Yüzüklerin Efendisi - J.R.R. Tolkien

Bana kalırsa senin yaşındaki bir gencin Fablehaven, Nicholas Flamel ve Sırları, Artemis Fowl, Gregor serisi, Belgariad, Spiderwick Günceleri gibi serileri daha önce okuması daha verimli olabilirdi. Harry Potter’dan sonra Yüzüklerin Efendisi çok ağır gelir. Elbette Hobbit okuyabilirsin. Tabii Azerbaycan’da bunları bulabilir misin ya da pdf olarak varlar mı emin değilim. :blush:

8 Beğeni

Azerbaycan’da var mı bilmem ama ben zaten pdf olarak türkçe okuyorum. Hobbit’i internetten buldum zamanım olduğunda okumak istiyorum. Evet Yüzüklerin efendisini daha sonra okurum. :blush:
Nicholas Flamel ve sırları serisi mi var? :open_mouth: Harry Potter dünyasında Nicholas Flamel felsefe taşını bulan ve 650-den çok yaşı olan bir kimyagerdi. Öyle bir seri olduğunu bilmiyordum. İnternetten bulabilirsem okumak isterim. :smiley:
Düzenleme: İnternetten Ölümsüz Nicholas Flamel ve sırları isimli bir kitap buldum. Ama aynı kitap mı bilmiyorum.

1 Beğeni

Evet, bahsettiğim kitap o. Harry Potter’da da bahsediliyor ama benzerlikleri yok. Sadece Nicholas Flamel’in ve eşinin olduğu bir gençlik macerası.

1 Beğeni

Gerçekten harika görünüyor. :star_struck: Zamanım olduğundu kesinlike okumalıyım.

1 Beğeni

14 Beğeni

Okuduğum ilk fantastik romandı Yüzüklerin Efendisi. Sene 1998. O güne dek okuduğum hiçbir şeye benzemiyordu. O günden sonra da hayatım değişti zaten. Kitabın ön sözünde de dediği gibi, bu öyle bir üçlemedir ki karakterlerin hiçbirinin yerinde olmak istemezseniz. Ama bitirince de bu olaylar gerçek olmalıydı, bu karakterler gerçekten yaşamış olmalıydı dersiniz. O kadar insancıl ve gerçekçidirler çünkü; çok büyük fedakârlıklarda bulunur, muazzam bir dostluk öyküsü anlatırlar. Kâh kahkaha atarsınız kâh gözünüz dolar (son sahnede mesela).

Lisede okuduğumda doğa betimlemelerinden sıkıldığımı hatırlıyorum. Birkaç sene sonra tekrar okumuş, fark etmediğim ne çok şey olduğunu görmüştüm. Bundan bir-iki yıl önce ilk kitabı yine okudum ve unuttuğum ne çok şey olduğunu görüp acayip bir keyif aldım.

Filmi izledim, okumaya ne gerek var demeyin. Film kitapların sadece aksiyon sahnelerini anlatıyor çünkü. Kitapları okumayan biri Tom Bombadil’i, yaşlı ormanı, höyüklü kişileri, Sting’in nereden geldiğini, Saruman’ın gerçek sonunu, Faramir’in neden bu kadar sevildiğini, Glorfindel’i asla bilemez, tanıyamaz.

19 Beğeni

Siz fantastik türüne fantastik türünün kurucusu sayılan eserle başlamışsınız Hocam(ne mutlu size, nasip olsun bize de).(dakikasında böyle iştah kabartıcı bir tanıtım yazmanızı beklemiyordum. Izninizle bu yorumunuzu cemiyetin ilk yorumuna link olarak koymak istiyorum)

Onunla başladım çünkü başka yoktu :smile: O zamana dek hiç fantastik roman yayınlanmamıştı Türkiye’de. Sonra Ejderha Mızrağı ve Hobbit gelmişti.

Foruma hareket gelsin, herkes evde sıkılıyor diye yazdım ben de :slight_smile: Okumuşlar ve okumamışlar bir dökülsün, muhabbet olsun. Ve tabii ki link verebilirsin, sormana gerek bile yok.

3 Beğeni

Okudunuz mu bilmiyorum ama Tolkien miras serisi falan var. Sizce alıp okumaya değer mi?

1 Beğeni

Hepsini okumadım. Roverandom’ı okudum ama pek sevmedim. Yüzüklerin Efendisi evreniyle tek satırlık bir bağlantısı olan bir çocuk masalı daha çok.

