Yüzüklerin Efendisi'ne Ait Kayıp Metinler Yıllar Sonra Ortaya Çıktı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/yuzuklerin-efendisi-kayip-metinleri-yillar-sonra-ortaya-cikti/

image

Yüzüklerin Efendisi serisinin radyo uyarlaması için kaleme alınan kayıp metinler yıllar sonra ortaya çıktı. J.R.R. Tolkien’in kült eseri 1950’lerde radyoya uyarlanmıştı. J.R.R. Tolkien’in fantastik kurgu eseri Yüzüklerin Efendisi’ne ait BBC tarafından yapılan ilk radyo uyarlamasının kayıp metinleri bulundu. Radyo serisinin kayıtları kayıp olsa bile uyarlamaya ait metinler Oxfordlu akademisyenler tarafından gün ışığına çıkarıldı. Amazon Prime’ın… (DEVAMI…)

4 Beğeni

Her hafta kayıp bir parça bulunuyor. 50’ler de o kadar geç bir tarih değil ki bu kadar çok metin kaybolmuş anlamıyorum. Savaş ortamı diyeceksiniz ama profesörlük yaptığı oxford’daki tüm belgeler kaybolmalıydı o zaman… garibime gidiyor.

2 Beğeni

Yeni yeni senaryolar üretmek için daha ne kayıp metinler çıkacak bak görürsünüz. “Aa koltuğun altında biraz daha buldum. Vayy şömine bacasına sıkışmış 40 sayfa daha çıktı.”
Rahmetli C. Tolkien yaşasa sıkardı biraz yeni “kayıp” metin bulmak.
Bir salın JRR’yi. Adamı mezarında ters döndürmekten bıkmadınız mı?

1 Beğeni

Tabutta röveşata attırmayı planlıyorlar galiba.

2 Beğeni

Bu kayıt olmaması durumu Dr. Who için de olmuştu, tamamını olmasa bile birçok kayıp bölümü hayranlar sayesinde bulmuşlardı. Acaba bir yerlerde bunun kayıtları duruyor mudur? :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Bunu söylemeye gelmiştim, benden önce davranmışsınız.

Bağlantıya bakarsanız göreceksiniz ki 106 bölüm kayıpken bu sayı 97’ye düşmüş ve bulunan bölümler Nijerya’da bulunmuş. Kayıtları tutan BBC kanalının politikası şuydu: Arşiv içinde yer sıkıntısı çekiyoruz, bu yüzden ne yapmalıyız? “Önemsiz” kayıtları arşivimizde tutmayı bırakarak yeni ve daha önemli kayıtları tutalım. Bu önemsiz kayıtları da nereye atarsak atalım. Yani mevzu Tolkien ailesinin para hırsı ya da Christopher Tolkien’in artık olmayan direngenliği değil, BBC’nin arşiv politikası bu. Bu yüzden nispeten yakın bir tarih olan 1950’li yıllarda bölümler kayboluyor. Belki burada yanlış anlamaya sebep olan kelime “kayıp” ifadesidir. “Atılmış” kayıtlar ve belgeler bunlar.

1 Beğeni

Haberin görselinde kullanılan fotoğraf (filmin o sahnesi), bu durum ile güzel örtüşüyor :slight_smile: Sadece bunu söylemek istemiştim, emeklerinize sağlık.

1 Beğeni