Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Hobbitler de Olacak: Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hobbit Detayı - Yeni Bilgiler – Kayıp Rıhtım

image

Yüzüklerin Efendisi dizisi için bazı önemli detaylar belli oldu. Hobbit ırkının da ilk sezonda görüleceği belirtilen yeni iddialar oldukça çarpıcı. Amazon Prime’ın beklenen The Lord of the Rings macerasının 1. sezon yayın tarihi de ortaya çıkmış olabilir. J.R.R. Tolkien’in Orta Dünya destanına dayanan ve Amazon Stüdyoları tarafından geliştirilen Yüzüklerin Efendisi dizisi için prodüksiyon uzun süre… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Bu diziden umudumu tamamen kestim.

2 Beğeni

Niye ki sadece olay örgüsü değil evren yansıtılıyor.

Şu dizi çıksa da Hakan bir haber yapmaktan kurtulsa. Telef oldu çocuk :grin:

4 Beğeni

Yıllardan beri niye Yüzüklerin Efendisinde siyahi yok, Tolkien ırkçı der dururlar. Belki dedikleri doğru da olabilir, ırkçı olabilir ama şu an anladığım kadarıyla vakıf ve yapımcılar herkese şirin gözükmeye çalışıyorlar. Gerçi haksız da sayılmazlar 1 Milyar Dolarlık bütçe söz konusu olunca :smiley:

1 Beğeni

İyi de olay örgüsü ile evren bir bütün değil midir? Olayların geçtiği çağda var olmayan ırkları dahil etmek ne kadar doğru? Veya Tolkien’in betimlediği ırkların dış görünüşünü değiştirmek? Evren, Tolkien’in tasavvur ettiği şekilde yansıtılmıyor demek ki. Tüm bunlar benim diziden yana umutsuz olmama neden oluyor. Siz umutlu olabilirsiniz tabi ki.

5 Beğeni

Tolkien vakfı bu işi denetliyorsa belki yazarın kendisi de dünyayı daha geniş yansıtmak istemiş ama o tarihlerde bun mümkün değildi? Bilemiyorum.

Kaynak: onering net.

bazı buçukluklar, shire-hobbitlerinin koyu tenli öncüleridir, büyük olasılıkla “biraz farklı üç türden biri”, belki harfootlar; [tolkien tarafından lotr ‘hobbitlere dair’ önsözünde anlatılmıştır sf. 12: “derileri daha kahverengiydi” ve ayrıca “batıya doğru erken hareket ettiler”, gezici günlerinde ya da belki daha erken bir zamanda, dumanlı dağlar üzerinden batıya doğru yolculuklarına dair hiçbir kayıt tutmadıkları zamana atıfta bulundular (ki bu biraz açıklayabilir). shire öncesi göç hobbitlerinin erken atalarının neden üçüncü çağ anlatısı yerine ikinci çağ’da ortaya çıkacağına dair )]

3-) gerçek prodüksiyonla ilgisi olmayan sahte setlerde sahte görüntüler çeken sahte bir yapım ekibi var - [böylece ortaya çıkan bazı “yer gözlem raporları” yanlış yönlendirmeler yapıyor ve bunun gerçekten çok zekice olduğunu kabul etmeliyiz! peter jackson filmleri çekerken asla tuzak kullanmadı!]

1-) onaylandi ilk defa silmarillion ve bitmemiş öykülerden bazı öğeler / pasajlar amazon studios tarafından lisanslanmış ve bu dizi için kullanılabilirmiş. [bunların kitabın númenor ve güç yüzükleri ile ilgili bölümleri olduğunu düşünüyoruz. bu, son 18 aydır aktörlerin birçoğunun instagram gönderilerindeki “silm” yazılarını görmekten kaynaklanan hayran teorilerini destekliyor.]

İmkanı yok filmlerin yerini tutmayacaktı zaten. Yapımcılar da bu gerçeğin farkına varmış olacak ki olabildiğince fazla insanın ilgisini çekip kar etme yönünde hareket etmeyi tercih edecek gibi duruyorlar.

1 Beğeni

Hocam, koyu renkli hobbitlerin var olup olmamasından söz etmedim ben. Dizinin geçtiği çağda Hobbitler diye bir ırk yok. Fakat dizide bu çağda hobbitlere yer verilmiş. Sonra, yine söylenenlere göre dizide zencilerin bulunması, kısa saçlı elfler falan.

