Zaman Çarkı

(Cankut Değerli) #825

Eh, bunu göreceğimize kesin gözüyle bakıyorum, zaten bu sahnenin senaryosunu paylaşmışlardı ufaktan.
Bana göre birkaç ufak ekleme sorun olmaz, tabii ana kısımları değiştirmedikleri sürece, yoksa Rand’la son derece alakasız bir şekilde Moiraine ve Lan’le hikayeye başlarsak saçmalardan seçmeler olur. Ki, karakter olarak Moiraine’yi çok severim kitaplarda. Amaçları Moiraine üzerinden politik doğruculuk falan yapmaksa hazır çekimler başlamamışken dönebilirler. Umarım korktuklarımız başımıza gelmez.

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #826

Senaryoyu paylaşmışlar mıydı? Ben nasıl kaçırdım ki bunu?
Şu politik doğruculuk meselesi seri hakkında en çok canımı sıkan şey zaten. Neredeyse eminim böyle birşey yapacaklarına.
Şu aptallık yüzünden sevdiğim şeyleri mahvedenlerin yakalarına yapışıp “YETEEEEEEERRRRRRRR!!!” diye bağırmak istiyorum. Hayatı yeteri kadar zehir ettikleri yetmezmiş gibi şimdi de kaçıp sığındığımız güzel şeyleri mahvediyorlar.

(Cankut Değerli) #827

Benim en büyük korkum yeni bir Game of Thrones çıkarmak istemeleri. Bana kalırsa Zaman Çarkı Buz ve Ateşin Şarkısı’ndan her yönüyle daha özgün olsa da gerçek ortada, rekabet etmek isteyecekler. Hoş, bunu yaparlarsa karşılarına gerçekten çok büyük bir kitleyi alacaklar.
Cidden ya, Zaman Çarkı dizi olduğunda aşırı vahşet ve cinsellik sahneleri koyup olayı büsbütün dağıtmasınlar.
Gösterilecek onlarca kültür ve pek çok karakter varken reyting uğruna hikayeyi harcarlarsa onca yatırım ve heves çöpe gider.

(Mael isain moridin, mia allantir! ) #828

Umarım öyle birşey yapmazlar. Tek umudumuz Harriet Mcdougal. Onun Zaman Çarkına sahip çıkmasını beklemekten başka bir çaremiz yok maalesef.
Sanderson ne düşünüyor acaba?

(Cankut Değerli) #829

Benden isterlerse elimden gelen desteği veririm tadında bir şey demişti sanki ama yanlış bilgi vermeyeyim.
Neyse, oyuncu seçimlerini falan ufak ufak duymaya başlarız gibi geliyor bana önümüzdeki aylarda. Benim de korkularım var ama heyecanlıyım açıkçası, eğer altından kalkabilirlerse izlemesi eğlenceli olacak. :slight_smile:

(Metal Storm) #830

Spoyler icerir :slight_smile:
Cinsellik konusunda Grandal (buyuk ihtimal yanlis yazdim) adı verilen bir terkedilmiş vardı erkek düşkünü onu kullanabilirler gibi geliyor.

(Lanfear ) #831

Kitapta cinsellik yok denecek kadar az ama diziye kesin koyarlar.

(Muhammet Topcu) #832

Kitapta nasıl cinsellik az yahu? Her ne kadar Robert Jordan gözümüze gözümüze ballandıra ballandıra sokmamış olsa da insanların bu hususta dikkatini çekmek için “kurgudan sapmadan” kullanılabilecek yeterince malzeme var;

• Kadın-erkek ortak Aiel çadırları, 7 sayfa süren banyo sahneleri (bkz: Elayne), hangi ülkeydi hatırlamıyorum ancak bir tanesinde daha kadın erkek aynı banyoya girmek normal görülüyordu. Lanfear betimlemeleri var. Seanchanların hizmetçilerinin kıyafet alışkanlıkları var… Bunlar aslında çok fark etmesek de kitapta sıkça yer alan şeyler. Aiel çadırında kaç bölüm okuduğumu sayamam bile.

• Daha sert şeylere gelinirse solukların kadınlara tecavüz ettikleri biliniyor. Ayrıca yukarıda da bahsedildiği gibi Grandal’ın haremi var. Rand’ın ve Mat’in ilişkileri var. Var yani.

