Zaman Çarkı

Bakalım bu şekilde mi işleyecekler merak ediyorum doğrusu. Kitaptaki her şeyi almaları gerekmiyor ama umarım asıl kurguyu takip ederler.
Yalnız Gölgede Dört Kral bölümünü atlarlarsa ciddi ciddi Amazon’u yakarım. Dünyanın Gözü kitabındaki favori bölümlerimdendir kendisi.

2 Beğeni

Karakterlerin ruh hallerini, kitap boyunca geçirdikleri değişimleri yansıtabilirlerse çok hızlı sayılmaz gibi. Acaba karakter çıkaracaklar mı?

3 Beğeni

İlk kitabı 300 sayfa okuyup bırakmış, sonra da kitabı satmıştım. Nedense birden okuyasım geldi, kendimi de bu başlıkta buldum. Halbuki yaklaşık yüzde 2 sini okumuşum serinin. Neden bağlandım anlayamadım. :hanci:

Meraktandır bence. İnsana oluyor öyle. Gün geliyor merak ediveriyorsunuz.
Bu arada, @OldFatGil-Galad, mesajını şimdi tekrar okuyunca cevap vereyim dedim, terkedilmişlerin hepsini koymalarına gerek olmayabilir. Ana kadrodan çıkarmamalılar ama hikayeye fazla etkisi olmayan karakterleri koymayabilirler belki. Zaman Çarkı kastı oldukça büyük bir seri, elemeler olacaktır kanısındayım.

Devamını merak etmek bir yana, çizilen dünyayı özlemişim gibi hissediyorum. Halbuki okurken karakterlere pek ısınamamıştım, isimleri bile hoşuma gitmemişti, lan, tam, işte amerikanvari diğer isimler hikayeye devam etme isteğimi baltalamıştı. Ama şimdi, hikayenin başındaki köyden kaçıp, nehiri (nehri diye mi yazılır??) geçtikleri bölüm çok güzel çizilmişti, burnumda tüttü kokusu desem yeridir. :smile:

Aslında serinin en büyük özelliği bu değil mi sizce de? Seriyi ikinci kez okurken fark ettiğim, olayları bir şekilde birbirlerine bağlayan o kadar detay, o kadar küçük karakter var ki bunlar olmadan nasıl olacak diye düşünmeden edemiyorum. Terkedilmişler’i de çıkarmazlar bence. Belki Osan’gar, Mesaana ve Graendal’ı çıkarırlar ama diğerlerini çıkarırlarsa seri çok eksik kalır.

2 Beğeni

Aslında haklısınız. Dengeyi iyi tutturmaları gerek çünkü çok fazla şey birbirine bağlı.

2 Beğeni

Şimdiye kadar hep senaryo üzerinden gelecek diziyi tartıştık ama seçilecek oyuncular da çok önemli. Bilindik oyuncular ile çekmeleri şart değil ama yüzüklerin efendisi gibi izledikten sonra karakterleri hemen benimsetecek oyuncular bulmaları lazım. Normalde Viggo Mortensen ile kitaplardan sonra kafamda oluşan Aragorn hiç örtüşmüyor ama filmde gayet iyi olmuştu. Oyuncu seçimleriyle ilgili haberler çıksa da görsek.

3 Beğeni

Bu arada yukarıda bir ara geçen tartışmaya ben de dahil olayım. Öğrenci olduğum dönemde durumum yetersiz olduğundan seriyi epub olarak edindim ve okudum. Sonra işe başladıktan sonra bir çok başka kitapla birlikte seriyi de alıp kitaplığıma koydum. Öğrencilik dönemimde de satın aldığım kitaplar oldu tabi ama her zaman kitaba para ayıramayabiliyorsunuz. Benim gibi kitap okumayı çok sevenler de öyle ayda bir kitapla yetinemez ne yazık ki. Yeri gelir bazı kitapları bir günde bitirebiliriz. O sırada satın alma imkanı yoksa ya da kitabın basımı yok ve ulaşılamıyorsa epub ve pdf bence gayet doğal tercihler olacaktır. Zaten hayatının hiçbir döneminde korsan dediğimiz ürünlerle temas kurmamış kimse zor bulunur bence.

