Yüzüklerin Efendisi Hayranlarından Dizi Uyarlamasında "Çıplaklık Olmasın" Kampanyası

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/yuzuklerin-efendisi-dizisi-ciplaklik-kampanyasi/J.R.R. Tolkien imzalı Yüzüklerin Efendisi dizi olmaya hazırlanıyor. Amazon Prime Video, milyar dolarlık projesi için çekimleri sürdürüyor. Kitap ve film serisinin hayranları ise Amazon’dan bir talepte bulunuyor. Change.org adlı site üzerinden başlatılan kampanyada, Orta Dünya takipçileri “çıplaklık” görmek istemediklerini ifade ediyor. Kampanya şimdiden 35 bin imzaya ulaştı. Catholic Memes adlı bir grubun popüler kampanya sitesi… (DEVAMI…)

8 Beğeni

Çok yerinde bir kampanya. Irkçılık ve bilmem ne mesajı vereceğim derdine düşerlerse çok fazla eleştiri de alırlar.

9 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi filmi çekilirken orada bulunuyordum. Ancak batılıların ruh dünyasındaki korkunç boyutlara varan bozukluğu, karanlığı ve kasveti daha da yoğun bir derinlikle farketmeme neden olan bu filmi, kendi tarzıma aykırı bulduğumu belirtmeliyim. Şeytanlar tarafından yönetilen bir dünyada, böylesi çirkinliklerin filminin yapılıyor olması, gayet manidar…

1 Beğeni

Onlar Gimli’nin topraktan bittiğini zannediyor galiba.
resim
@PINAR_AKIN Frodo’yu deşen troll sen misin?

1 Beğeni

Hahahaha “Catholic Memes” adlı grup başlatmış kampanyayı. Vay Tolkien şöyle sıkı Hıristiyan’mış, vay ahlaki açıdan şöyle mühim sembolleri varmış. Dizide eşcinsel görürsem diye uykuları kaçanlar vitesi iyice artırmış anlaşılan.

Şu olayı görünce “Amazon umarım içinden geçer bu evrenin” diyesim geldi. Katolik dayıların gönlü olsun diye verilmedi milyar dolarlar. Yapıştır Bezoss, mal senin. Gönlüne göre olsun.

1 Beğeni

Ben Yüzüklerin Efendisi’ ni dini referanslarından bağımsız düşündüğümde dahi çıplaklık içermemesi gerektiğini düşünüyorum. Her şeyi bir kenara bıraksak dahi hikayenin çıplaklığa ihtiyacı olmadığı aşikar. Çıplaklığı koyarlarsa hangi amaçla koyarlar bilmiyorum: İzlenme oranlarını garantilemek için mi yoksa şu veya bu kesim de izlesin diye mi? İlla ki böyle şeyler yapacağım diyorsanız ana hikayeyi bozmayın ve gidin en baştan kendinize paralel bir Tolkien Evreni oluşturun. En azından bir çeşitlilik olur. Kanona dokunmayın, kendi kanonunuzu oluşturun.

4 Beğeni

Şu dizinin kendi yok ortada her türlü dedikodusu var ama. Yıkıldık gayri!

5 Beğeni

Burası fantastik bir evren normal dünyada olan şeyleri buraya sıkıştırmak zorunda değiller cidden. Witcher kitapları da niye siyahi ve ya asyalı yok diye eleştiriliyordu. Bir yapım normalde nasılsa diziye ve ya filme uyarlanırken de öyle kalmalı bence. Siyahi, asyalı, eşcinsel, isyancı ve ya her hangi bir seks sahnesi cidden görüp üzülmek istemiyorum… Süper kahraman dizilerinde görüyoruz sanırım en çok. Siyahi bir karakter yaratmak bu kadar mı zor ya?

Witcher’a koyun abi bisexualliği ve ya aşırı yoğun seks sahneleri kitaplarında da var kimse niye yaptın demez ama diğer türlü çok göze batıyor. Eşcinselliğin sürekli bir komedi unsuru olmasından ve ya dizilere renk katılması için konulmasından bıktım usandım artık. Gayet normal bir karakterde eşcinsel olabilir. İlla caf caflı giyinmesine ve ya yayvan yayvan konuşması gerek yokki. Gayet normal bir şekilde metrobüse binip işine giden ama eşcinslerinden hoşlanan insanlar yok mu sanıyorlar ya yani bir benim mi sinirimi bozuyor bu durum.