Ayrıca Robert Jordan çok fazla mide kaldıracak betimleme kullanmadıysa da diziden de aynı beklentiyi karşılamasını beklememek lazım. Kanımca kazanlarında insan kaynatan Trollocları, kaçırdıkları kadınları Trolloclara yem olarak vermeden önce tecavüz eden solukları göreceğiz gibi geliyor. O yüzden beklediğinizden biraz daha karanlık bir evren ile karşılaşırsanız şaşırmayın bence.

(Hiçliğin bekçisi…) #833

Her şey kararında olursa sorun olmaz ama GOT tarzı cıvık bir hâl alırsa sinir bozucu olur. Asıl mesele arka planda kalır da cinsellik ön plana taşınırsa çok kötü. Neden bir şeyi layıkı ve hakkıyla tam kararında yapmazlar? Tüm dünya para para para diye bir açlığa düşmüş ve buna hizmet ediyor. Yok mu kardeşim bir insan evladı işini dogru dürüst yapacak? Durup dururken sinirlendim ha. :sinir:

(Cankut Değerli) #834

Doğru aslında, biraz üstü kapalı anlatıldığı için çoğu şey gözümüzden kaçıyor.
Ki, zaten ben bunlar verilmesin demiyorum. Zaman Çarkı’nın gerçekten karanlık yönleri var ve bunlar kesinlikle potansiyel sahibi konular. Ama @Agape’nin de dediği gibi kararında işlenmeli. Yoksa Gölgedölleri ya da gerçekten cinsellik içeren sahneler sansürlenmemeli tabii ki veya yumuşatılarak gösterilmemeli.

Hâlâ seriye başlamadık iyi mi? İlk kitap zaten bulunmuyor dolanıp duruyorum saatlerdir.

(Lanfear ) #836

Cinsellik az derken açık bir şekilde anlatılan sevişme sahneleri yoktu kitapta.Bundan bahsediyorum.

(Can) #837

Kaldı ki bence cinsellik de çok çok azdı. Küfür bile yoktu neredeyse, çok çok nadirdi.

(Mustafa Erdem) #838

Cinsellik olayını değilde tepki almadan Rand’ın medeni hukuktaki halini nasıl anlatacaklar merak ediyorum.

Edit: Spoiler vermiştim onu düzelttim.

(Cankut Değerli) #839

Ben bu mesajı atarken canlı yayın yapıyorlar, Zaman Çarkı kitaplarını Ingilizce olarak yorumluyor videoyu çeken kişi. Ve hiç fena değil bence, dilerseniz bakabilirsiniz.

(Can) #840

Konuştukları sırada dudağına parlatıcı sürdü. İlginç bir arkadaşımız. :smiley:

(Cankut Değerli) #841

Eh, videoyu görmeden izliyorum. Harbiden ilginçmiş yalnız. :joy:

(Cankut Değerli) #842

Bunu Youtube’da gezerken gördüm, ses efektleriyle falan bayağı hoş olmuş.

Merhaba, forumdaki ilk mesajımı bu konuya yapmak istedim. Seriyle ilgili ufak bir eleştirim var. Seriyi bitirmemişler arkadaşlar okumasa iyi olur.

Serinin çok önemli bir karakteri olan Padan Fain’nin son kitaplarda pek yer almamasının, son kitapta ise birkaç sayfa ile geçiştirilmesini Brandon Sanderson’a bağlıyorum. Birkaç sayfadan daha fazla yeri hak ettiğini düşünüyorum. Daha destansı bir sonu olmalıydı. Siz ne düşünüyorsunuz?

(Cankut Değerli) #844

Öncelikle hoşgeldiniz.

Özet

Aslında bu konu burada daha önce de konuşuldu.
Brandon Sanderson’un Fain’den pek hoşlanmadığı konusunda bir şeyler okumuştum, fakat buradaki asıl nokta, Robert Jordan’ın Padan Fain konusunda herhangi bir not bırakmamış olması.
Ayrıca, hatırlarsanız Fain’i en son Kılıçtan Taç kitabında görüyoruz, sonraki altı kitap boyunca doğru düzgü ne adı geçiyor ne de ortaya çıkıyor. Yani Jordan da Fain’i unutmuş gibi görünüyor. Hoş, son kitabı kendisi yazabilmiş olsaydı bu konuyu toparlayabilirdi ancak hikayesinin nasıl biteceği bilinmeyen bir karakter üzerine inisiyatif kullanmak zorunda kalmış Sanderson elinden geleni yapmış bence. Biraz hızlı olduğu doğrudur, ancak şartlar malumunuz…
Keza Işığın Anısı o kadar dolu bir kitaptı ki Fain konusu beni çok da rahatsız etmedi. Bu kadar kalabalık bir seride biraz da doğal kanımca.