En sonda bu yazıyor… bu bilgiler bana mantık dışı gelmiyor benlik bir sorun yok.

shire öncesi göç hobbitlerinin erken atalarının neden üçüncü çağ anlatısı yerine ikinci çağ’da ortaya çıkacağına dair

“İddialara göre, normalde İkinci Çağ’da henüz var olmadıkları bilinen Hobbitlerin de dizinin ilk sezonunda yer alması bekleniyor.”

Haberde geçen ifade bu şekilde.

The one ring de yazan metinle kayıp rıhtım arasındaki metinde farklar var, rıhtım haberleri biraz daha tık kazanalım mantığıyla yazılıyor çok uzun zamandır.

Öncelikle, Tolkien evreninde hobbitlerin tarihi bir gizem. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde hobbitlerin 2. çağdaki durumları ile ilgili net bir bilgi yok. Silmarillion’da da hobbitlerle alakalı bir bilgi olmaması hem hobbitlerin doğası gereği kendilerini diğer halklardan izole etmesiyle hem de Silmarillion’un esasen bir elf tarihçesi olmasıyla açıklanabilir. Kısa saçlı elf konusuna gelirsek; ben zaten Peter Jackson’ın filmlerindeki bütün karakterlerin uzun saçlı olmasını garipsemiştim. Tolkien kitaplarında da elflerin uzun saçlı olmasıyla ilgili bir ibare hatırlamıyorum.
Bu yapımın 2. çağda geçeceğini ve Tolkien kitaplarının da 2. çağdaki olaylarla ilgili fazla detay içermediğini düşünürsek dizinin yapımcılarının mecburen aradaki boşlukları bir şekilde doldurmaları gerekiyor. 2. çağda hobbitlerin olmasını veya kısa saçlı elferin, Tolkien evrenini bozacak nitelikte olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan ana hikayeye sadık kalıp, elf ile cüce ilişkisi gibi aykırı fikirlerin olmaması bence.

2 Beğeni

%100 katılıyorum ve amazon şimdiye kadar hangi uyarlamayı batırmış ki buna ihanet etsin.

Demek ki var olmadıkları biliniyor. Aradaki boşluklar da, henüz var olmadığı bilinen ırklarla doldurulamaz. Başka şeylerle doldurursunuz.

Siz düşünmüyor olabilirsiniz ama ben düşünüyorum. Belki zenci elf koysalar, bunun da evreni bozmayacağını düşünebilirsiniz. Düşüncelerimiz farklı.

Anlatamadım herhalde; hobbitlerin “2. çağda var olmadıkları biliniyor.” ifadesi yanlış. Yok öyle bir bilgi.

Ben de size anlatamadım herhalde. Ben habere göre yorum yaptım ve bu diziden umutsuz olduğumu söyledim. Haber yanlışsa, benim yorumumun altına değil de, haber başlığına bağımsız bir şekilde, haberde verilen bilginin yanlış olduğunu yazarsınız. Bu kadar basit.

Ben diziden yana umutsuz olduğumu ifade ettim. İlk yorumumu okuyun, sadece bunu yazmışım. İlla diziden çok umutlu olduğumu, süper ötesi olacağını falan mı yazmam gerekiyordu, anlamadım ki. Forumda artık fikrimizi beyan edemeyeceğiz sanırım.

Konunun uzamaması açısından bundan sonra bu konuda sizin ve diğer şahsın yazdıklarına cevap yazmamayı uygun buluyorum.

Orta dünya’da hep savaş var. Ben hobbit olsam ben de kendimi gizlerim.

Rıhtım’dan önce Murat Ağabeyde okudun haberi, o da aynı şekilde @Blackheart ifadeleriyle yazmış haberi ve sonradan neden böyle bi şey olur diye yorum yapmış. Genel olarak öyle anlaşılmış.

Anlattıkları çağ oldukça zengin bir çağ, Tolkien Society bu durumu uygun bulmuş ama ben asla bulmuyorum. Hobbitlere gelmeden daha anlatacak bir sürü yan hikaye varken kalkıp Hobbitleri seyirci için ileri sürmeyi doğru bulmuyorum. Vakıf da Zaman Çarkı da LOTR serisinden daha iyi olacak artık bundan eminim.

2 Beğeni