Zaman Çarkı

Çok güzel. Kıskandım sizi.
image

4 Beğeni

Çok güzel ve kıymetli bir imza. Yazara ulaşma hikayeniz nasıl oldu merak ettim doğrusu :slight_smile:

1 Beğeni

Brandon Sanderson’ın yazdığı kısımlarda hayal kırıklığına uğrayacağınızı sanmıyorum, olabilecek en güzel şekilde toparlıyor seriyi, zaten @OldFatGil-Galad’ın da dediği gibi Robert Jordan’ın notlarından hareketle yazıldı kitaplar.

2 Beğeni

Yeni baharı yakın zamanda okuyan var mı? Spoiler da bir sorum var.

Spoiler

Hatırladığım kadarıyla Yeni Bahar’da Moiraine Sedai ve Siuan Sanche, Cadsuane Melaidhrin’in kara ajahtan olduğuna kanaat geitmişlerdi. Yanlış mı hatırlıyorum yoksa?

Bir sorum daha var o da spoiler içinde. Bu soru tüm seriyi bitirenler için.

Büyük Spoiler

Yukarıdaki sorunun cevabı benim hatırladığım gibiyse serinin sonunda bir çelişki oluyor. Çünkü serinin sonunda Cadsuane Amyrlin Makamı oluyor ve ne Siuan ne de Moiraine sen kara ajahtansın demiyorlar. Acaba Robert Jordan’dan kalan notlarda Cadsuane’nin sonu yazmıyordu da Brandon Sanderson kendisi mi Cadsuane’ye bu sonu yazdı?

Özet

İlk sorunuzun cevabını hatırlamıyorum ama ikinci sorunuza gelirsek o bölümü Robert Jordan’ın bizzat kendisi yazıyor. Catsuan’in de kara ajah olma ihtimali de ortadan kalkıyor aslında bu şekilde. Ayrıca o bölümü tam olarak hatırlamamakla birlikte Moiraine büyük ihtimalle bunu varsaymıştır sadece.

Yeni bahar’ı 5. kitaptan sonra okumuştum o yüzden tamamını hatırlamıyorum. Eğer soruma forumdan bir cevap bulamazsam bir ara Yeni Bahar’ı yeniden okuyacağım.

Spoiler

Moiraine, Cadsuane’nin Kara Ajah’tan olduğunu varsayıyor, kesin olarak Kara Ajah olup olmadığı konusunda bir bilgisi yok. Öyle zannetmesinin tek sebebi de Cadsuane’nin bir zorba olması ve Moirane gibi güçlü bir Aes Sedai’yi kontrol altına almak istemesi. Seri boyunca Cadsuane’nin yaptıkları Kara Ajah’tan olmadığını kanıtlıyor zaten. İşin özü, kadın Kara Ajah’tan olmasa bile sıradan bir Aes Sedai zorbası. Diğerlerinden tek farkı Güçteki üstünlüğü.

Cadsuane’e olan nefretimi bir kez daha dile getirmek güzel oldu :blush:

2 Beğeni

Tatmin edici bir yanıt oldu. Zaman zaman kafamı kurcalayan bir soruydu. Işık sizinle olsun.

1 Beğeni

Sorilea > Cadsuane.

Bu arada Yeni Bahar’da Moiraine ve Siuan zaten henüz çok çömez durumdalar. Orada vardıkları kanıların çoğu eksik, yarım, çarpık. Hatta ve hatta serinin ilerleyen bölümlerinde karakterlerin söyledikleri her şeyi doğru olarak varsaymak da çok mantıklı değil zira Aes Sedai’lerin üç yemini inandıkları şeyi söylerek aştıklarını biliyoruz, doğru olsun ya da olmasın. Onların doğru olduğuna inanmaları yetiyor. Yani her karakterin doğru sandığı şeylerin yanlış olma ihtimalini doğuruyor bu durum. Bu da seri boyunca kimin haklı, kimin gerçekten işin özünü bilip bilmediği gizemini korumasını sağlıyor.

5 Beğeni

Ki bu da seriyi muazzam kılan şeylerden bir tanesi. Aes sedai’ler (aslında çoğu karakter için geçerli) okurken insanın paranoyak olmasına neden oluyor.

2 Beğeni

Zaman Çarkı sevenlere, hazırladığım Zaman Çarkı arkaplanını atayım. Belki kullanmak istersiniz :slight_smile:

4 Beğeni

Hep beraber para toplayıp kendi zaman çarkı haritamızı mı bastırsak?

1 Beğeni

Kırtasiyeden bu haritayı kolayca yazıcıdan çıkarttırabilirsiniz. İstediğiniz boyda.

70*70 gibi düşünüyorum çıkartırlar mı öylesini?

standart kağıt boyutlarında çıkartırlar.Bu tabloda kağıt boyları var bunlar basarlar yazıcılar bunlara uyumlu ama matbaaları bilemiyorum belki orda daha büyük basabilirler

Kopyalama merkezlerinde basabilirler. 70x70 cm standart bir ebat değil ama. 50x70 cm ya da 70x100 cm olur kağıt.

70*70 derken boyut olarak büyüklüğünü kastettim kırtasiyelerde büyük bulunmuyor sanırım ve ben normal bir kağıda bastırmak istemiyorum hem renkli hemde kaliteli kağıda bastırmak istiyorum

Standart bir kırtasiyede bastıramazsınız o boyutu tabii ama dediğim gibi kopyalama merkezlerinde 50x70 cm ya da 70x100 cm, gramajı ağır ve hatta kuşe poster kağıdı gibi şeylere bastırabilirsiniz.

Denizli’de öyle bi yer bilmiyorum :slight_smile: araştırayım bulursam size haber ederim almak isteyen olursa tabi

İnternetten de sipariş alan yerler var. Daha pahalıya gelecektir tabii. Dijital baskı merkezi diye arayabilirsiniz.