"Zaman Çarkı" Dizisinin Yapımcısı Hayranların Sorularını Yanıtladı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/roportaj/zaman-carki-dizisinin-yapimcisi-hayranlarin-sorularini-yanitladi/

Zaman Çarkı dizisinin yapımcısı Rafe Judkins, Twitter’da düzenlediği bir etkinlikle hayranların sorularını yanıtladı. Biz de bu yanıtları sizler için çevirdik! (DEVAMI…)

11 Likes

Zaman Çarkı okumamış biri olarak tatmin oldum.

Efektleri, makyajı, vs. unsuru dikkate almadan projeyi tasarlayamazlardı zaten. Daha düşünmedim, cevabını verseydi, çıkacak sonuçtan şimdiden şüphelenmeye başlardım.

Evet, daha o aşamaya gelememiş olabilirler ama, müzik kısmı çok önemli. Duygusal iniş veya çıkışların doruk noktası yaşanan sekansları alıp götürtebilecek yegane unsurlardan biri de müzik.

LGBTQ+ konusundaki açıklama. İlişkileri sunmak için kolayı mı, yoksa zor yolu mu seçecekler. Kolay yoldan kastım, sadece öpüşme, sevişme ya da yataktan birlikte kalkarak güne birlikte başlama gibi sahnelere yer vermekle yetinmek. Zor yoldan kastım, kolay yoldakilere bulaşmadan, çiftler arasındaki ilişkinin niteliğini gözeterek konuşmaları davranışları, vs. işlemek; Star Trek Discovery’deki doktor ve bilimsubayı ilişkisindeki gibi.

Hayranlara kulak vermeleri iyi güzel de birinin hoşuna giden ötekisinin hoşuna gitmeyebilir. Projenin gerçekleşmesi için uyarlamaya uygun, "orta yol"luk bir çizgide ilerlediler diyelim; yine beğenmeyen olacaktır. Ekibin, gündüzleyin başlarından soğuk terler akmasına, geceleri de kâbuslar görmelerine yetecek kadar sebepleri var.

1 Like

Dizi adına gayet umut verici bir görüşme olmuş. Ama yine de koskoca WoT külliyatının TV ekranlarına nasıl aktarılacağı konusunda endişelerim var.
Bir Zaman Çarkı hayranıyım. Olay örgülerine, coğrafi ve sosyolojik betimlemelere, binlerce -evet, binlerce- nefes alan, yaşayan karaktere derin bir saygı duyuyorum. Tüm bunların dizide nasıl yer bulabileceğini bir türlü aklım kesmiyor.
Bekleyelim, görelim. Umarım iyi bir iş çıkarırlar da mahçup olurum.

2 Likes

Çok teşekkür ederim nu haber için okurken mutlu oldum. Senaristle ilgili bazı şüphelerim vardı ama yorumları beni tatmin etti. Özellikle şu kısmı:

Çok beğendim. Benimle aynı şeyleri düşünüyor ve karakterlerin öneminin farkında olması beni memnun etti. Sanıyorum güzel bir bütçe ve sağlam prodüksiyon ile bu iş olabilir. Ancak tek gücün televizyonda sihirli annem efektleri gibi görünmesinden korkuyorum biliyorsunuz çok renkli. :smiley:

2 Likes

Aslında bu konu bu dizi için son derece önemli olmalı. Çünkü, kitabı okuyan arkadaşlar bana katılacaktır, ana karakter diyebileceğimiz üçlünün “gönül ilişkileri” kitapta son derece öneme sahip. Bunlar sadece cinsellik anlamında değil, karakterlerin kişisel gelişimlerinden aldıkları kararlara kadar epey yer tutuyorlar. İkili (hatta yeri geldiğinde üçlü :wink:) ilişkiler diziye "görsel şölen"den çok daha iyi fazlasını katacaklar, eğer güzel işlenebilirlerse.

Yapımcının da dediği gibi; "Kitapların öyküsünü anlatıyorum, ancak her uyarlamadan bekleneceği gibi bazı farklılıklar da olacak. Aksi halde her bölümün ardından insanlar ne için bağırıp çağıracak? " Yine de bu farklılıkların minimum düzeyde olmasını ummaktan başka elimizden bir şey gelmiyor ne yazık ki. Yine de, özellikle coğrafi konuda yapımcıya güveniyorum; çünkü istendiği zaman bu işin altından çok güzel kalkılabildiğini Game of Thrones bize gösterdi.

Yapımcının yerinde olsam en çok korktuğum konu bu olurdu :slight_smile: Tek güç çok kendine has ve bir o kadar da ince düşünülüp sık “örülmüş” bir sistem. Yazarken anlatması teferruatlı olsa da rahat ve okurun aklında muazzam bir iz bırakıyor (sanırım daha güzel bir büyü sistemi okumadım), ama bunu ekrana birebir yansıtmak neredeyse imkansız ve en iyi aktarımı bile kitaptaki aynı hissi veremeyecek gibi geliyor. Örneğin Nynaeve’in şifayla ilgili keşfettiği, uzun zamandır unutulmuş örgüleri tekrar keşfederken yaşadıkları ve hissettikleri, bu örgülerin "desen"i. Bunların da altından en azından “eh işte” denilebilecek şekilde kalkılırsa bile bence hayranlar olarak şükretmemiz gerekir :slight_smile:

3 Likes