Zaman Çarkı

Malum kitaptan kasıt Oathbringer ise ben de aynı o şekilde okudum kitabı :slight_smile: ama 3000 5000 kere bakmaya gerek kalmıyor. Evrenin terminolojisine alışıksan cümlenin gidiş gelişinden anlam çıkıyor çoğu zaman. Tabi en heyecanlı yerinde kesinti olduğu zaman can sıkmıyor da değil.

@Tilqi_Gin teşekkür ederim.

3 Beğeni
Spoiler Alert

İkinci kitapta Mat, Valere Borusunu üflediğinde Arthur Şahinkanadı ve Rand arasında geçen konuşmada Arthur Şahinkanadı “Sayısını bilmediğim kadar çok defa senin yanında, pek çok kez de senin karşında savaştım Lews Therin. Çark Desen’e hizmet etmemiz için bizi kendi amaçlarımıza değil, Çark’ın amacına göre dokur. Sen kendini tanımasan da, ben seni tanıyorum. Hep birlikte bu istilacıları senin için buradan süreceğiz." diyor. Son kitapta öğrendiğimiz üzere Boru’nun Kahramanları asla gölgenin yamında savaşmazlar. O zaman Karanlık Varlık doğruyu mu söylüyordu? Ejder daha önce Shai’tan’a hizmet etmiş olabilir mi? Eğer öyleyse nasıl hala tutsak ve bizim Ejder dediğimiz o aynı iplik nasıl oluyor da hala desene Işığın Şampiyonu olarak dokunuyor.

2 Beğeni

Bu konu benim de aklımı kurcalıyor. Eğer daha önce bir kez bile Ejder gölgeye geçtiyse tekrar dokunmaması lazım. Moradin sırf bu yüzden geçmiyor mu zaten gölgeye.

Aes Sedailer de iyiliğin tarafındalar ama bu Artur Şahinkanadının Tar Valon’u kuşatmasına engel olmadı. Yeniden Doğuşlar illaki iyi kötü savaşında olacak diye bir şey yok. Ejder İyi-Kötü savaşının olmadığı bir çağda reenkarne olarak Artur ile savaşmış olabilir. Manetheren Lordlarının Artur karşısında ölmelerini Mat’in hatıralarından hatırlayın mesela. Manetheren Kralları, komutanları kötüler mi? Hayır. Bütün halkı kötülükle savaşarak neredeyse yok olmuş bir yer Manetheren.

2 Beğeni

Öyle bir çağ var mı? Varsa bile tek kelime bahsi geçmiyor o yüzden böyle düşünmek kolaya kaçmak olur.

Her savaş illa Gölge ve Işık arasında olacak diye bir şey yok ama Ejder’e karşı savaşıyorsa Gölge’den yana olmalılar değil mi?

Temelde haklı olabilirsiniz ancak Zaman Çarkı’ndaki iyi ve kötü kavramlarının siyah ve beyaz gibi keskin çizgilerle ayrıldığını düşünmüyorum ben. Bir zamanlar illa ki farklı taraflarda yer almış olmalılar. Işığın Evlatları gibi düşünebilirsiniz.

2 Beğeni

Kahramanlar sadece Valera Borusu’nun çalınmasıyla değil aynı zamanda Ejder Sancağı altında savaşabiliyorlar diye hatırlıyorum. Bundan dolayı Ejder’in de Gölgeye katılması lazım değil mi Kahramanların Gölge tarafında savaşabilmesi için?

Ben de @narpal ile aynı fikirdeyim. Ejder’in çağların desenine sadece gölge ile savaşmak üzere dokunduğunu düşünüyorum. Yoksa gölgenin etkisinin olduğu çağlarda desen için tehlikeli olabilirdi. Bir de Ejder’in diğer insanlar gibi sıradan bir iplik olup olmaması meselesi var. Kurtlar onu sıradan bir iki bacaklı olarak tanımlamıyor. Ona Gölgekatili diyorlar. Ejder, çağların ötesinde bir şey. Belki de Shadar Haram gibi Işığın desendeki yansıması. Ve tıpkı Ejder’in olduğu gibi Valere Borusu ve Ejder sancağı da çağların ötesinde kadim birer nesneler.

@narpal Boru üflendiğinde her ne olursa olsun Kahramanlar asla gölgenin yanında savaşmazlar. Onları ejder sancağı savaşa sokar ama her zaman ışık için savaşırlar.

Kahramanlar Borunun çağrısı için Rüya dünyasında bekliyorlar ki bu sayede Birgitte kurguya katılıyor zaten. Peki onlar yeniden reenkarne olduklarında? Ruhları yeni bir bedene girdiklerinde? O zaman geçmiş hayatlarını bile hatırlamıyorlar. Geçmiş hayatını hatırlayan tek kişi var o da Ejder. Mat geçmiş hayatını değil atalarının hayatlarının hatıralarına ulaşıyor sadece. Yeniden öldüklerinde geçmiş hafızaları yeniden geliyor. Valere Borusu çağrısı için beklemek onların hemen çağrılmalarını sağlamak amaçlı. Pek ya yeniden doğduklarında? Büyük bir ihtimal gelemiyorlardır.

Uzun zaman oldu seriyi bitireli bazı şeyleri unutmaya başlamışım.

Kahramanların yeniden doğmaları bilinçli bir istekle mi oluyordu? Yoksa isterlerse Valera borusunun çağrısına kadar rüya aleminde bekleyebilir mi?

Özet

Çark onları desene almak istediğinde tekrar doğuyorlar. Örneğin Işığın Anısı’nın sonunda Birgitte’in Elayne’le konuşmasını hatırlayın, kendi isteğiyle olan bir şey değil.
Muhtemelen Artur Şahinkanadı da bunu söylüyordu, sadece Valere borusuyla çağrıldıkları zamanları kast etmiyordu yani.

