Zaman Çarkı

Sağlam güldüm. Bende yeni keşfettim :joy:

5 Beğeni

Ahlak bekcilerine selam olsun. Okumaya devam.

4 Beğeni

Eksik olan son kitabı da buldum :slightly_smiling_face:

En güzeli kokusunu hissederek okumak

4 Beğeni

Ben de toplamak istiyorum da kapakların yenilenmesi durumu kesinleşirse yeni kapaklarla toplamak istiyorum, daha bekleyecem galiba :grinning:

Kapakların yenilenmesi kesin sanırım ama kaç yıl sonra çıkar belli olmaz .çok beklersin gibime geliyor

1 Beğeni

Bkm kitaptan baktım şimdi orada da satışta başlangıç kitabı

Hangi kitabın temininde sıkıntı var bilmiyorum ama aşağıdaki kitapların bandrolü alınmış. Bekelyen arkadaşlar vardır.

4 Beğeni

Sonunda beklenen haber geldi.:pray:

Mail at stok kontrolü sağla varsa sipariş et

Babil 1 gün içerisinde cevap veriyor aslında, ve sizin için tedarikçilere soruyor kitabı. Kitap her yerde bitmiş gözüküyor sipariş vereceğim temin edilebilir mi diye e-posta gönderin.

Ben bir kaç kez bulunmayan kitaplar da bu tarz Babil dahil kitap satış sitelerinden temin talebinde bulunup olumlu dönüş yapılınca sipariş verdiğim oldu.

1 Beğeni

Baslik oldukca buyudu dev bir yartiga donustu. Ilk baslarda ne tartisildigini unuttum.

Ishamael hakliydi

4 Beğeni

İlk başlarda seriyle alakalı konular tartışılıyordu şimdiyse sadece baskı sayıları, bulunan bulunamayan kitaplar tartışılıyor. Bu başlığın bir karadeliğe dönüşmesinden korkuyorum ben açıkçası.

2 Beğeni

Gidişat maalesef öyle gösteriyor.

1 Beğeni

Konuya geri donelim o zaman. Sizce,

Özet

Egwene nin kesfettigi seratesin karsiti olan orgu daha once biliniyor muydu. Efsaneler caginda bile yoksa son savas zamaninda kesfedebilecek bilgi birikimini egwene nasil elde etti. Sirf mantikla yapulabilecek örgü ise onceden neden bulunmamis

3 Beğeni

Zaman çarkı benim en sevdiklerimden. Oyle ki robert jordan öldüğünde ağlamıştım salya sümük. Ayrica kendisini görmüşlüğüm ve imzali bir kitabimda var. Sonrasinda yazilan kitaplari almama rağmen hayal kırıklığına ugramaktan o kadar korktum ki okumadim. Şimdilerde seriyi tekrar ele alacağım. Umarim üzülmem sonrasi iyi baglanmistir.

10 Beğeni

15 Beğeni
Özet

Açıkçası üzerine çok da düşünmediğim bir konuydu, o aksiyon esnasında dikkatimi çekmemişti. Kaybolmuş bilgilerden olabilir diye düşünüyorum, hiç kimse öyle bir şeyden söz etmiyordu çünkü. Ve Şerateş insanların çok da üzerine düşünmek istediği bir örgü olmadığı için de kimse üzerine düşmemiştir. Egwene o an bunun üzerine kafa yormak zorundaydı yoksa kurtulamayacaktı, Perrin’in de dediği gibi bu da diğerleri gibi sadece bir örgü sonuçta. Karşıtı illa ki vardır.

4 Beğeni
Spoiler

Örgünün efsaneler çağında bilindiğini zannetmiyorum. Zaten Efsaneler Çağı, Çark ve Tek Güce ait herşeyin bilindiği bir dönem değil; Shai’tan’dan, Son Savaştan ve hatta neredeyse savaş nedir ondan bile haberleri yok. Delik açılıp savaş başladığında iki tarafta yeniden keşfedilen yok edici örgülerden biri olan Şerateş’i kullanmaya başlıyor. Şerateş’in Desene verdiği zarar ise ancak savaşın sonlarına doğru keşfedilip kullanılması yasaklanıyor. Lews Therin Deliği mühürleyip Terkedilmişleri hapsettiğinde artık bu örgüye karşı bir karşı örgünün gerekliğinin artık o kadar da acil olmadığını düşünüyorum çünkü Desen Karanlık Varlığın dokunuşundan kurtulmuştu. Egwene’nin durumu ise bunun tam tersi: Desen, Karanlık Varlığın dokunuşuna ve Şerateş’in etkisine dayanamayıp dağılıyordu. Egwene karşı örgüyü sadece mantıkla değil bir tür içgüdüyle, ilhamla keşfetti. Bence bu ilhamın kaynağı da Çarktı.

Zaten böyle bir örgünün varlığı bilinse Rand’in bunu bilmesi ve Deliğe giderken en azından diğerlerine bahsetmesi gerekirdi. Desen dağılıp yok olursa neyi kurtaracak ki?

2 Beğeni

Benim beynim yandı yazarken :joy:

Özet

Hatırladığım kadarıyla Egwene’in yaptığı şerateşin zıttı olan örgü şerateşten çok daha güçlüydü bu kadar güçlü bir örgünün unutulması ihtimali çok düşük. Bir de şu yönden bakın Zaman Çarkı Evreni’nde zaman düz bir şekilde değilde döngüsel bir şekilde ilerliyor, seri bize bu döngünün çok kısa bir kesitini sunuyor. Bu zaman kesitini çemberde bir nokta olarak düşünürsek bu kesitimiz hem başlangıç hem de son olur. Yani Egwene’i örgüyü ilk yapan kişi kabul edersek çark döndüğü sürece zaman tekrar bizim kesitimize gelecek ve Egwene bu örgüyü tekrar gerçekleştirecek. Egwene örgüyü her yapışında sıfırdan, başkalarının bilgi birikimi olmadan kendisi yaratıyor. Ama eğer bu örgüyle ilgili bilgi aktarılmış olsa, bu bilgi yine Egwene’den gelmiş olacaktı. Kısacası paradoks.

Hayal kırıklığına uğrayacağınızı düşünmüyorum. Jordan’ın eksikliğini mutlaka hissedersiniz ama aynı zamanda Sanderson’un harika bir yazar olduğunu da keşfedeceksiniz. Zaten çoğu kısım Jordan’ın notlarından alınma. Işığın Anısı’nın son kısmı ise Jordan’ın bizzat kendi kaleminden çıkma.