Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Hobbitler de Olacak: Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

:slight_smile: bu da olabilir tabi, gizlendikleri için varlıkları bilinmiyor olabilir.

History of middle earthlerin son kitabına doğru hobbit soy ağaçları vardı diye birilerinin dediği bir bilgi kalmıştı aklımda yıllar evvel. The peoples of middle earth kitabı sanırım. Okuyan varsa aydınlatsın bizi nerden geliyormuş bu küçük ahali :grinning_face_with_smiling_eyes: yoksa da zaten yazmamıştır Tolkien reis başka bir yerde. Bana biraz gereksiz geldi ama yedirilebilitesi yüksek ikinci çağa.

Batıağıl düşerken hobbitler nerdeydi? Önce bunun hesabını versinler.

1 Beğeni

Elbette, ben de forum içerisinde tartışma olmasının doğal olduğunu düşünüyorum. Ama bazı üyeler gereksiz alınganlık yapınca tartışma kavgaya dönebiliyor. Önemli olan iletişim kurarken basit görgü kurallarına uyabilmek.

Bunu bana hitaben mi yazdınız anlayamadım?

Kısmen ama her üye için, çünkü sitede yazan haberler yönlendiriyor tartışmaları. Sosyal medya tam bir magazine dönüştü rıhtım için onları takip etmeye bıraktım, sitedeki haberler de hafif manipülatif bana göre. Bu benim düşüncem.

Haklı olabilirsiniz. Belki gerçeği çok da yansıtmayan haberler de paylaşılıyor olabilir. Ama gerçeği yansıtmayan bir haber yapılıyorsa bunun muhatabı biz değil, haberi yapandır. Yanılıyor muyum? Uzunca bir süredir YE dizisi hakkında çeşitli haberler (dizide çıplaklık olacağı, zenci elfler olacağı vs) çıkıyor. Tüm bunlar bende veya bazı arkadaşlarımızda diziye dair umutlarımızın azalmasına neden olamaz mı? Bunu ifade edemez miyiz yani?

Ya ne Hobbitmiş arkadaş. Bu kadar tartışmaya ne gerek var ya. Adamlar o ya da bu şekil parayı götürecekler işte :smiley: Derdi, tasası bizlere mi düştü de burada birbirimizi kırıyoruz. Bu evreni düşünecek olan bir yer varsa o da başta Tolkien Vakfıdır ki, habere göre kendileri hallerinden memnunmuş :slight_smile:

Diziden pek ümitli değilim dedim, resmen linç edildim :slight_smile:. Bundan böyle düşüncemizi de söyleyemeyeceğiz anlaşılan. Amazon’un Türkiye temsilcileri midirler nedir :slight_smile:.

1 Beğeni

Dizi tamamen Silmarillion odaklı gidecekse Hobbit’ten bahsetmeleri Star wars’a Old Republic çekerken arada Luke’u gösterip gitmeleri gibi bir şey olur. Bu da tamamen eseri özümsemiş özenli okura değil seyirciye ve para odağına işaret eder. Zaman kaybı bir dizi ortaya çıkmaz umarım.

1 Beğeni

Ben mi yanlış hatırlıyorum diye düşündüm ama hatırladığım hali bu şekilde benim de. Evet hobbitler kayıtlara üçüncü çağda geçiyorlar ama çok daha eski bir ırklar. Originleri bilinmese de insan kabul ediliyorlar yani bu da Arda’da insanlar kadar eskiler anlamına geliyor.

Yani özetle ikinci çağda hobbitler vardı. Ancak Tolkien onlarla ilgili bir şey yazmadı, bu boşluğu nasıl doldurdukları önemli sadece. Reytingden ziyade hem ilerisi için konu seçiminde özgürlük hem de LoTR tarihinde bazı noktalara açıklık getirmek istediklerini düşünüyorum. Diziyi izlemeden yorum yapmayacağım hala.

Bu arada Amazon hangi işi batırmış diye soranlar olmuş, o çok var ya. Tales from Loop, Man İn the High Castle ve Electric Dreams harici çoğu dizisi vasat.

2 Beğeni

Hobbitler bir insan türü, bambaşka farklı bir ırk değil. Tarihlerinin de insanlar kadar eski olabilir.

“İddialara göre, normalde İkinci Çağ’da henüz var olmadıkları bilinen Hobbitlerin de dizinin ilk sezonunda yer alması bekleniyor.”

Haberdeki bu ifade yanlış. Silmarillion’da Hobbitlerden bahsedilmiyor ama bu var olmadıkları anlamına gelmiyor… Hobbitler İkinci Çağ’da yoklardı gibi bir ifade yok kitaplarda…

Silmarillion’da hobbitlerin olmaması normal çünkü hem elfleri konu alan bir eser hem de hobbitler elflerin ve insanların umursamadığı bir tür. Önemsizler yani, bir elfin bir hobbit ile muhattap olma ihtimali yok denilebilecek kadar az.

Hobbitler Cüceler gibi bambaşka bir ırk olmadığı insan türü oldukları için 3. çağda yaratıldılar ondan önce yoklardı gibi bir şey söz konusu pek olamaz. Vardılar ama kimse umursamıyordu, bilmiyordu şeklinde kabul etmek daha makul bence.

2 Beğeni

Arkadaşlar,

Öncelikle, haber metninde bulunan ve sanki kesinlik içeriyormuş gibi gözüken ifade yüzünden özür dileriz. Hobbitlerin İkinci Çağ’da kitaplarda yer almadığı ve ilk defa Üçüncü Çağ ile gözüktükleri biliniyor. Buna vurgu açısından bu eki yapmıştık ancak çok farklı bir noktaya gitmiş. O ifadeleri düzenledik.

Bunun dışında, daha önce farklı başlıklar altında da söyledim; her haberimizi yerli veya yabancı fark etmeksizin kaynaklara dayandırarak sizlerle buluşturuyoruz. Sansasyon olsun veya tık kazanalım mantığı ile manipülatif haberler yapmıyoruz. Sanki tüm haberlerimiz bu şekilde hazırlanıyor gibi ifade edilmiş. Böyle düşünüyorsanız üzülürüz gerçekten :slight_smile: Forum tam da bu tarz şeyler olmasın, yanlışlarımızı veya hatalarımız olursa, özgürce belirtin diye var.

6 Beğeni

“Hobbitler İkinci Çağ’da yoklardı”
Hobbitler:

2 Beğeni