Zaman Çarkı

Öeehhh o nasıl bir dünya öyle canım çok çekti. :slight_smile:

2 Beğeni

Aslında betimlemeye de haksızlık ettim. 15/10 olmalıydı. Boşuna milim milim okumuyorum. :rofl: Bitmesin diye kendimle savaş veriyorum.

5 Beğeni

Betimleme bazen bezdirebiliyordu :confused:

1 Beğeni

Fanatiği olduğum için ne kadar objektif olabilirim bilmiyorum.

Konu: 6 (konu klasik iyi kötü savaşı Dune benzeri seçilmiş kişi. Ancak ZÇ’nin olayı asla hikayesi olmadı)
Karakterler:10
Karakter gelişimi:10
Atmosfer: 7
Betimleme ve dünyayı tanıtma: 10
Büyü sistemi: 9
Grilik: 1 (Epik fantazya olduğu için karakterler çoğu zaman siyah veya beyaz ama kötü şeyler de yapabiliyorlar veya hatalar. Birkaç kötü karakterin de iyi yanları var. Ama geneli siyah beyaz)
Diyalogların gerçekçiliği: 9
Akıcılık:8 (Aslında çoğu yerde 10 ama Düşler Dünyası diye bir yer var yazar orada kıyafetr betimlemesi yapmaya biraz kafayı takmış. Bir de beyaz cübbelerin sahneleri benim için akıcılığı olumsuz etkilemişti ama bunlar seride çok az var.)
Terimler: 9 (Çok ama çok fazla yabancı terim yok kafa karışıklığı yaratmıyor terimler de kadim dilde değilse Türkçe. Yönlendirme, Muhafız, Yalıtma gibisinden)

Belli başlı elle tutulur Fantastik serilerin birçoğunu okumuş biri olarak en iyisinin Zaman Çarkı olduğunu söyleyebilirim. Yani şuan için böyle düşünüyorum. Severseniz 14+1 cilt sevmezseniz de çok bir şey kaybetmezsiniz.

8 Beğeni

:joy::joy::joy::joy: sonuan kadar katılıyorum 10 üzerinden 15 :joy::joy::joy:

2 Beğeni

Bu işte bakış açısına göre değişebilir. Ben betimlemeyi ve yazmayı seviyorum. Öykülerimde bir şeyi nasıl en doğru biçimde verebilirim diye düşündüğümde kesinlikle Zaman Çarkı bir kutsal kitap niteliğindedir. :smiley: Ben bir hikayenin içinde yaşayabilmem için onların da benim yaşadığım hızda adım atmaları lazım. Öyle güzel betimlemeler var ki ben okuduktan sonra biraz gözlerimi kapatıp bir süre içinde yürüyor, geziyorum. Bence betimlemelerin yeri ve zamanı cuk oturmuş. Sonuçta yer altında kimse lay lay lom yapmıyor. Tam benim hızımda ilerliyorlar gibi. :smiley:

4 Beğeni

Size ekstra bir bilgi vereyim. Brandon Sanderson gençken Zaman Çarkı’nın ilk kitabını bir kitapçıda görmüş ve almış. Çok beğenmiş. İkinciyi almış. Sonra 3. kitabın çıkmasını beklemiş. Çıkınca eve gitmiş ilk iki kitabı okuyup 3. kitabı öyle okumuş. Ardından bunu gelenek haline getirmiş her kitap çıktığında bu rutini tekrarlamış. Bunu bir yerde paylaşmış bu Robert Jordan’ın eşi Harriet Mcdougal’ın kulağına gitmiş. Jordan ile Sanderson zaten ölmeden önce arada bir konuşuyorlarmış sanırım ama hayran okur edasıyla diye sanıyorum ayrıntıyı bilmiyorum. Her neyse Sanderson’un birkaç kitabını okuyup “işte Zaman Çarkı’nı tamamlayacak kişi bu” diyor. Zaten okursanız Sanderson’un Jordan’dan ne kadar çok etkilendiğini anlarsınız. Özellikle karakter gelişimine verdiği önem bence Jordan’dan kalan bir miras.

7 Beğeni

Ben de betimlemeleri severim, Zaman Çarkı kitaplarını sıkılmadan okudum ( 8. Ve 9. kitaplarda biraz sıkıldığımı itiraf edebilirim ) fakat kapıdan başını uzatıp sadece “Rand geldi” demek olan ve bir daha hiç hikayede karşıma çıkmayacak bir Aes Sedainin yarım sayfa betimlenmesi yorabiliyordu.

Son olarak Zaman Çarkı ne yazık ki sonu olmayan bir seridir benim gözümde. Her ne kadar B. Sanderson güzel iş çıkartmış bile olsa her şeyin nihayete ereceği son kitap Robert Jordan’ın kitabı değil ve asla nasıl biteceğini de bilemeyeceğiz.

1 Beğeni

Yanlışınız var son bölümü Jordan kendi yazdı. Aradı farkı zaten anlayabilirsiniz. Pipo bölümünü kendisi düşünmüş. Yüzlerce sayfa notu var ve yazamayacak duruma geldiğinde de ses kaydı ile desteklemiş. Yani son Robert Jordan’a aittir. Sanderson’un deyimiyle sadece kelimeler Sanderson’a ait.

Pipo bölümü dememin sebebi daha ilk kitabı yazarken sonunun öyle olmasını istediğini söylemiş karısına.