4 Beğeni

Bu tip gorsel medyaya yansitilan fantastik eserlerde kafamizda canlandirdigimiz karakterlerle tam ortusmeyen yuzleri gormek ilk baslarda rahatsiz edici olabilir ama zamanla alisip iyice yerlesecektir saniyorum. Hatta gun gelecek bize sunulan disinda baska bir yuzle hayal edemeyecegiz.

4 Beğeni

Balıklama dalarak seri hakkında bir soru soracağım. Şu an serinin kitapları yeniden basılıyor mu ? Yoksa mevcut eski baskılar mi piyasada ? Bir ara bazı ciltler bulunmuyordu diye kara borsa olmuştu vaziyet halen aynı mi diye soracaktım. Sanki ithaki yeniden basacaktı diye hatırlıyorum.

Baskısı biten kitaplar basılıyor mutlaka.

2 Beğeni

Yani ben seriye yavaştan girsem ileride diğer ciltleri bulmada sorun yaşamam değil mi ?

Ben elektronik ortamda okuduğum için bir şey diyemem ama sanmıyorum. Yine de toplamaya başlayın derim.

2 Beğeni

Yaşanabilir… Zira bu yeni baskıların kaç adet yapıldığı ve eski baskılara devam edilen satışların kaç adet kaldığı ile alakalı. Bu sene yenilendiği için sene içinde bir sorun çıkacağını sanmıyorum ama yine de emin olunmamalı. Sonra yıllarca beklemek var… Bence okumayı düşünenler bir an evvel kenara atmalı. Baskısı zor geliyor.

5 Beğeni

İmkanın varsa en kısa zamanda seriyi al elinde bulunsun. Yoksa olur da bulamadığın ciltler olduğunda geçici olarak elektronik ortamlardan edinip okumaya ara vermeden devam edebilirsin. Eksik ciltleri de bizim yaptığımız gibi daha sonra temin edersin.

3 Beğeni

Şu an seriye acayip yükseldim. Hep çok okumak istiyordum fakat cesaretim yoktu şimdi başlamak istiyorum. Oatbringer hemen çıkaydı onu bitirip gömülürdüm seriye. Ama ilk kitabı alıyorum 15inde. Umarım çok dağıtmam seriyi. En güzel yanı seri hakkinda hiç birşey bilmiyorum o yüzden bana serinin kendisini okutma puanına kaç verirsiniz 1 ilâ 10 arasında. Ya da kategorik olarakda puanlarsanız daha hoşuma gider. Atmosfer, karakterler, dünya, konu gibi.

2 Beğeni

Oatbringer’ı ben de bekliyorum ama ne zaman çıkar belli değil. Puanlamam gerekirse direkt kafadan 10 derim ben. Okumaya pdf lerden başlamıştım ve tüm seriyi peş peşe okumuştum. Sonlara doğru hemen bitmesin diye bir yandan yavaşlamaya çalışırken bir yandan merakla sonraki sayfaya geçiyordum. Normalde Yüzüklerin Efendisi’nin yanına kimseyi koyamam ama Zaman Çarkı bunu yıktı benim açımdan. Gerçi Brandon sanderson da bu durumu iyice ileri götürecek gibi cosmere ile.

3 Beğeni

Valla ben de on derim aslında. Ha, bana kalırsa seride fazla uzatılmış, temponun düştüğü ve olaylardan koptuğum anlar vardı. Tabii kişiden kişiye göre değişir.
Politika ve entrikadansa gizem ve aksiyonlu kısımlar benim daha çok hoşuma gidiyor mesela, ama dediğim gibi zevk meselesi.

3 Beğeni

Uzun bir seri için mutlaka eksi yanları da var ama bu kişiden kişiye değişir.

Kurgu: 10/10
Betimleme, Anlatım: 15/10
Karakterler: 9/10
Dünya: 12/10

11 Beğeni