Birgitte’nin kendi isteğiyle değildi zaten onu zorla çekip getirmişlerdi gerçek dünyaya. Yanlış hatırlamıyorsam kitapta şöyle bir konuşma geçiyordu. Valera borusu çağırana kadar bekleme yerlerinin rüya alemi olduğunu söylüyorlardı. Reenkarnasyon kendi istekleriyle değil miydi?

Hayır ben Birgitte’in ilk gelişini kast etmiyorum, Işığın Anısı’nın Sonunda Elayne’le yaptığı bir konuşma var, ondan bahsediyordum. Reankarnasyonlarının da kendi istekleriyle olduğunu sanmıyorum, sonuçta Çark dokuyor.

Ejder’in geçmiş hayatını hatırlamasının nedeni desenden kaynaklı değil. Buna sebep olan şey Leke. Mat’in durumunda ise kesin değil. Atalarının mı yoksa kendi reankarnasyonlarının hatıralarını mı hatırlıyor bilinmiyor. Ama Karanlık Varlık Mat’e Savaşların Çocuğu diyor ve Arthur Şahinkanadı da ona Kumarbaz diyerek, belli bir kişiden bahsedermişcesine konuşuyor. Yani büyük ihtimalle kerndi yaşamlarının anılarını hatırlıyor. Birigitte Son savaşta Elayne’i kurtarırken orada yeniden doğduğunu söylüyor. Yani eğer bebek Birigitte’i sayarsak çağrıya cevap vermeleri için ölü olmalarına gerek yok.

Bence Borunun tek bağlılığı ışığa. Çağrıldıklarında Işığın sancağı altında toplanıyorlar.

Şahinkanadı Son Savaşın olduğu bir çağda reankarne olup Ejder ile siyasi bir savaşın içine girebilir. Seachanlar Rand ile savaştı, kötü olmayıp da Rand ile savaşan insanlar vardı. Hatta Perrin ve Mat Rand ile büyümemiş olsalar ona karşı savaşan Ta’veren olabilirlerdi hatta Perrin Rand’in 11 ve 12. kitaptaki hallerini görse savaşırdı bence onunla.

1 Beğeni

Leke kırılma durumunu arttırdı ama Lews Therin’i algılama Rhuidean ile başladı, aynı Matrim’de olduğu gibi. Asıl sebep leke değil.

Bir bebeğin ruhumun girmesi için hazırlandığını hissedebiliyorum diyor. Ben doğdum demiyor, daha o olay gerçekleşmemişti yanlış hatırlamıyorsam.

Desen de Boru’yu İyi-Kötü savaşı sırasında ortaya çıkacak şekilde dokursa sıkıntı kalmaz. Valere Borusunun ortaya çıkması bile başlı başına Tarmon Gaidon’un yaklaştığına işaret değil miydi? Neden? Çünkü Boru iyi-kötü savaşı için Işık’ın Karanlık Varlık’a karşı silahlarından biri. Desen de bu nesneyi sadece bu şekilde kullanılmak üzere dokuyor.

Evet. Zaten savaş bittikten sonra, gitmek üzere iken söylüyormuş ve bir Jain’in Falme’de olmaması meselesi var. Tabii Jain yeni bir kahraman da olabilir.
Mat’in ilk anıları Tar Valonda başlıyor ve hatta daha öncesinde bile Kadim Lisanda naralar atıyor. Bunlar ilk kitaplardan belirlenmişti zaten; Rand Ejder, Perrin Kurtkardeş, Mat Savaşların Oğlu, Egwene Amyrlin. Dünyanın Gözünde hepsi belirtiyor zaten.

1 Beğeni

ben başlamayı dusunuyorum bu serıye dızısıde yapılıyormus dızıden once kıtabını okumayı dusunuyom :slight_smile:

1 Beğeni

Selamlar millet.
Şu videoda söylendiğine göre ilk dört bölümün ismi açıklanmış.
Eğer yanlış anlamadıysam bu vatandaşın tahminleri şöyle:

Özet
  • İlk bölümün adı Vedalar (orijinali Leave taking) ve Kışgecesi’nden sonra, grup İki Nehir’den ayrılırlarken bitecek.
  • Gölgenin Beklediği Yer adlı ikinci bölümse Shaidar Logoth’a gönderme yapıyor, Mat’ın lanetli hançeri bulması vs konuları işlenecek ve şu herkesin bir yana dağıldığı kısımlara geleceğiz.
  • Güvenli Bir Yer adlı üçüncü bölümdeyse Rand ve Mat’ın Thom’la birlikte Baile Domon’un gemisine binmesi, Egwene ve Perrin’in Işığın Evlatlarının eline düşmesi, ki ondan önce Tenekeciler olayı var, vs anlatılacak.
  • Dördüncü bölümün adı da Yenidendoğan ejder olacakmış. Videoyu çeken vatandaşa göre Rand ve Elayne’in tanışması, Elaida’nın kehaneti vs gibi olayları bu bölümde görebiliriz.

Sonuçta bu tahminler dizinin dört bölümünde ilk kitabın yaklaşık kırk bölümünün işleneceği yönünde. Bana biraz fazla hızlı geldi açıkçası.

Siz ne dersiniz?
Bu arada videoda yanlış anladığım yerler omuşsa kusura bakmayın lütfen.

4 Beğeni

seyretmeyeli daniel green iyice manyamis ama guzel video. Dedigi gibi cikarsa konular bence iyi.

2 Beğeni