Edit: Konuyla ucundan alakalı bir sitem olmuş.

5 Beğeni

Yani dozunda olduktan sonra neden olmasın? Orta dünya da insanlar üremek için birlikte olmuyorlar mı yani? Game of thrones seviyesinde tabii istememelerini anlarım ama hiç olmaması istenmesi saçma bence.

Yanlış anlaşılmasın ama Yüzüklerin Efendisi hayranı değilim. Çıktığında kesin drama çıkacak bir yerlerden ve de umurumda da olmayacak. (Bkz Harry Potter dramaları)

Bu gönderi Rıhtım halkı tarafından rahatsız edici bulundu ve geçici olarak gizlendi.

Tolkien’in hatırasına en azından saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum. Amazon’un yapımları da Netflix abartısından aşağı kalır değil. Tolkien koyu bir katolik, savaş görmüş geçirmiş bir yazardı. Eserlerinde de bolca bunu hissedebiliyoruz zaten, insanları irite etmenin anlamı yok, başta ben.

4 Beğeni

Orta Dünya’daki elfler, cüceler, hobitler sevişmiyor mu? :slight_smile: Tolkien’in dindar ve muhafazakar bir insan olduğu sır değil bununla beraber hayatın içinde olan şeyler yokmuş gibi davranmak bana sıra dışı geliyor.

Cennet tasvirinde bile cinsellik en ön planda olan temadır. Şimdilerde mitleştirilmeye çalışılan, “İslam Halifesinin Şehri” denilen Osmanlı İstanbul’unda bile cinselliği geçtim oğlancılığın, hamamların hikayeleri defalarca yazıldı, Murat Bardakçı’nın bu konu hakkında kitabı dahi var.

Cinselliğin Roma’da ne kadar hayatın merkezinde olduğunu ve antik yunanda eşcinselliğin ne kadar yaygın olduğunu rahatlıkla araştırıp bulabilirsiniz.

Demem o ki tarihin neredeyse her zamanında bu kadar insan hayatının odağında olmuş cinselliğin, insan bedeninin fantastik edebiyat söz konusu olunca tabulaştırma talebini pek anlamıyorum. Cinselliğin ve insan vücudunun bu kadar baskılanması ve tabulaştırılması sağlıklı değil bence.

3 Beğeni

Daha diziden tek bir resim bile yok.Bu kadar gürültü patırtıya gerek yok.Altı üstü fantastik bir dizi.

Cinsellik kesinlikle olmamalı, elf şehirlerini binbir gece masallarına döndürmesinler, düşünsenize Sam’in elfleri görme isteğine Frodo ne abaza çıktın kardeşim, diye yanıtlıyor. Ben dizide zenci ve gey oyuncu koyulmasından da korkuyorum. Burası Orta dünya, Taht oyunları değil

1 Beğeni

Çıplaklığa karşı değilim. Bir TV/Film yapımında hikâyeye hizmet eden, ileriye taşıyan, kurguyu güçlendiren, duyguyu aktaran şiddet ve/veya çıplaklık gösterimine karşı çıkmam. Hikâye bunu gerektirmiştir. Sorun yok. Her şeyi tabulaştırmanın manası da yok.

Ancak sırf belli bir formüle sadık kalma amacıyla şiddetin de çıplaklığın da keyfi bir biçimde kullanılması beni rahatsız eder. Taht Oyunları’ndaki çıplaklık bence genel olarak rahatsız edici değildi mesela. Hikâyeye hizmet ediyordu. Fakat hikâyeyle son derece alakasız bir şekilde Bree’de Prancing Pony’nin aslında bir genelev olduğunun gösterilmesi, orada fahişelerle birlikte olan adamların sahnesinin olması ve ardından alakasız bir sahneye geçilmesi beni rahatsız eder. Çıplaklık olduğu için değil. Saldıray abi edasıyla, “Ne zamandır film çekiyoruz, kimse soyunmadı. Sen kızım/oğlum, göster bakalım neler var,” der gibi bir sahne konulması rahatsız edici olan.

