Zaman Çarkı

Inşallah gelecekte Sandersondan daha iyi yazarlar çıkar bòylece fantastik edebiyat hep özgün kalır çünkü bazı kitaplar artık hep aynı şeyi taklit ediyor hissi veriyor , kehanet , seçimli olan kişi kurtarıcı …

1 Beğeni

Brandon Sanderson’ın artıları çok fazla Jordan’a göre, ve Fırtınaışığı bu yüzden Zaman Çarkı’ndan çok çok daha iyi olacak. Bu beni gururlandırır. Ayrıca, Sanderson, Jordan’ın edebi mirasını devralıp üzerine koyduğu için de çok avantajlı.

3 Beğeni

Fırtınaışığına karşı aşırı hypeladınız beni. Eğer okuduğumda beklentilerim karşılanmış olmazsa ilk işim sizi bulmak olacak :smile:

1 Beğeni

Bir miktar haklısınız ama şu da var: https://www.ted.com/talks/matthew_winkler_what_makes_a_hero

1 Beğeni

Tolkien yarattığı dünyayla tanrı olsa sırıtmaz bence ama çok daha iyileri tabiki olacaktır ve tartışıldığı üzere adaylar da bir hayli fazla.Katılıyorum. :krs:

1 Beğeni

potterler wot okursa bu olur abi jordan kadar kapsamlı bir dünya yaratmaz brandon hikayeleri çok güzel olsada eski yazarlardan değil o havayı veremiyor yani veriyor da lotr wot gbi seriler gibi dünyanın tamamen içinde olamıyorsunuz

abi neden öyle düşündüğünü söyler misin sırf forumdakiler dedi diye öyle düşünme ben birsürü kitap tavsiyesi almış adamım çoğu zaman abartirlar tercihlere saygım var ama okumadan bir kitabı gidip de bu daha iyi diyemezsin abi benden büyük olduğunu farzederek konuştum teşekkürler.

Abi sanada bir çift lafım var lütfen Wot’dan iyi bir seri yazamaz brandon her ne kadar muhteşem bir yazar olsada ben fantastik türe neredeyse çok aşina bir adamım cevirilen bir sürü kitap okudum fantastik ve şunu diyebilirimki wot bir insanı içine lotr harry potter veya kralkatili guncesinden içine daha çok çekiyor kitabı hissediyorsun yani bırakmıyordum ben mesela 1 haftada bitirdim wotr’ı ve gece sabah demeden uyumadan okudum abi ve bundan önce de baya fantastik kitap okumuştum ben kendime türe hakim biri diyebilirim heralde çok iyi olduğumu iddia etmiyorum ama.çok sıkı bir fantastik kitap türü takipçisi olarak hiç bir yazar Wot’u geçebilecek bir seri yazamaz ve inşallah yazma.z sinir krizi geçiririm öyle birşey olursa bu arada

Hadime değil biliyorum umarım yanĺış anlamasın cankupotter.
Bir kere potter okurları eleştirme çünkü bir kitabın iyi olmasıyla bir kitabı çok sevip nick adı yapmakta çok fark var
Bende senin gibi wot u ve lotr çok seviyorum özellikle lotr daha edebi bulmakla beraber en epik ve duygulandırıcı savaş sahnesinin lotr da olduğunu düşünüyorum . Ama şöyle bir şey var ne Jordan ne Sanderson Ne de Tolkien kusursuz değil .istersen tüm yazarların kusurlu yanlarını ve iyi yanlarını yazarim.

Bu cümleleri doğruluk kılıcı için söylediğini sanıyorum . Doğruluk kılıcını okumadım aman bol bol inceleme okudum. Böyle düşünmek teki ana sebebim iki serinin birbirine çok benzemesi ve uzunlukları .şimdi dürüst olalım ikiside uzun bir seri ve ilk kitapta gösterdikleri başarıyı sonlardada gòstermelerini beklemek bencillik olur. İllaki bir yerde fikirleri hayal güçleri tükenecek ve bir şeyler yolunda gitmeyecek ama sanırım doğruluk kılıcı hem wot u çakması olması hemde serinin ortalarda değil başlarda bozması daha fazla taşlanmasına neden oluyor. Tabiki wot ta olduğu gibi felsefi yanının bulunmaması doğruluk kılıcını daha kötü yapıyor.

Karakter konusuna gelince doğruluk kılıcını okumadım ama şunu söyleye bilir mi Jordan bayan karakter yaratmaktan berbat .daha yazacak çok şey var ama artık bitirse iyi olacak.

Arkadaşlar, yazarken virgül, nokta falan koyun cümlelerinizin arasına. Feci anlamda okunmaz oluyor yorumunuz. Bir nefeste okumaya çalışıyor gibi oluyorum, çok rahatsız edici.

Malazan’ı bekliyorum, bir gelse de okusak. Zaman Çarkı’ndan bile iyi diyorlar. Zaten kara fantezi edebiyatı olması sebebiyle ayrı bir bekliyorum, yazılan fantastik eserlerin çoğu romantik fantezi, Zaman Çarkı da romantik fantastiğin zirvesi. Biraz da öbür taraftan okumak gerek.

@Shakan eğer Sanderson’ın bütün kitaplarını okuyacaksan ki oku bence, ilk okuyacağın Fırtınaşığı Arşivi olmasın. Yazarın yazdığı sırayla oku kitapları. Elantris-Sissoylu diye devam et.

