Zaman Çarkı

(Her şey çok güzel olacak) #926

Notlar nottur kitap yazılırken çok şey değişebilir. Son sahneye nasıl gelindiği de önemlidir. Normalde 1 kitap yazılacakken 3 kitaba yayılması bir şeylerin tam yerine oturtulamadığı anlaşılıyor.

B. Sanderson Padan Fain karakterini ile ne yapacağını bilemediğini çünkü onunla ilgili sadece tek bir cümlelik not yazıldığını söylemişti. Bambaşka bir son savaş okuyabilirdik.

(Buyici) #927

Ben alacağımı aldım daha fazla ekstra yükleme olmasın. Hevesim kaçmasın herkese teşekkürler. :slight_smile:

(Can) #928

Bence Padan Fain ile ilgili not bulunmaması Jordan’ın fikir değiştirip hiç o topa girmeyeyim zaten ortalık karışık demesinden kaynaklanıyor ama haklısınız Jordan yazsaydı bambaşka bir son görebilirdik. Normal bir adam olsaydı notlar nottur diyemezdik ama 3 kitaplık bir seriyle başladığı yolculuğa 11. kitapta bile son verememiş biri için notlar nottur harbiden de. Yüksek ihtimalle 16. kitapta filan bambaşka bir şeyler olacaktı Jordan bitirseydi.

(Her şey çok güzel olacak) #929

Padan Fain konusuna katılmıyorum Ajan Smith gibi geziyordu ortada. :slight_smile: Az görünüyordu ama kritik yerlerde o vardı hep.

Yanlış bilmiyorsam Jordan 12. Kitapta bitirecekti seriyi ama rahmetli olunca B. Sanderson ancak 3 kitapla sonlandırabildi seriyi. Harika iş çıkarmış, çok az yazar o külliyatın altından çıkabilirdi.

Ekleme: Yanlış anlaşılmasın ben çok severim Zaman Çarkı serisini. Bazı kısımların gereğinden fazla uzatıldığını düşünüyorum sadece.

(Turgay) #930

İlk kitabını 200 sayfa kadar okudum. Akıcı güzel bir hikayesi vardı. Ama önümde kpss gibi bir engel olduğu için okumaya bu aralar zaman bulamıyorum. Kpss den sonra seriye devam ederim artık.

(orhan capas) #931

Zaman carki bizim neslimizin en buyuk Fantazya kulliyati. Uzun sure de degisecege benzemiyor. Taht oyunlaridir yada kralkatilidir falan yaninda mum alevi gibi kaliyor. Ben de cogu arkadas gibi Jordan’in bizzat yazdigi son kitaplarda iyice yorulmaya baslamistim. Bazi bolumler gereksiz surunduruyordu (Bknz. Perrin ve Faile). Son 3 kitabin atmosferi ise bambaskaydi. Olaylar tekrar hareketlenip cozume dogru ilerlerlemeye basladi. Dugumler tek tek cozuldu ve sonunda bana gore yeterli bir finalle bitti. Tum seriye tekrar baslamaya goze alamiyorum ama, sadece buyuklugunden dolayi. Yoksa bol bol bos zamanim olsa, issiz bi yerde koseye cekilsem falan muhtesem bir arkadas olurdu seri.

Padan Fain kisminda Sanderson suclu degil. Jordan ne yapacagina karar verememis adam ne yapsin. Jordan onu kendi getirdi cok onemli bir pozisyona koydu ama omru yetmedi onunla ugrasip halletmeye. Hatta son kitaplarinda o da bir kenara atmisti.

(Buyici) #932

İlk cilti sipariş ettim. Yaklaşık 1 ay kitapyurdunda 39tl iken almadım. Bugün sipariş veririm diye bekledim ve olan oldu fiyati 50tl olmuş. Fakat kidegada 41tl buldum, hemen aldım. Bir sorum olacak seriye 1. cilt ile mi başlayayım yoksa yeni bahar cilti ile mi, sanki başlangıç öncesi bir kitap diye hatırlıyorum doğru mudur ?

(Umut Özak) #933

Ana seriyi bitirdikten sonra Yeni Bahar okunuyor genelde. 1. Cilt ile başlayabilirsiniz. :smiley:

(Buyici) #934

Tamam o zaman kafa karışıklığı olmasın, aksilik olmazsa haftaya senelik izine çıkıp ilk cilte çivileme dalıyorum. Kiz biraz daha büyüdüğü zaman daha hızlanırım. Büyük oynuyorum şuan ya seriyi b@##%k edicem, yada hakkını vericem. :grin::thinking:

(Hiçliğin bekçisi…) #935

İlk yüz elli sayfa biraz alışma süreci sonra bir günde bitiyor. İkinci kitabı ne ara bitti ben anlamamıştım. Okuduktan sonra yorunlarınızı bekliyorum. Sizin yerinize ben heyecanlandım. Üçüncü cilde daha çok öncelik mi versem ne? :joy:

(Buyici) #936

Sizde mi başlarındasınız? Benim hizli gitmem çok zor ya. Bu haftaiçi dune çocukları bitmesi lazim. Ardından izine çıkabilirsem işte o zaman bir haftaya bitirmem gerek. Akabinde ramazan ayında bir kitap bitiririm. Sonrasında bayram tatilinde bir kitap daha o ara oatbringer çıkarsa (Artık adi batasıca) öyle aradan o çıkar. Kisa vadeli planim bu inşallah tutar. :grin:

(Hiçliğin bekçisi…) #937

Ben mümkün olduğunca uzun süreye yaymaya çabalıyorum. :smiley: Hemen seri bitmesin diye çırpınıyorum. Bir daha geri dönüp okumam muhtemelen o yüzde ne kadar uzun sürede biterse o kadar iyi benim için. Dünyanın Gözü için yüz elli sayfayı devirdikten sonra ara vermek zor. :smiley:

(Buyici) #938

Ben iş, ev, sosyal hayat yoğunluğu derken okuduklarımı unutuyorum. O yuzden kendime bir ajanda ayarladım ve okuduğum kitaplarda ki bölümler için mini özet yazıyorum bakalım zaman çarkında da aynı şeyi yapacağım.

(Hiçliğin bekçisi…) #939

Ben de unutuyorum ya. :smiley: İnceleme yazmama rağmen çoğunca unutuyorum. Unutmak güzel oluyor bir yerde yıllar sonra dönüp bakınca tekrar şaşırarak okuyorum. Mesela Vakıf olsun Halka Dünya olsun bunları on küsür sene önce karma karışık okumuştum. Yarısı yoktu zaten okuyamamıştım. :smiley: Şimdi adam gibi okuyacağım için heyecanlıyım. Zerre bir şey hatırlamıyor olmanın verdiği rahatlık pahabiçilemez. Eğer hatırlasaydım muhtemelen okuyamazdım çünkü Vakıf’ı okumaya ortadan başladım. Sonra başa döndüm. Resmen 3-1-4 şeklinde okumuştum. Zaten bir şey anlamamıştım böyle okuyunca. :smiley: Bazen hatırlamak da iyi olmuyor. Yine de eskisine nazaran daha iyi anımsıyorum okuduğum kitapları. İncelemeler bu işe yarıyor. :slight_smile:

(Didem) #940
  1. kitabın ortalarındayım, ağırdan alıyorum! Bitince boşluğa düşecekmişim gibi geliyor, yol arkadaşlarımı kaybedecekmişim gibi…

(Perrin Aybara) #941

SPOİLER !!!
.
.
.
.

.
.
.
.6. kitabın ortalarındayım ve Rand a sürekli köpek çekmelerinden ( uygun kelimeyi bulamadım :confused: ) rahatsızlık duyuyorum şahsen. Adam yeniden doğan ejder zevkine “ölün lan” dese bütün ailler intihar edebilecekken gerek aviendha gerek bilgeler sürekli laf sokuyorlar… Randa nazı geçebilecek olan sadece ta veren ve egwenedir… ama ne hikmetse önüne gelen Rand a laf sokuyor resmen. Lews therinin gazına gelip birilerine patlamasını heycanla bekliyorum.

(Lanfear ) #942

Bende 6.cildin sonlarındayım ve bahsettiğiniz konu beni de biraz rahatsız etti. Seri bu kadar ilerledi ama o önünde herkesin eğildiği yeniden doğan ejderi bir türlü göremedik. Rand’a hala iki nehirli bir köylüymüş gibi davranılıyor. Umarım ilerki kitaplarda düzeliyordur.

(Lanfear ) #943

Okuduğum en akıcı kitaplardan biri. İlk kitabı biraz zor bitirmiştim alışma süreci felan. Ama diğerleri su gibi aktı. Bu arada kitapların arasında bir iki ay boşluk bırakarak okudum ama bir unutma durumu olmadı. Yine de çok fazla karakter ve olay var o yüzden not tutmak iyi bir fikir. Umarım beğenirsiniz.

(Can) #944

Ama öyle olması doğal değil mi? İçindeki Lews Therin’e rağmen o hala koyun çobanı. Bir de ailler kendi klan şeflerine karşı da öyleler. Bir emirle ölebilirler ama laf sokma saygısızlık işareti değil. Savaş harici tam bir itaat de yok. Ancak Islak topraklılar tam bir itaat içinde olmalarına karşın savaşta ölüm emrini reddedebilirler, kaçabilirler, arkadan entrika çevirebilirler. Aksi de var tabi ama genellikle bu dediğim geçerli. Yani bir denge oluşmuş durumda. Islak topraklılar tam itaat içindeler ama güvenilmezler, aieller veya çevresindeki dostları itaat etmiyor hatta aksi söz konusu ama Rand gözü kapalı güvenebilir onlara.

(Kadir) #945
  1. kitabın sonunda Rand görmek istediğiniz seviyeye ulaşıyor. Dumai Kuyuları büyük bir kırılma noktası Rand için.