Zaman Çarkı 5. Bölüm Değerlendirmesi: Kan Kanı Çeker

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Zaman Çarkı 5. Bölüm İncelemesi: Kan Kanı Çeker – Kayıp Rıhtım

image

Zaman Çarkı 5. bölüm incelemesi sizlerle. Amazon Prime Video‘nun Robert Jordan‘ın roman serisinden uyarladığı fantastik dizisinin yeni bölümüyle birlikte sorular çoğalıyor. Bir yanda Nynaeve bir daha eskisine dönemeyeceğinin, hayatının bütünüyle değiştiği gerçeğiyle yüzleşirken, öte yanda Egwene içindeki gücün kimileri tarafından nasıl bir tehdit olarak görüldüğünü acı bir şekilde öğreniyor. Perrin’in fiziksel ve duygusal acısı ise… (DEVAMI…)

Bölümün en büyük günahı merkezine Stepin’i koyması. Rand ve Perrin haricindeki tüm Tar Valon sahnelerinde ana tema Stepin. Bunun yerine kuledeki diğer Aes Sedailer ve belki kabul edilmişlerin ve muhafız adaylarının eğitimini biraz gösterseler ve Stepin’i de arka planda işleseler çok daha iyi olurdu bence.

İnceleme güzeldi. Elinize sağlık. Yani seriyi 3 kez bitirmiş biri olarak dizide en çok beğendiğim yerin intro olmaması gerekir.(onuda ileriki sezonlarda dokunan desen değişir diye düşünerek beğendim.) Hadi her ne kadarilk 3 bölümde mantık hataları olsa da ve 4. bölümdeki saçma dövüş sahneleri olsa da 4. bölüm en azından bana biraz umut vermişti. Ama 5. bölümü izledikten sonra boşa umutlanmışım diye düşündüm. Şöyle söyleyebilirim (senaristlere hakaret olarak algılanmasın lütfen) 5. bölümden sonra düşündüm ve bu bölümü ben yapsam nasıl senaryo yazardım. Benim yaptığım 5. bölüm senaryosu (düşünerek) toplamda 58 dakikaydı ve bu bölümden çok daha kitaba sadık ve 10 kat daha iyiydi.(baştaki mezar sahnesi ve Perrin ve Egwene’nin beyaz pelerinlilere yakalanma sahnesi değişmeden olduğunu belirteyim) Kısacası ilk sezonu bitiriceğim ama Eomer’inde dediği gibi umut bu diyarları terkedeli çok oldu.

İlk dört bölüm (biraz zorlamayla da olsa) fena gitmiyordu. Ama bu son bölüm için söyleyeceğim tek şey, kelimenin tam anlamıyla: BERBAT!