Zaman Çarkı

Çok güzel haber; 0, 6 ve 10. kitaplar sıkıntılıydı. Yeni Bahar için de baskı yapsalar iyi olurdu.

Bende babil siparişimi iptal ettim, Yeni Bahar’ı bkmkitap sitesinden sipariş ettim, diğerlerini satışa çıktıklarında ilknoktadan alırım artık.

(Selin gökçen) #760

Sonunda beklenen haber geldi.:pray:

(onurcan) #762

Mail at stok kontrolü sağla varsa sipariş et

:smile: Onlar cevap verene kadar, stokta varsa da biter. Temin süresi 2 gün diyor, muhtemelen hatalı stok girildi sene başında, bkm ve babilde bu sebeple stokta görünüyor. Aylardır hiçbir yerde olmayan kitap, yeni baskı olmamasına rağmen bir anda stokta göründüğüne göre, bir yerde birileri yanlış bir tuşa basmış olmalı.

(Alper) #764

Babil 1 gün içerisinde cevap veriyor aslında, ve sizin için tedarikçilere soruyor kitabı. Kitap her yerde bitmiş gözüküyor sipariş vereceğim temin edilebilir mi diye e-posta gönderin.

Ben bir kaç kez bulunmayan kitaplar da bu tarz Babil dahil kitap satış sitelerinden temin talebinde bulunup olumlu dönüş yapılınca sipariş verdiğim oldu.

(orhan capas) #765

Baslik oldukca buyudu dev bir yartiga donustu. Ilk baslarda ne tartisildigini unuttum.

Ishamael hakliydi

(Cankut Değerli) #766

İlk başlarda seriyle alakalı konular tartışılıyordu şimdiyse sadece baskı sayıları, bulunan bulunamayan kitaplar tartışılıyor. Bu başlığın bir karadeliğe dönüşmesinden korkuyorum ben açıkçası.

(Kadir) #767

Gidişat maalesef öyle gösteriyor.

(orhan capas) #768

Konuya geri donelim o zaman. Sizce,

Özet

Egwene nin kesfettigi seratesin karsiti olan orgu daha once biliniyor muydu. Efsaneler caginda bile yoksa son savas zamaninda kesfedebilecek bilgi birikimini egwene nasil elde etti. Sirf mantikla yapulabilecek örgü ise onceden neden bulunmamis

(Handan Sarımehmet Kılınç) #769

Zaman çarkı benim en sevdiklerimden. Oyle ki robert jordan öldüğünde ağlamıştım salya sümük. Ayrica kendisini görmüşlüğüm ve imzali bir kitabimda var. Sonrasinda yazilan kitaplari almama rağmen hayal kırıklığına ugramaktan o kadar korktum ki okumadim. Şimdilerde seriyi tekrar ele alacağım. Umarim üzülmem sonrasi iyi baglanmistir.

(Handan Sarımehmet Kılınç) #770

(Cankut Değerli) #771
Özet

Açıkçası üzerine çok da düşünmediğim bir konuydu, o aksiyon esnasında dikkatimi çekmemişti. Kaybolmuş bilgilerden olabilir diye düşünüyorum, hiç kimse öyle bir şeyden söz etmiyordu çünkü. Ve Şerateş insanların çok da üzerine düşünmek istediği bir örgü olmadığı için de kimse üzerine düşmemiştir. Egwene o an bunun üzerine kafa yormak zorundaydı yoksa kurtulamayacaktı, Perrin’in de dediği gibi bu da diğerleri gibi sadece bir örgü sonuçta. Karşıtı illa ki vardır.

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #772
Spoiler

Örgünün efsaneler çağında bilindiğini zannetmiyorum. Zaten Efsaneler Çağı, Çark ve Tek Güce ait herşeyin bilindiği bir dönem değil; Shai’tan’dan, Son Savaştan ve hatta neredeyse savaş nedir ondan bile haberleri yok. Delik açılıp savaş başladığında iki tarafta yeniden keşfedilen yok edici örgülerden biri olan Şerateş’i kullanmaya başlıyor. Şerateş’in Desene verdiği zarar ise ancak savaşın sonlarına doğru keşfedilip kullanılması yasaklanıyor. Lews Therin Deliği mühürleyip Terkedilmişleri hapsettiğinde artık bu örgüye karşı bir karşı örgünün gerekliğinin artık o kadar da acil olmadığını düşünüyorum çünkü Desen Karanlık Varlığın dokunuşundan kurtulmuştu. Egwene’nin durumu ise bunun tam tersi: Desen, Karanlık Varlığın dokunuşuna ve Şerateş’in etkisine dayanamayıp dağılıyordu. Egwene karşı örgüyü sadece mantıkla değil bir tür içgüdüyle, ilhamla keşfetti. Bence bu ilhamın kaynağı da Çarktı.

