Zaman Çarkı

İşte görmek istediğim yorumlar bunlar :heart_eyes:
Aes Sedailerden nefret edenler düşünsün şimdi. Helal Marius :+1:t2:

5 Beğeni

Şimdi benim de gözüme giren Aes Sedailer var, güçlü kadın karakterleri de her zaman takdir ederim ama burada başka durumlar da var.

1 Beğeni

Geçti artık azizim. Sizi çoktan kızıllara söyledim :joy: :kudur:

1 Beğeni

Gerçi onların da bi numarası kalmadı da… :joy:

Hah, ben de onu diyecektim, zaten kızıları da pek takmıyorum.
Şaka bir yana, seri boyunca kızılların yozlaştığını varsaymışımdır hep.

1 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum, kaldı ki zaten bir çok elzem olaya onlar sebep oldu Beyaz Kule adına.

1 Beğeni

Kara ajah denince akla ilk onların gelmesi de cabası oldu bir yerde, gerçi bu konuda şaşırtanlar da oldu tabii şimdi.

1 Beğeni

Bu yanılgıya ben de düşmüştüm ilk okuduğumda. Bütün kızılları kara gibi düşündüm hep. Belki de Beyazcüppeleri tanıdıkça Işıkta yürüyen ve Karanlık Varlıkla savaşanların da tek bir çizgide olmadığını farkettim. Seri iyi -kötü savaşı, ancak iyinin tarafında da kötü insanlar var. Kötü olmalarınınsa tek sebebi kendi doğrularınca karanlıkla savaşmaları belki de. Aslında bu yönüyle kendi dünyamıza çok beziyor.

Bir seri katil gerçek bir kötü olabilir. Tek istediği öldürmektir. Ama bir asker kendi inandığı doğrularınca bunu yapar. Oysa ki o da kötüdür benim gözümde. Bunun gibi sanırım :thinking:

1 Beğeni

Seanchanları daha çok sevmiyoruz diye Aes Sedaileri sevmek zorunda mıyız :unamused:?

1 Beğeni

Tabi ki değilsiniz. Sadece espriyle yaklaşıyorum ben her şeye :joy:
Yoksa zaman çarkı yüzüklerin efendisinin aynısı diyenlere bile…diyenlere bile say…(olacak bi saniye biraz zorlanıyorum :joy: ) diyenlere bile saygım var…

1 Beğeni

O zaman ortalığı karıştırayım. Bence değil ve yine bence Zaman Çarkı Yüzüklerin Efendisi’nin üzerindedir…
Not: Genel olarak fantastik edebiyatın geldiği nokta bence Yüzüklerin Efendisi’nin üzerindedir. Bunlara Eddings kitaplarını da rahatlıkla dahil edebilirim.

4 Beğeni

Ben size katılıyorum ve hatta yüzde yüz aynı fikirdeyiz. Ama işte, şu yıllarca Voltaire’e ait sandığımız, “Fikirlerinize katılmıyorum, ama onları özgürce ifade edebilmeniz için canımı bile veririm.” sözüne de inanmıyor değilim.

1 Beğeni

Bu elbette ayrı bir tartışma konusu ama modern fantazyanın Tolkien’ın ötesine geçtiği bariz bir gerçektir bence.

2 Beğeni

Zaman Çarkı’nı ben de Yüzük serisinden çok severim. Yüzük serisi romandan çok tarih kitabına kaçıyor bazı yerleri. Fantastik bir tarih kitabı. Karakterleri benimseyemiyorsun, hobbitler hariç. Yalnız dünya yaratımı konusunda Tolkien farkı feci açmıştır, ona yaklaşan çok fazla kişi yok maalesef. O yüzden ben şahsen günümüz fantezi edebiyatı her yönden Tolkien’i geçmiştir diyemem rahat olarak.

Öyleyse herkesi toptan kızdıracak bir şey söyleyeyim :joy:
Bana sorarsanız, evet, Zaman Çarkı Yüzüklerin Efendisi serisinin üzerindedir. Ama Fırtınaışığı Arşivi, Zaman Çarkının da üzerine çıkacaktır.

Ki zaten olması gereken de bu değil midir? Her yeninin eskiyi aratacağına, daha iyi olması

4 Beğeni

Fırtına ışığını neye dayanarak yazıyorsunuz ilk 3 kitapla wot un ilk 3 kitabınamı yoksa wot un 14 kitabına mı

1 Beğeni

Herkesi toptan kızdırmış olmazsınız bence. Zaman Çarkı okurlarının hepsi -epey yüksek bir çoğunluktur hepsi olmasa da- Fırtınaışığı Arşivi de okuyor. Benim gördüğüm kadarıyla birçoğu FA serisine bayağı aşık. Tüm kalbimle söyleyebilirim ki Fırtınaışığı okurken yıllarca konuşulacak, kilometre taşı olacak bir seri okuduğumu hissediyorum.

6 Beğeni

Genel olarak tahmini bir yorum yapıyorum. Tahminimce, böyle giderse seri bittiğinde böyle hissedeceğimi düşünüyorum, hatta biliyorum.

Hatta güzel bir bakış açısı, fırtınaışığının ilk ikisiyle wot ilk iki kitabına bakmak… Bence yine Fırtınaışığı kazanıyor gibi :thinking:
Henüz üçüncü kitabını okumadım bu arada.

2 Beğeni

Bunu ben de düşünüyorum ki daha önce de söylemiştim zaten senle konuşurken eğer ki fırtınaışığı arşivi kitapları bu kalitede devam eder de Sanderson aşırı hızlı olmayan güzel bir sonla bitirebilirse Fırtınaışığı arşivi Zaman Çarkını geçecek. Tabi bunda biraz Sanderson’ın tecrübeli bir yazar olmasının da payı var. Jordan Zaman Çarkı ile tecrübe kazandı yani hataları daha çok.

Yine de her şeye rağmen Sanderson da karakterleri sevdirebiliyor olmasına rağmen karakterlere yakınlık bakımından hala bir zaman çarkındaki hissi yakalayabilmiş değilim. Kaladin ile Dalinar’ı seviyorum ama Zaman Çarkının ilk iki kitabında ana karakterleri sevdiğim kadar çok değil.

Bir şey daha söyleyeyim bluesedai’ye katılıyorum yenilerin daha iyi olması güzel bir şey. Daha iyiden kastım tabi ki benim için daha iyi olan herkesin fikri başkadır ancak ben okuduğum her eserin Zaman Çarkından daha iyi olmasını isterim böylece bir sürü çok güzel seri okumuş olurum yeni yazarların da Jordan’ı ve Tolkien’i geçemeyecekleri gibi bir kural yok. Bu adamlar Tanrı değil. Kişiye göre değişir. Sanderson’da Jordan’ı geçer mi geçmez mi bilemem ama kesinlikle ondan daha fazla dünya kazandırdı fantastik evrene. Eğer ömrü uzun olursa çok daha fazlasını kazandıracağına eminim. Umarım yaptığı her iş en sevdiğim serileri devirerek en sevdiğim eser olur da aynı hazzı defalarca yaşarım. :slight_smile:

5 Beğeni

Bende senin gibi düşünüyorum henüz fırtınayı okumama rağmen wot un lotr dan Fırtına nı wot tan iyi öldüğünü düşünüyorum .

Bazen wot un doğruluk kılıcını paylaştığı kaderi nasıl paylaşmadığını merak ediyorum .

1 Beğeni