Benzer şekilde şiddet içerikli bir sahne de olabilir ama durduk yerde, ortada bir şey yokken, sahnenin bir anda kan banyosuna dönmesi, karakterlerin kana susamış bir şekilde davranıp sonra durulması da, “Ne oluyor? Ne gerek vardı şimdi buna?” dedirtir.

Konunun bir diğer boyutu da kaynak metinlere sadık kalmayan film/tv senaryolarının genelde sıvıyor olması. Kaynak metinden uzaklaşıp da başarılı olmuş bir yapım ben hatırlamıyorum. Senarist ne zaman, “Ben yazardan daha iyisini biliyorum/yaparım,” dese o işin sonu fecaat oluyor. Keşke yanılsam.

8 Beğeni

Kitaplarda nasıl işleniyorsa o şekilde görmek isterim. Karakterlerden tutun da etrafın tasvirine uygun şekilde olması benim için epey önemli oluyor. Misal Zaman Çarkı dizisinin oyuncu kadrosu tasvirlerle uzaktan yakından alakaları yok. Çinliler de kendinden bir şey bulsun yok efendim şunlarda kendinden bir şeyler bulsunlar diye her milletten oyuncu seçmişler. Yapımcıların bu sjw illetinden bu denli etkileniyor olmaları çok üzücü.

Eğer çıplaklık olacaksa ki bence büyük bir olasılıkla olacak çünkü izleyici bu tarz şeyleri arıyor…(kemik kitle istemese dahi maalesef çoğunluk bu tarz şeyleri istiyor) Hazır tutmuş bir formül var önlerinde nedir o? Game of Thrones… Biz ne yaparsak platforma yeni üye girişi sağlarız ve daha çok izleniriz şeklinde düşünüyorlardır. Bunun da artık neredeyse tüm dünyaca bilinen formülleri var onları uygulayacaklarını düşünüyorum.

İllaki olacaksa yeter ki bu tarz şeylerin bir anlamı ve amacı olsun. Hayır, sadece formülü uygulamak için koyduk hadi istediğinizi yerine getirdik şeklinde olması beni sinirlendirir.

5 Beğeni

SJW ve woke kanserleri ne yazık ki bu dizinin de başına bela olur. Zaten oyuncu kadrosuna bakarak da SJW tatminine uğrasildigi belli oluyor. Amazon’a kalsa çiplaklik da olur, seks de olur, homoseksüellik de olur, lezbiyen Elfler de olur, olur babam olur Yüzüklerin Efendisi’nde.

Asıl soru, Tolkien Estate bu illetin ne kadarina izin verir?

5 Beğeni

Han fantezisi epey sağlam olmuş.Aragorn yabanlarda keşif yaptıktan sonra uğradığı bu handa stres atmıştır.

Şaka bir yana yetişkinler için olan bir eserde çıplaklık ve cinsellik olmalı tabii ki.İnsanlar,elfler,cüceler çocuk değiller aseksüel değiller.Öpüşme sevişme olmalı elbet.Tolkien eserlerinin bazıları bilindiği gibi değil.Hurinin çocukları romanında yazar ensest olayının dibine vurmuştur.

1 Beğeni

Amaca hizmet etmeyen seks sahneleri olsun, pozitif ayrımcılık olmasın. Artık gına geldi. Sosyal medyada görüyorum; aklı başında olan zenci ve lgbti dostlarımız bu olaya şiddetle karşı çıkarken çoğunluk ise bu durumdan memnun. Kullanıldıklarının farkında olmamalarına ihtimal vermek istemiyorum. Sırf marka için, para için duyguları sömürülüyor. Gerçekten bu topluluğun saf duygularıyla oynanmasına çok sinirleniyorum. Pozitif ayrımcılığa aldanan insanların gerzek olduğunu düşünüyorum. Zaman Çarkı’nda yapılan şeyler göz göre göre pozitif ayrımcılık yapmaktır. Bu daha ne kadar göze sokulur bilmiyorum. Bunu destekleyen bireylerin kendisine saygısı yoktur. Aksine bu olaya onlar tarafından tepki gösterilmeli. Bir başkası tepki gösterdiği takdirde ırkçı veya homofobik bir birey olarak görülüyor.

2 Beğeni