bir çok kişi tarafından oynanmış ve hepsi beyaz erkekler. Bu tarz kültleşmiş filmleri bu şekilde yeniden çekilmek o külte zarar verir. Eğer orijinal senaryolu bir siyahi kadın ajan filmi yazarsanız sorun etmem. Aynısı yüzüklerin efendisi için de geçerli. Orijinal senaryolu bir fantastik filmde oyuncuların ırkı umrumda değil. Ama 50lerden beri insanların aklında beyaz olarak canlanmış elflerin ırkını değişirseniz şikayet ederim.

1 Beğeni

Lord of the Rings adı altında bariz bir Game of Thrones özentisiyle karşımıza çıkarsalar, asıl kıyamet işte o zaman kopar.

2 Beğeni

Şu korona bütün dizileri yavaşlattı en çok beklediğim dizilerin başında geliyordu… Bu aralar hiç ses çıkmıyor