Hobbit’i okudum. İkinci yarısını epey severim. Masal gibi başlayıp Yüzüklerin Efendisi’nin girişine evrilir. İlk yarısı basit, ikinci yarısı karanlıktır.

Miras serisi dışında Silmarillon ve Güç Yüzüklerine Dair’i okudum bir de. Bitmemiş Öyküler var elimde. Ama ona başlayamadım.

6 Beğeni

Teşekkür ederim :slight_smile: Benim miras serisinden merak ettiğim Tom Bombadil falan var asıl onu merak ediyorum. En ilgimi çeken karakterlerden. Alıp okuyan varsa cevaplarsa sevinirim.

2 Beğeni

Benzer hikayelerimiz var. Hatay’da büyüdüğüm için Ankara’ya gelene kadar çok kitap bulma şansımız yoktu. Zaten lisede de boş zamanlar ders çalışmakla geçiyordu.

İlk okuduğum zamanı, tadı… her şeyi hatırlıyorum. Maltepe’de bir öğrenci evinde kalıyordum ve seriye hayrandım ama henüz okumamıştım (nasıl oluyor demeyin, oluyor :slight_smile:). Evin balkonunda, ev arkadaşımın kitabını ödünç alarak okumuştum. Sonrasında da Drizzt ile devam etmiştim.

Yazdıklarınızı okuyunca birden nostalji oldu. Tam olarak 2000 yılı idi :slight_smile:

4 Beğeni

4 Beğeni

@mit
Ben ilk yüzüklerin efendisi kitabımı ortaokulda almıştım. Öyle daha film filan yoktu piyasada. Okuma günümüz vardı Türkçe derslerinde, hoca herkes bir kitap getirsin demişti. Yağmurlu bir gün okuldan çıktım eve yürüyorum, hocaya küfür ede ede…
Ben kitap okumam ki…

Bir korsan kitap satıcısı vardı köşede…Tezgahı örtmüş yağmur yağıyor diye , aç dedim açtı…Onca kitabın altında böyle 1 cm karelik yeşil bir köşe. Ama köşe var ya " I see youuuu" çekti resmen. Elimi atıp bir çektim, tepeden aşağı yaşlı bir amcam iniyor. İlk defa okudum " Yüzüklerin Efendisi " yazıyor…

Şimdi bir çok kişi bik bik eder. AAAA KORSAN mı… Evet korsan aldım. Yoktu ki… 2 sene sonra Dost Kitap Evine Metis Yayınlarından gelmişti de tüm seriyi kitapevinin deposundan araya adam sokup aldırabilmiştim.
Birde her akşam gider Korsan BlindGuardian kaseti alırdım. Walkmene takıp Guardian çalarken okurdum. Evet o da korsandı. Ankara da Zihni müzik yasal korsanıydı bu işin. Nerde bulucan, bulsan 3 kuruş harçlıkla nasıl alıcaksın yabancı kaseti…

Gecelerce okur, rünlere, elf alfabesine çalışırdım. Ne güzel günlerdi be… Birde benim gibi iki manyak vardı. Onlarla olum frp diye bir şey varmış muhabbeti olurdu.

En büyük üniversite hayalim FRP topluluğu olan bir okula gitmek olmuştu. Şimdi her gün biraz kitap okumasam yemek yememiş gibi hissediyorum.Hey gidi günler be…

8 Beğeni

Filmi seyretmeden okursanız sonrasında film yavan gelecektir.

Filmi seyrettikten sonra okursanız ne biçim film çekmişler hiç birşeyi koymamışlar meğerse dersiniz.

Bazı karakterleri koymamaları veya olayları farklı anlatmalarının sebebi belki bir gün anlaşılır.

1 Beğeni

Legolas ve Gimli’nin birlikte Valinor’a yelken açtığı söylenir Ekler kısmındaki Yılların Öyküsü’nde

Bildiğim kadarıyla Gimli yine ölümlü. Çizimde ona vurgu yapmışlar diye düşündüm.

1 Beğeni

Yüzüklerin Efendisi film ekibinin birleştiği videonun türkçe altyazılı hali.

6 Beğeni

9 Beğeni

3 haftalık pazar maratonu vesilesiyle seriyi bitirmiş bulunuyorum. Gözüm yaşlı falan değil. Doğrudan kalbime tesir eden bir duygu bu. Çok güzeldi ya. Başka bir şey demek istemiyorum

4 Beğeni