Teşekkürler tavsiye için. Bir arkadaş daha aynı öneriyi yapmıştı, not almıştım. Şimdi senden de aynı öneri gelince Sanderson kitaplarını okuma sıram kesinleşti. Zaten ben Sanderson’a başlayana kadar Fırtınaışıgı’nın yeni kitapları da gelir. :slight_smile:

Noktalama işaretleriyle hiç aram yoktur . Daha dikkatli olmaya çalışırım.

Müzik aniden durdu, Perrin tüm Tenekecilerin ona ve yol arkadaşlarına baktığını fark etti. Çocuklar ve köpekler bile durmuş, kaçmak üzereymiş gibi ihtiyatla izliyorlardı.

Bir an hiç ses duyulmadı, sonra gri saçlı, kısa boylu zayıf bir adam öne çıktı ve Elyas’a ciddiyetle eğilerek selam verdi. Üzerinde yüksek yakalı, kırmızı bir ceket ve paçalarını dizlerine kadar gelen çizmelerinin içine tıktığı bol, parlak yeşil pantolon vardı.

“Ateşimizin başına hoş geldiniz. Şarkıyı biliyor musunuz?”

Elyas aynı şekilde eğildi ve ellerini göğsüne bastırdı. “Ateşlerinizin etimi ısıttığı gibi, Mehdi, karşılamanız ruhumu ısıtıyor, ama şarkıyı bilmiyorum.”

“O zaman aramaya devam edeceğiz,” dedi gri saçlı adam. “Eskiden olduğu gibi ve hatırladığımız, arayıp bulmadığımız sürece bundan sonra olacağı gibi.” Gülümseyerek kolunu ateşlere doğru salladı ve sesi neşeli bir hafiflik kazandı. “Yemek neredeyse hazır. Lütfen bize katılın.”

Bir işaret verilmiş gibi müzik yeniden başladı ve çocuklar kahkahalar atıp köpeklerle koştular. Kamptaki herkes, yeni gelenler eski dostlarmış gibi yaptıkları şeylere geri döndüler.

Ama gri saçlı adam tereddüt etti ve Elyas’a baktı. “Diğer dostların? Uzak duracaklar mı? Zavallı köpekleri çok korkutuyorlar.”
“Uzak duracaklar, Raen.” Elyas’ın baş sallamasında küçümseme vardı. “Artık bunu biliyor olmalısın.”
Gri saçlı adam, hiçbir şeyin kesin olmadığını söylercesine ellerini açtı. Yol göstermek için döndüğünde Egwene attan indi ve Elyas’a yaklaştı. “Siz ikiniz arkadaş mısınız?” Gülümseyen bir Tenekeci, Bela’yı almak için geldi; Egwene Elyas’ın alayla hıhlamasından sonra dizginleri gönülsüzce teslim etti.
“Birbirimizi tanıyoruz,” dedi kürklere bürünmüş adam ters ters.

“Adı Mehdi mi’” dedi Perrin
Elyas kendi kendine birşeyler homurdandı. “Adı Raen. Mehdi ünvanı. Arayıcı . Bu topluluğun önderidir. Diğerleri tuhaf geldiyse ona Arayıcı diye hitap edebilirsiniz. Aldırmaz.”

“Bahsettiği şarkı neydi?” diye sordu Egwene.

“Gezmelerinin sebebi budur,” dedi Elyas, "ya da öyle derler. Bir şarkı arıyorlar. Mehdi’nin aradığı budur. Dünyanın Kırılışı sırasında kaybettiklerini, bir kez daha bulurlarsa Efsaneler Çağı’nın cennetinin döneceğini söylerler. " Gözlerini kampta gezdirdi ve hıhladı. "Şarkının ne olduğunu bile bilmiyorlar; buldukları zaman anlayacaklarını iddia ediyorlar. Cenneti nasıl getireceğini de bilmiyorlar, ama Kırılış’tan bu yana, neredeyse üç bin yıldır arıyorlar. Bence, çark dönmeyi bırakana kadar arayacaklar.’’

İlk kitapta en çok hoşlandığım bölüm. O kadar güzel ki. Spoiler yok bu arada ama yine isteyen olursa spoiler buğusunu atarım.

6 Beğeni

2.Kitap bitti dün gece. O bulut olayı çok acayipti. Bugün 3’e başlayacağım. Allahsız Rand bu kitapta da “bin ijdir diğilim tmm mi…” diye gezmiyor değil mi hala?

4 Beğeni

Az sabret 3 . Kitabın sonunda Rand öyle bir kabuleniyorki şaşarsin ama kitabın ortası ve başında Rand yine eski Rand

Edit : Rand bu kitapta çok az görünüyor daha çok kız lar var

Önemli spoiler değil.

1 Beğeni

Sen de sürekli spoiler istiyorsun. Biri bir gün öyle bir spoiler verecek ki bir daha bu başlığa uğramayacaksın. :slight_smile:

Ben spoilerın Allahını yedim zaten yabancı sitelerdeki salak biri yüzünden. O yüzden pek önemli değil. Neyse bakalım.

4 Beğeni

Dünyada önemli spoiler yiyen salağın birtek ben olmadığını bilmek çok güzel yedigm spoiler yazsam roman olur.

Salak derken?:face_with_raised_eyebrow:

doğruluk kılıcı için demedim wot için ve Robert jordan kusursuza en yakın kişidir djdj jd