Zaten böyle bir örgünün varlığı bilinse Rand’in bunu bilmesi ve Deliğe giderken en azından diğerlerine bahsetmesi gerekirdi. Desen dağılıp yok olursa neyi kurtaracak ki?

(Kadir) #773

Benim beynim yandı yazarken :joy:

Özet

Hatırladığım kadarıyla Egwene’in yaptığı şerateşin zıttı olan örgü şerateşten çok daha güçlüydü bu kadar güçlü bir örgünün unutulması ihtimali çok düşük. Bir de şu yönden bakın Zaman Çarkı Evreni’nde zaman düz bir şekilde değilde döngüsel bir şekilde ilerliyor, seri bize bu döngünün çok kısa bir kesitini sunuyor. Bu zaman kesitini çemberde bir nokta olarak düşünürsek bu kesitimiz hem başlangıç hem de son olur. Yani Egwene’i örgüyü ilk yapan kişi kabul edersek çark döndüğü sürece zaman tekrar bizim kesitimize gelecek ve Egwene bu örgüyü tekrar gerçekleştirecek. Egwene örgüyü her yapışında sıfırdan, başkalarının bilgi birikimi olmadan kendisi yaratıyor. Ama eğer bu örgüyle ilgili bilgi aktarılmış olsa, bu bilgi yine Egwene’den gelmiş olacaktı. Kısacası paradoks.

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #774

Hayal kırıklığına uğrayacağınızı düşünmüyorum. Jordan’ın eksikliğini mutlaka hissedersiniz ama aynı zamanda Sanderson’un harika bir yazar olduğunu da keşfedeceksiniz. Zaten çoğu kısım Jordan’ın notlarından alınma. Işığın Anısı’nın son kısmı ise Jordan’ın bizzat kendi kaleminden çıkma.

(Kadir) #775

Çok güzel. Kıskandım sizi.
image

(onurcan) #776

Çok güzel ve kıymetli bir imza. Yazara ulaşma hikayeniz nasıl oldu merak ettim doğrusu :slight_smile:

(Cankut Değerli) #777

Brandon Sanderson’ın yazdığı kısımlarda hayal kırıklığına uğrayacağınızı sanmıyorum, olabilecek en güzel şekilde toparlıyor seriyi, zaten @OldFatGil-Galad’ın da dediği gibi Robert Jordan’ın notlarından hareketle yazıldı kitaplar.

(Kadir) #778

Yeni baharı yakın zamanda okuyan var mı? Spoiler da bir sorum var.

Spoiler

Hatırladığım kadarıyla Yeni Bahar’da Moiraine Sedai ve Siuan Sanche, Cadsuane Melaidhrin’in kara ajahtan olduğuna kanaat geitmişlerdi. Yanlış mı hatırlıyorum yoksa?

Bir sorum daha var o da spoiler içinde. Bu soru tüm seriyi bitirenler için.

Büyük Spoiler

Yukarıdaki sorunun cevabı benim hatırladığım gibiyse serinin sonunda bir çelişki oluyor. Çünkü serinin sonunda Cadsuane Amyrlin Makamı oluyor ve ne Siuan ne de Moiraine sen kara ajahtansın demiyorlar. Acaba Robert Jordan’dan kalan notlarda Cadsuane’nin sonu yazmıyordu da Brandon Sanderson kendisi mi Cadsuane’ye bu sonu yazdı?

(Cankut Değerli) #779
Özet

İlk sorunuzun cevabını hatırlamıyorum ama ikinci sorunuza gelirsek o bölümü Robert Jordan’ın bizzat kendisi yazıyor. Catsuan’in de kara ajah olma ihtimali de ortadan kalkıyor aslında bu şekilde. Ayrıca o bölümü tam olarak hatırlamamakla birlikte Moiraine büyük ihtimalle bunu varsaymıştır sadece.