7 Beğeni

Notlar nottur kitap yazılırken çok şey değişebilir. Son sahneye nasıl gelindiği de önemlidir. Normalde 1 kitap yazılacakken 3 kitaba yayılması bir şeylerin tam yerine oturtulamadığı anlaşılıyor.

B. Sanderson Padan Fain karakterini ile ne yapacağını bilemediğini çünkü onunla ilgili sadece tek bir cümlelik not yazıldığını söylemişti. Bambaşka bir son savaş okuyabilirdik.

1 Beğeni

Ben alacağımı aldım daha fazla ekstra yükleme olmasın. Hevesim kaçmasın herkese teşekkürler. :slight_smile:

1 Beğeni

Bence Padan Fain ile ilgili not bulunmaması Jordan’ın fikir değiştirip hiç o topa girmeyeyim zaten ortalık karışık demesinden kaynaklanıyor ama haklısınız Jordan yazsaydı bambaşka bir son görebilirdik. Normal bir adam olsaydı notlar nottur diyemezdik ama 3 kitaplık bir seriyle başladığı yolculuğa 11. kitapta bile son verememiş biri için notlar nottur harbiden de. Yüksek ihtimalle 16. kitapta filan bambaşka bir şeyler olacaktı Jordan bitirseydi.

2 Beğeni

Padan Fain konusuna katılmıyorum Ajan Smith gibi geziyordu ortada. :slight_smile: Az görünüyordu ama kritik yerlerde o vardı hep.

Yanlış bilmiyorsam Jordan 12. Kitapta bitirecekti seriyi ama rahmetli olunca B. Sanderson ancak 3 kitapla sonlandırabildi seriyi. Harika iş çıkarmış, çok az yazar o külliyatın altından çıkabilirdi.

Ekleme: Yanlış anlaşılmasın ben çok severim Zaman Çarkı serisini. Bazı kısımların gereğinden fazla uzatıldığını düşünüyorum sadece.

1 Beğeni

İlk kitabını 200 sayfa kadar okudum. Akıcı güzel bir hikayesi vardı. Ama önümde kpss gibi bir engel olduğu için okumaya bu aralar zaman bulamıyorum. Kpss den sonra seriye devam ederim artık.

1 Beğeni

Zaman carki bizim neslimizin en buyuk Fantazya kulliyati. Uzun sure de degisecege benzemiyor. Taht oyunlaridir yada kralkatilidir falan yaninda mum alevi gibi kaliyor. Ben de cogu arkadas gibi Jordan’in bizzat yazdigi son kitaplarda iyice yorulmaya baslamistim. Bazi bolumler gereksiz surunduruyordu (Bknz. Perrin ve Faile). Son 3 kitabin atmosferi ise bambaskaydi. Olaylar tekrar hareketlenip cozume dogru ilerlerlemeye basladi. Dugumler tek tek cozuldu ve sonunda bana gore yeterli bir finalle bitti. Tum seriye tekrar baslamaya goze alamiyorum ama, sadece buyuklugunden dolayi. Yoksa bol bol bos zamanim olsa, issiz bi yerde koseye cekilsem falan muhtesem bir arkadas olurdu seri.

Padan Fain kisminda Sanderson suclu degil. Jordan ne yapacagina karar verememis adam ne yapsin. Jordan onu kendi getirdi cok onemli bir pozisyona koydu ama omru yetmedi onunla ugrasip halletmeye. Hatta son kitaplarinda o da bir kenara atmisti.

9 Beğeni

İlk cilti sipariş ettim. Yaklaşık 1 ay kitapyurdunda 39tl iken almadım. Bugün sipariş veririm diye bekledim ve olan oldu fiyati 50tl olmuş. Fakat kidegada 41tl buldum, hemen aldım. Bir sorum olacak seriye 1. cilt ile mi başlayayım yoksa yeni bahar cilti ile mi, sanki başlangıç öncesi bir kitap diye hatırlıyorum doğru mudur ?

1 Beğeni

Ana seriyi bitirdikten sonra Yeni Bahar okunuyor genelde. 1. Cilt ile başlayabilirsiniz. :smiley:

Tamam o zaman kafa karışıklığı olmasın, aksilik olmazsa haftaya senelik izine çıkıp ilk cilte çivileme dalıyorum. Kiz biraz daha büyüdüğü zaman daha hızlanırım. Büyük oynuyorum şuan ya seriyi b@##%k edicem, yada hakkını vericem. :grin::thinking:

3 Beğeni

İlk yüz elli sayfa biraz alışma süreci sonra bir günde bitiyor. İkinci kitabı ne ara bitti ben anlamamıştım. Okuduktan sonra yorunlarınızı bekliyorum. Sizin yerinize ben heyecanlandım. Üçüncü cilde daha çok öncelik mi versem ne? :joy:

3 Beğeni

Sizde mi başlarındasınız? Benim hizli gitmem çok zor ya. Bu haftaiçi dune çocukları bitmesi lazim. Ardından izine çıkabilirsem işte o zaman bir haftaya bitirmem gerek. Akabinde ramazan ayında bir kitap bitiririm. Sonrasında bayram tatilinde bir kitap daha o ara oatbringer çıkarsa (Artık adi batasıca) öyle aradan o çıkar. Kisa vadeli planim bu inşallah tutar. :grin:

1 Beğeni