Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Haritası Görücüye Çıktı!


#2

Doğu’da görülen dağlar, Yüzük Kardeşliği filminin başındaki haritada az da olsa görünüyor. (Kralın Dönüşü’nün sonuda olabilir, emin olamadım şimdi)


(M. Ihsan Tatari) #3

Filmin haritasını bilmem :slight_smile: Sonuçta o film için hazırlanmış, resmi olmayan bir şey. Ben Üstat Tolkien’in kendi çizdiği haritaları baz alarak konuştum.


#4

Aslında kastettiğim (ve haliyle anlatamadığım) şey, Amazon bu dizi için Peter Jackson’la ve kendisinin efekt şirketi olan Weta Workshopla çalışıp çalışmadığı. Doğudaki dağların dediğiniz gibi Tolkien’le bir alakası yok. Ama birkaç saniye de olsa filmlerde var.
Yani özetle, dizi referans olarak kitapların yanında filmleri de temel alabilir mi?


(M. Ihsan Tatari) #5

Belki. Zaten başından beri Peter Jackson’a danışıp duruyorlar bazı konularda. Hatta Jackson kendisi de söylemişti bir röportajında.


(Ayberk Şentürk) #6

Umarım günün birinde, sağlam bir Silmarillion dizisi çekerlerde izleriz.


(M. Ihsan Tatari) #7

Harita, üstünde yer isimleri ve “Yedi yüzük taştan saraylarındaki cüce hükümdarlara,” alıntısıyla tekrar paylaşıldı.

Bu kez Calenardhon ismini açıkça görebiliyoruz. Bu da dizinin Rohan ve Gondor kurulmadan çok önce, yani İkinci Çağ’da geçeceğini doğruluyor. Dolayısıyla dizinin Aragorn’un gençlik yıllarından daha öncesine dayanacağı kesin gibi. En azından ilk sezonunun.


(Ufuk ) #8

Yalnız Tolkein nasıl bir evren yaratmış akıl alır gibi değil. Her dönemi derya deniz hikaye dolu. Hangi döneminde dizi çekerlerse çeksinler “Ama ya şu dönem ne olacak? Orayı atlamayın…” yorumları gelecek.

Bu dizi başarılı olursa GoT’un tahtını ele geçirir ve kimsenin ulaşamayacağı bir noktaya çıkabilir. Öyle bir potansiyel var ortada. Sonuçta herkesin ucundan da olsa tanışık olduğu bir evrene yolculuk edeceğiz. Ufak ufak göndermelerden herkes kendince bir şeyler yakalayacaktır. Bu açıdan rakipsiz bir hikayeden bahsediyoruz.

Şu ana kadar açıklanan bilgi parçacıkları da çok yerinde. Tepkileri kontrol ede ede, planlı bir şekilde ilerliyorlar.

Benim beklentim her geçen gün artıyor, sizi bilemiyorum ama…


#9

(Hüseyin gök) #10

Her bölümü bir film havasında olacak gibi got’da güzel bir dizi ama Tolkien’in evrenine kalite bakımından gıdım yaklaşamaz.


#11

Dizinin bizlerle buluşmasına uzun süre var ama umarım beklediğimize değer. İnsanlar filmden ötürü neden dizisi yapılıyor gibi sorular soruyor ama Orta Dünya’yı o üçlemeden ibaret sanıyorlar. Tolkien’e tekrardan sonsuz teşekkürler.


(Yakup Alioğlu) #12

Töbe!! Haritayi nereye ait oldugunu bilmeden yorum yapsam hiborya haritasi derdim.

images


(Hüseyin gök) #13

Alttaki nereye ait harita?


(Yakup Alioğlu) #14

Barbar Conan evreni.


#15

Hyrkania ile Turan da biz oluyoruz… :neutral_face:


(Hüseyin gök) #16

Türkler’den başka hangi ırklar var gerçek olan? Conan evrenine tamamen uzağım da


#17

Doğrudan Türk diye geçmiyor, alternatif bir tarih yazmış ve binlerce sene sonra bizim bildiğimiz tarihe evriliyor.


#18

Evet doğrudan Türk diye geçmez. Keza Viking-Varyag ülkeleri de Vanaheim ve Asgard adıyla geçer. Howard, günümüz uluslarını Hyborya evreninde değişik adlarla (ama tarih ve kültüre bağlı olarak) adlandırmıştır. Hyrkania ve Turan da -bu bağlamda- Türkleri ve Moğolları simgeler. Hyrkania sözcüğü Eski Yunanlılar tarafından Hazar Denizi’nin doğusunu anlatan bir sözcüktü (Howard bundan yararlanmış olsa gerek). Ayrıca Conan evrenindeki Hyrkania Denizi de günümüzdeki Hazar Denizi’nin karşılığıdır.

Howard’ın tarih bilgisi üst düzeyde. Bunu Turan’ın oluşumu hakkında Hyrkanialı göçebelerin batıya göç edip Turan’ı kurmasından anlıyoruz. Gerçekte de Batı Türkleri, Selçuklu ve Osmanlı devletlerini benzer bir biçimde Orta Asya’dan (Hyrkania’dan) gelerek kurdular.

Bir de Kimmerya ve Kimmeryalılar kavramına değinmek gerek. Tarihteki gerçek Kimmerler, Orta Asya’nın batısından göç ederek Karadeniz kuzeyine gelmiş, oradan da Anadolu’ya girmiş bir kavim. Kökenleri hakkında İranlı ya da Türk oldukları yolunda kanıtlanamamış iddialar var. Sanırım Howard kökeni belirsiz bu kavmi, Conan’ın halkı yaparak, kahramanını günümüz uluslarından ayrı bir yere koymaya çalışmış. Gerçi Kimmeryalıların İskoçları da simgelediği söylenir…


(M. Ihsan Tatari) #19

Yüzüklerin Efendisi dizisinin haritası yepyeni ayrıntılarla paylaşılmaya devam ediliyor. Son görselde Numenor’un kurduğu Lond Daer limanı ve Minas Ithil isimleri açıkça görülüyor.

Bildiğiniz gibi Misas Ithil, ikinci çağda Minas Anor’un karşısına inşa edilmiş ama daha sonra Sauron’un güçleri tarafından ele geçirilerek Minas Morgul’a dönüştürülmüştü. Böylelikle dizinin İkinci Çağ’da geçeceği bir kez daha doğrulanmış oldu. İlk sezonda Numenorluların hikâyesini izleyeceğiz gibi duruyor.


(M. Ihsan Tatari) #20

Ve huzurlarınızda Numenor! Amazon’un Yüzüklerin Efendisi dizisi için paylaştığı son haritada Aragorn’un ataları Dúnedainlerin geldiği ünlü ada da ortaya çıktı. Heyecanlıyız!

Adanın daha yakın bir görüntüsü.


(Hüseyin gök) #21

Bitmemiş öykülerde numenor halkının yaşamı bende ayrı yer edinmişti,denizciliğe olan baglılıkları ayrı tat katmıştı numenorlulara dizi bomba yerden başlayacak :slight_smile: